Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


* * * * *      

Thrixopelma ockerti



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Słaby jad
Załączony obraz: 1.jpg
0. Thrixopelma ockerti - Podrostek
Załączony obraz: 2.jpg
1. Thrixopelma ockerti - Maluszek L2

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Thrixopelma ockerti (Schmidt, 1994)
Długość życia W hodowli samice dożywają do ponad 15 lat, natomiast samiec około 3-4 lat.
Występowanie Peru


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 30x20x20 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Włoski parzące Brak informacji
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Jest to raczej spokojny i nieagresywny gatunek lecz w chwilach zagrożenia potrafi się przemieszczać dość szybko. Nadaje się dla początkujących hodowców, jest w miarę odporny na błędy początkujących. T. ockerti są ptasznikami aktywnymi, nie plotącymi zbyt dużej ilości pajęczyny, chętnie jedzą i rzadko zdarzają się u nich głodówki. Myślę, że wiele osób zachęci on Swoim wyglądem. Tarczka grzbietowa i nasada kłów jadowych w kolorze szaro-niebieskim. Odnóża w podobnym kolorze, mocno owłosione. Odwłok ciemny, bardzo gęsto porośnięty czerwono-różowymi, długimi włoskami. Na odwłoku znajduje się złotawa plama, tzw. lusterko(miejsce w którym znajdują się włoski parzące). Młode pajączki linieją i rosną dość szybko przy prawidłowym karmieniu i odpowiedniej temperaturze.
Wygląd samca Dorosłe samce i samice całkowicie nie różnią się od siebie ubarwieniem. Samiec dorasta do około 4-5 cm DC, ma dłuższe odnóża i szczuplejszą budowę ciała. Dorosłe samce posiadają haczyki na przedniej parze odnóży i bulbusy na nogogłaszczkach.
Wygląd samicy Dorosłe samce i samice całkowicie nie różnią się od siebie ubarwieniem. Samice dorastają do 7 cm DC, do 13 cm z rozpostartymi odnóżami i są masywniejsze od samców.
Cechy szczególne Często w sytuacji zagrożenia T. ockerti podnosi odwłok prawie do pionu i wyczesuje włoski, rzadko atakuje kłami choć agresja jest cechą osobniczą i zawsze może nam się trafić osobnik mniej lub bardziej agresywny.
Biotop Zamieszkuje wilgotne tereny.
Temperatura Wymaga temperatury 25-29°C (z nocnymi spadkami do 22°C).
Wilgotność Wilgotność utrzymujemy w granicach 75%.
Terrarium Najlepszym podłożem dla tych pająków będzie substrat kokosowy. Na kryjówkę nadaje się kawałek kory lub korzenia.
Żywienie Młodym pająkom możemy podawać wylęg karaczana, wylęg świerszczy czy larwy mącznika młynarka w odstępie około 3-5 dni. Dorosłym podajemy karaczany, świerszcze czy larwy drewnojada (odpowiedniej wielkości w stosunku do wielkości pająka przyjmując, że pokarm nie może być większy niż długość ciała naszego pająka) w odstępie około 7-10 dni.

Nie polecam podawania pinek!
Rozmnażanie Dojrzałość płciową samice osiągają w wieku około 2 lat przy długości ciała co najmniej 4,5cm. Natomiast u mnie udane kokony dawały dopiero samice które przekroczyły 5cm DC. Kokon wytwarzają często już po miesiącu od kopulacji (duże znaczenie ma tutaj temperatura), przetrzymywane w temperaturze 28 stopni. W kokonie jest zwykle około 150 jajeczek z których po kolejnych kilku tygodniach lęgną się nimfy a następnie pajączki. Samice rzadko bywają agresywne w stosunku do samca, zwykle kopulacje przebiegają bez większych trudności. Kokon polecam odebrać po 4-5 tygodniach od złożenia. Samica opiekuje się kokonem, u mnie nie zdarzyło się aby samica zjadła kokon przed odebraniem. Przy zachowaniu odpowiednich warunków młode pajączki rosną bardzo szybko.

Uwagi Gatunek wyczesuje włoski parzące z odwłoka.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/thrixopelma-ockerti-619.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Morph
Pomogli: Nook, AbaddonBCN,
Dodano: gru 10 2013 21:30
Aktualizowano: sty 18 2015 15:01
Wyświetlenia: 6255
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.