Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


* * * * -      

Storeria victaZałączony obraz: 1_800.jpg
0. Storeria victa
Załączony obraz: 2_800.jpg
1. Storeria victa

Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Gatunek niejadowity

Statystyki

Dodano przez: fortitera
Pomogli: Nook,
Dodano: lip 23 2017 09:57
Aktualizowano: lip 23 2017 12:24
Wyświetlenia: 456
Komentarzy: 7
Nazwa gatunkowa: Storeria victa (O. P. Hay, 1892)
Synonimy Storeria dekayi victa
Nazwa angielska Florida Brown Snake
Gatunek inwazyjny w Polsce Nie
Długość życia Nie do końca znana, ale możliwe, że w niewoli dożywają ponad 10 lat
Występowanie Stany Zjednoczone


Powiększenie mapy
Hodowla grupowa Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego osobnika 30x30x30 cm
Wielkość terrarium dla pary 45x45x30 cm
Wielkość terrarium dla haremu 60x45x45 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 2%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Cechy szczególne

Niewielki, dorastający do jedynie 30 cm, gatunek węża właściwego. Można trzymać grupowo, w wielu stanach USA polecany na pierwszego węża. Łatwy w karmieniu i hodowli, niestety na terenach Europy rzadko spotykany i nie cieszący się zbyt dużą popularnością.

Temperatura

Utrzymujemy temperaturę na poziomie 25°C, w punkcie grzewczym powinna wynosić 32-35°C. W nocy nie powinna spadać poniżej 20°C.

Wilgotność

Wilgotność utrzymujemy na poziomie 70%, w trakcie linienia wężyków można zwiększyć do 80%, dobrze jeśli terra będzie miało dwie strefy, suchą i wilgotną, wtedy wąż będzie mógł sam sobie wybrać najlepsze dla siebie miejsce.T

Terrarium

Terrarium o pokroju horyzontalnym, wymaga sporej ilości ściółki np 10-15 cm, która umożliwi wężom zakopywanie się w podłożu. Ze względu na tryb życia należy używać odpowiednich ściółek do terrariów w typie tropikalnym, polecane podłoża to włókno kokosowe, torf kwaśny, wermikulit lub mieszanina owych podłoży. Na wierzch dobrze jest rozsypać cienką warstwę odpowiednio przygotowanych liści dębu, które posłużą wężom jako kryjówki, oraz pomogą im przy linieniu. Zamiast liści można w tym samym celu użyć suszonego mchu. Zbiornik można wyposażyć w niewielkie konary, kamienie czy tuby korkowe, które zwiększą powierzchnię życiową gadom. Posadzenie w zbiorniku żywych roślin pomoże nam w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Ze względu na dzienny tryb życia, terrarium najlepiej jest ogrzewać lampą grzewczą o odpowiedniej mocy, zalecane choć niewymagane jest również zastosowanie niewielkiego źródła UVB np 5%-2%, zwłaszcza u młodych. Pomoże im to w prawidłowym rozwoju, w przypadku braku UVB, wymagana jest suplementacja.

Żywienie

Gatunek w naturze żywi się głównie dżdżownicami i pędrakami chrząszczy, które wykopuje spod ziemii, ale znane są również przypadki zjadania małych jaszczurek, kijanek czy dopiero co przeobrażonych żabek. W niewoli podstawe diety powinny stanowić dżdżownice, najlepiej wcześniej odpowiednio podkarmione w celu zwiększenia ich wartości odżywczej. Jako urozmaicenie można podawać również larwy moli woskowych, nagie ślimaki, pędraki chrząszczy hodowlanych, mączniki świeżo po wylince(wcześniej ubite), larwy much, młode skolopendry i krocionogi, małe żabki(byle nie były to gatunki polskie!). Co 2-3 karmienie należy podawać suplementy wapniowe i witaminowe, w przypadku zastosowania UVB ilość wymaganych suplementów zmniejsza się.

Rozmnażanie

Gatunek jajożyworodny, samica rodzi na świat żywe maluchy. Okres rozrodczy przypada od marca do czerwca. Ilość młodych jest zmienna, samica może urodzić od 5 do nawet 50 młodych.

Źródła informacji7 Komentarze

Opis będzie aktualizowany z czasem jak już osobiście zapoznam się lepiej z gatunkiem - na razie możecie to traktować jako swego rodzaju zbiór tego co sama się nauczyłam.

hej, jakby jeszcze uzupełnić to i opis oficjalnie na TCP by był. Jest zgoda na użycie zdjęć?

@Nook do pierwszego jest, do drugiego nie mogłam znaleźć autora więc można jedno usunąć, lub usunąć w ogóle, we wrześniu będę miała swoje gady i wtedy moge dodać własne

podmieniłem fotki na takie ze zgodą

@Nook jak to edytować, bo moj kobiecy umysl chyba nie ogarnia takiej technologii :D

Hi hi, a ogarnia hodowlę węży i jaszczurek?

@Radagast nie ogarnia tylko manewrowamia nimi, z reszta daje rade :P


© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).