Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Sosibia parvipennis



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek niedostępny w handlu
Siła jadu: Brak danych

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Sosibia parvipennis (Stâl, 1877)
PSG 89
Synonimy Asystata parvipennis
Długość życia 10-12 miesiecy
Występowanie Filipiny


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Jeden z mniejszych skrzydlatych gatunków patyczaków. Kilka lat temu bardzo popularny w krajowych hodowlach, jego zdobycie nie sprawiało większego problemu. Obecnie gatunek jest nieosiągalny nawet na zagranicznych forach i giełdach.
Wygląd samca Znacznie smuklejszy i mniejszy od samicy. Długość ciała to maksymalnie 5cm, koloru brązowego. Skrzydła z zewnątrz nieco ciemniejsze niż kolor ciała, od wewnątrz brązowe z fioletowym połyskiem. Skrzydła są delikatne i łatwo je uszkodzić przenosząc owady. Samce bardzo dobrze latają. Jako imago żyje ok. 6 miesięcy (długość życia zależy od warunków panujących w terrarium).
Wygląd samicy Dorasta do 7-7,5cm. Jest zdecydowanie większa i masywniejsza od samca, ciało koloru jasno brązowego lub szarego. Posiada skrzydła. Wnętrze skrzydeł podobnie jak u samca brązowe z lekkim fioletowym połyskiem – samica nie lata, skrzydła pełnię jedynie funkcję odstraszającą drapieżniki. Żyje przeciętnie 8 miesięcy jako imago. Czułki długości ok. 6 cm.
Temperatura W dzień 20-24°C, w nocy 20-24°C
Wilgotność 70-80%
Terrarium Terrarium 30 x 30 x 30 cm zapewni pełen komfort 4-5 parom. Dno wykładamy standardowo włókniną kokosową lub ręcznikami papierowymi, które znacznie ułatwią nam wybieranie jaj. W terrarium ustawiamy pokarm i pionowe gałęzie, które uniemożliwią owadom latanie w terrarium i nie pozwolą tym samym na uszkodzenie skrzydeł.
Żywienie Podstawowym pokarmem do odchowu młodych nimf powinien być dziurawiec (Hypericum sp.). Nada się do tego każdy gatunek, zarówno polny jak i ogrodowy, czy zimozielony. Starsze owady akceptują już bez większych problemów malinę i jeżynę. Dobrym pokarmem jest również eukaliptus. Owady rosną na nim szybko i bez strat.
Rozmnażanie Gatunek ten bardzo szybko osiąga dojrzałość. Nimfy przechodzą wylinkę imaginalną już średnio po dwóch miesiącach od wyklucia (w optymalnych warunkach). Po dwóch tygodniach od ostatniej wylinki samica zaczyna składać jaja. Kopulacje są długie i można je zaobserwować również w dzień. Samica rozrzuca jaja bezpośrednio na podłoże, składa średnio po 2-3 jaja na dzień. Jaja są bardzo małe, jedne z najmniejszych jaj straszyków, długość to ok 2mm, koloru szaro- brązowego. Inkubacja trwa ok. 2 miesięcy w temperaturze 22–24°C i 85% wilgotności. Młode nimfy zaraz po wykluciu mierzą 10mm długości, są koloru jasno zielonego. Są delikatne i wrażliwe na zmiany wilgotności.


Informacje

Dodano przez: BartekR
Pomogli: Nook, BartekR,
Dodano: gru 28 2013 21:30
Aktualizowano: sie 06 2014 01:25
Wyświetlenia: 265
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.