Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Sceptrophasma hispidulum



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek często dostępny
Siła jadu: Brak danych

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Sceptrophasma hispidulum (Wood-Mason, 1873)
PSG 183
Synonimy Sceptrophasma hispidula, Gratidia hispidula, Bacillus hispidulus, Paraclitumnus hispidulus
Nazwa polska Patyczak rdzawy
Długość życia 14-16 miesiecy
Występowanie Indie


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Gatunek bardzo prosty w hodowli, polecany jako pierwszy owad do hodowli. W odróżnieniu od patyczaka rogatego (Medauroidea extradentata) w hodowlach zwykle występują samce. W naturalnym środowisku występuje na niewielkim archipelagu Andamany, leżącym na Oceanie Indyjskim pomiędzy Zatoką Bengalską a Morzem Andamańskim i wchodzącym w skład indyjskiego terytorium związkowego Andamany i Nikobary.
Wygląd samca Samce dorastają do 7 cm. Posiadają wyjątkowo długie odnóża. Czułki długości 30mm, ciało jest gładkie, koloru brązowego lub lekko pomarańczowego. Kolor w znacznej mierze zależy od środowiska w jakim owady przebywają, gdyż dostosowują one barwę ciała do otoczenia. Odwłok zakończony charakterystycznym kulistym narządem kopulacyjnym.
Wygląd samicy Samice są niewiele większe od samców, osiągają do 8 cm długości ciała, budowa ciała typowo patykowata, koloru od jasno brązowego po rdzawo- pomarańczowy. Czułki długości 15 mm, u nasady rozszerzone. Dorosła samica ma mocno rozszerzony odwłok, który jest wypełniony jajeczkami.
Temperatura W dzień 20-24°C, w nocy 20-24°C
Wilgotność 70-80%
Terrarium Terrarium o wymiarach 30x30x30 cm [dł.x szer. x wys.] zapewni komfort 3-4 parom. Dno terrarium wykładamy papierowymi ręcznikami, co znacznie ułatwi wyciąganie jaj lub włókniną kokosową/torfem. Należy pamiętać, aby terrarium miało dobrą wentylację.
Żywienie Żywią się jeżyną oraz maliną. Nie pogardzą dębem, liśćmi truskawki i bluszczem. Należy pamiętać, aby pokarm był zawsze świeży.
Rozmnażanie Gatunek ten osiąga dojrzałość średnio 4-5 miesiącach od wyklucia (w optymalnych warunkach). Po dwóch tygodniach od ostatniej wylinki samica zaczyna składać jaja. Kopulacje nie są długie, można je zaobserwować również w dzień. Samica rozrzuca jaja bezpośrednio na podłoże, składa średnio po 2-3 jaja na dzień. Jaja są dość charakterystyczne, mocno wydłużone, przypominają nasiona traw, długości 8mm, koloru brązowego. Inkubacja trwa od 2 do 3 miesięcy w temperaturze 22–24°C i 85% wilgotności. Młode nimfy zaraz po wykluciu mierzą ok 15mm długości, są koloru szaro- brązowego. Są delikatne i łatwo tracą odnóża.


Informacje

Dodano przez: BartekR
Pomogli: Nook, BartekR,
Dodano: gru 15 2013 03:02
Aktualizowano: kwi 24 2014 00:26
Wyświetlenia: 1806
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.