Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Spinohirasea bengalensis



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 2.jpg
0. Portret
Załączony obraz: 3.jpg
1. Portret
Załączony obraz: 131475.jpg
2. Młoda samica
Załączony obraz: 131476.jpg
3. Młoda samica
Załączony obraz: 1.jpg
4. Jaja

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Spinohirasea bengalensis (Brunner, 1907)
PSG 272
Synonimy Spinohirasea crassithorax
Długość życia 10-12 miesiecy
Występowanie Wietnam


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Gatunek niegdyś popularny w hodowlach ze względu na piękne ubarwienie i pełen wyrostków chitynowy pancerzyk, obecnie bardzo trudno go zdobyć. Rozmnaża się płciowo. Czasem podrażnione wydzielają substancję o nieprzyjemnym zapachu podobną jak u Neohirasea maerens. Gatunek ten jest stosunkowo prosty w hodowli, jednak osobniki imago często padają bez wyraźnej przyczyny, co może skutecznie zniechęcić do dalszej hodowli.
Wygląd samca Dużo drobniejszy od samicy, dorasta do 5 cm długości ciała. Jego kolory są jaskrawsze niż u samicy. Posiada również więcej wyrostków na ciele. Na końcu odwłoka znajduję się charakterystyczny, kulisty narząd kopulacyjny.
Wygląd samicy Osiąga 7 cm długości ciała, które jest koloru zielonego. Od spodu pomiędzy pierwszą i ostatnia parą odnóży tułów ma kolor łososiowy. Wzdłuż całego ciała z boku po obu stronach ciągną się paski tego koloru. Całe ciało pokryte ostrymi wyrostkami. Posiada długie czułki.
Temperatura W dzień 20-24°C, w nocy 20-24°C.
Wilgotność 70-80%.
Terrarium Terrarium 25x20x25 cm (dł. x szer. x wys.) zapewni pełny komfort 3 parom. Na dno kładziemy ręczniki papierowe lub włókninę kokosową.
Żywienie Gatunek ten żywi się jeżyną, maliną, dębem oraz bluszczem, który często smakuje owadom bardziej niż np. jeżyna. Należy pamięta aby pokarm był zawsze świeży.
Rozmnażanie Owady są zdolne do rozmnażania zwykle po 4 miesiącach od wyklucia, po ostatniej imaginalnej wylince. Kopulacje trwają bardzo długo. Samce rzadko opuszczają grzbiet samicy. Często zdarza się, że dorosły samiec próbuje kopulować z samicą subimago i przez to może utrudnić jej przejście wylinki, dlatego zaleca się oddzielenie samców imago od niedojrzałych samic.
Samica rozsypuje jaja bezpośrednio na podłoże. Jaja są koloru brązowego w kształcie kulki, wielkości ok. 4 mm, inkubacja zapłodnionych jaj w temperaturze 20-23°C i wilgotności 70-80% trwa około 6 miesięcy. Nimfy tuż po wykluciu są koloru brązowego i mierzą ok. 1,5 cm. W późniejszych stadiach samice mogą być koloru brązowego jaki i zielonego.


Informacje

Dodano przez: Venom
Pomogli: Nook, BartekR,
Dodano: gru 25 2013 22:30
Aktualizowano: wrz 28 2014 14:16
Wyświetlenia: 2122
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.