Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Smeringurus mesaensisZałączony obraz: PSX_20190107_191157.jpg
0. Smeringurus mesaensis L2

Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Słaby jad

Statystyki

Dodano przez: Takuya
Pomogli:
Dodano: sty 07 2019 20:10
Aktualizowano: sty 07 2019 20:10
Wyświetlenia: 355
Komentarzy: 0
Nazwa gatunkowa: Smeringurus mesaensis
Nazwa polska Skorpion wydmowy
Nazwa angielska Dune Scorpion
Gatunek inwazyjny w Polsce Nie
Długość życia 5-7 lat
Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla dorosłego osobnika 30x30x30 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Informacje wstępne

Smeringurus mesaensis to duży skorpion z rodziny Vaejovidae. Osiąga rozmiary podobne do H. arizonensis, jego długość ciała może dochodzić nawet do 13-14cm.

Cechy szczególne

Skorpion ten cechuje się słabym jadem. W internecie zamieszczonych jest niewiele raportów odnośnie ukąszeń spowodowanych przez tego skorpiona. Można z nich jednak wywnioskować, że ból jest porównywalny z bólem po ukąszeniu przez szerszenia. Jednakże nie dajcie się zwieść, jest dosyć defensywny. Dorosłe osobniki są również bardzo żarłoczne.
Należy także zwrócić uwagę na jego szybkość, w szczególności u młodych osobników. Z doświadczenia zaznaczę, że jest to jedyny gatunek skorpiona na mojej hodowli, który zaskoczył mnie swoją szybkością. Dlatego też zalecam obchodzić się z nim naprawdę bardzo ostrożnie. Zestresowany potrafi dosłownie wystrzelić jak torpeda.
Na ogół skorpiony te za dnia siedzą w swojej kryjówce. Lubią też kopać pod nią tunele. W nocy rozpoczynają swą aktywność.
Hodowla grupowa tego gatunku nie wchodzi w grę. Z racji swej żarłoczności bardzo często dochodzi u nich do kanibalizmu.

Biotop

Pustynny. W terrarium powinna znaleźć się kryjowka (kawałek kory lub płaski kamień), a jako podłoże należy wysypać mokry piasek i poczekać aż wyschnie. Dzięki temu piasek będzie mocno zbity, a skorpion będzie mógł w nim kopać tunele. Oczywiście istnieje też wiele innych metod, aby pozwolić skorpionom pustynnym na kopanie tuneli w podłożu, jednakże ta jest najbardziej zalecana przez hodowców (z tego co udało mi się wyczytać).

Temperatura

Skorpion będzie prawidłowo rozwijał się w temperaturze pokojowej, jednak aby jak najbardziej zapewnić mu warunki zbliżone do naturalnych, warto zapewnić mu ogrzewanie.
Idealna temperatura to 26-29 stopni, jednak może ona również dochodzić do 31 °C.

Wilgotność

Skorpiony te najlepiej czują się przy wilgotności równej 40%. Jednak raz na jakiś czas w nocy można lekko zwiększyć wilgotność powietrza.
Zaznaczę również, że młode powinny mieć utrzymywaną ciut wyższą wilgotność w terrarium niż dorosłe skorpiony (w granicach 50%).

Terrarium

30x30x20cm dla dorosłego osobnika.
Jak już wspomniałem, hodowla grupowa nie wchodzi w grę.

Żywienie

Świerszcze, karaczany. Młodym podajemy wylęg karaczana tureckiego lub świerszcza. W ostateczności można podać wylęg mącznika młynarka. Polują aktywnie, bardzo rzadko zdarza się, że przyjmują padlinę.

Rozmnażanie

Trudne. Jak już wspomniałem, u tych skorpionom bardzo często dochodzi do kanibalizmu. Niestety nie udało mi się również znaleźć żadnych raportów odnośnie rozmnożenia tego gatunku w niewoli. Wiele osobników pochodzi z importu, toteż zdarza się, że zostają importowane ciężarne samice, stąd też najczęściej pochodzą oferowane w handlu młode.

Źródła informacji


0 Komentarze


© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).