Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Ramulus nematodes



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek łatwo dostępny
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Portret samca
Załączony obraz: 2.jpg
1. Portret samicy

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Ramulus nematodes (De Haan, 1842)
PSG 55
Synonimy Cuniculina electum; Cuniculina insuetum; Cuniculina malaccensis; Lonchodes valgus
Długość życia 12-14 miesięcy
Występowanie Indonezja, Malezja, Tajlandia


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Pierwsza udana hodowla tego gatunku miała miejsce w 2005 roku u Haralda Lamprechta ze Szwajcarii. Gatunek od jakiegoś czasu dostępny jest w Polsce. Jest jednak stosunkowo mało popularny pomimo swojego pięknego ubarwienia i sporych rozmiarów. Ze względu na swoją wyjątkowo delikatną budowę ciała należy się obchodzić z nim bardzo delikatnie. Zaatakowany popada w stan katalepsji, która może trwać sporo czasu. Owad wygląda wówczas jak martwy, jego mięśnie sztywnieją, a odnóża ustawiają się wzdłuż ciała lub sterczą nieruchomo pod znacznym kątem. Gatunek ten nie wydziela substancji obronnych. Jest prosty w hodowli i osobom, które hodowały już straszyki nie sprawi problemów.
Wygląd samca Znacznie drobniejszy od samicy, jego ciało jest bardzo cienkie. Długość ok. 11 cm. Barwa samców to piękny metaliczny niebieski kolor. Odnóża są natomiast barwy brązowej, która stopniowo przechodzi w czerń, wyjątkowo łamliwe. Na głowie posiada dwa kolcowate wyrostki. Czułki długości ok. 3,5 cm. Na końcu odwłoka znajduję się charakterystyczny narząd kopulacyjny.
Wygląd samicy Osiąga od 13 do 16 cm długości ciała. Do tej wielkości należy dodać spore rozmiary odnóży i uzyskujemy owada o długości dochodzącej do 30 cm. Jest to więc sporych rozmiarów gatunek. Podstawowy kolor samicy to zieleń, zarówno ciało jak i odnóża jednakowej barwy. Niekiedy samice przybierają mniej lub bardziej intensywną brązową barwę. Na głowie owada znajdują się charakterystyczne liściaste wyrostki. Czułki długości ok. 2 cm.
Temperatura W dzień 20-24°C, w nocy 20-24°C
Wilgotność 70-80%
Terrarium Ze względu na swoje spore rozmiary zbiornik hodowlany musi być obszerny. Minimalna wysokość to 50 cm, pozostałe wymiary dobieramy do ilości hodowanych osobników. Dno terrarium możemy wyłożyć ręcznikami papierowymi lub włókninom/torfem. W terrarium możemy umieścić cienkie, sięgające szczytu terrarium patyki. Unikamy umieszczania w terrarium konarów, które mogą utrudnić przejście wylinki i zmniejszają przestrzeń życiową.
Żywienie Gatunek ten nie jest wybredny i bez problemu można wyhodować go na jeżynie, malinie jak i dębie. Należy pamiętać aby pokarm w terrarium był zawsze świeży.
Rozmnażanie Samice imago składają spore ilości jaj, rozrzucając je bezpośrednio na podłoże. Jaja są koloru brązowego, niezwykłej budowy: bardzo płaskie, zamszowe. Długości ok. 1 cm. Inkubacja zapłodnionych jaj w temp. 22-25°C trwa średnio 4-5 miesięcy, przy wilgotności 70-80%. Samica składa je w ilości 2-3 sztuk na dzień. Nimfy tuż po wykluciu mierzą ok. 2 cm długości, są koloru szaro-brązowego. Bardzo delikatne. W późniejszych stadiach samice wybarwiają się na brązowo lub zielono, nimfy samców natomiast są metaliczno zielonego lub granatowego koloru. Rozwój od L1 do imago trwa zazwyczaj 4 miesiące.

Uwagi W hodowlach występują 2 odmiany barwne: popularniejsza BLUE (opisana tutaj) jak i mniej popularna, w Polsce niestety niedostępna, ORANGE. Samce tej drugiej odmiany są barwy pomarańczowej, a samice nie posiadają liściastych wyrostków na głowie.

Informacje

Dodano przez: BartekR
Pomogli: Nook, BartekR,
Dodano: gru 28 2013 21:16
Aktualizowano: wrz 28 2014 13:30
Wyświetlenia: 1899
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.