Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Pylaemenes guangxiensis



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek często dostępny
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 2.jpg
0. Pylaemenes guangxiensis
Załączony obraz: 1.jpg
1. Pylaemenes guangxiensis
Załączony obraz: 3.jpg
2. Pylaemenes guangxiensis - jaja

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Pylaemenes guangxiensis (Bi & Li, 1994)
PSG 248
Synonimy Dares guangxiensis
Długość życia 18-24 miesiące
Występowanie Hongkong


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, gatunek partenogenetyczny
Informacje wstępne Gatunek popularny w hodowlach dzięki swojej długowieczności, niewielkim rozmiarom i skromnym wymaganiom. Zaatakowany popada w stan katalepsji, która może trwać sporo czasu. Owad wygląda wówczas jak martwy, jego mięśnie sztywnieją, a odnóża ustawiają się wzdłuż ciała lub sterczą nieruchomo pod znacznym kątem. Gatunek ten nie wydziela substancji obronnych. Jest prosty w hodowli i osobom, które hodowały już straszyki nie sprawi problemów.
Wygląd samca W hodowlach nie występuje.
Wygląd samicy Ciało krępe, długości 4 cm. Kolorem dominującym jest jasny brąz, z ciemniejszymi i białymi przebarwieniami. Odwłok pękaty, szeroki. Odnóża stosunkowo krótkie, w spoczynku trzymane blisko ciała owada.
Temperatura W dzień 20-24°C, w nocy 20-24°C.
Wilgotność 70-80%.
Terrarium Ze względu na niewielkie rozmiary dla 10 samic imago wystarczy terrarium o wymiarach 30x20x20cm (dł. x szer. x wys.). W terrarium można umieścić korzenie lub korę, na której owady będą się kamuflowały. Terrarium zraszamy 1-2 razy dziennie. Na dno zbiornika wysypujemy włókno kokosowe, torf lub układamy ręczniki papierowe. Przy tak dużej wilgotności należny uważać na pleśń, która może zabić owady.
Żywienie Gatunek nie jest wybredny, podstawowym pokarmem jest jeżyna, malina i dąb. Przy czym ten ostatni podajemy podrośniętym owadom z racji grubej blaszki liściowej, z którą młode owady mogą sobie nie poradzić.
Rozmnażanie Samice dojrzałość płciową osiągają po ostatniej wylince, zwykle po 8-9 miesiącach od wyklucia. Jaja zaczynają składać wyjątkowo późno - przeciętnie miesiąc po wylince imaginalnej. Jaja składają bezpośrednio na podłoże, w wilgotnych miejscach, w liczbie 1-2 na tydzień. Są one koloru brązowego, nieco owalne o długości 3,5 mm. Pokryte są licznymi włoskami, stanowiącymi warstwę ochronną. Inkubacja jaj trwa ok. 5 miesięcy, w temperaturze 22-25°C, przy wilgotności ok. 85%. Nimfy zaraz po wykluciu mierzą ok. 15 mm i są w różnych odcieniach brązu. Po kolejnych wylinkach owady przybierają beżowo - słomkowy kolor.

Uwagi Gatunek długowieczny. Dorosłe samice mogą żyć ponad 12 miesięcy, wliczając w ten czas okres juwenilny gatunek ten może żyć nawet dwa lata.

Informacje

Dodano przez: BartekR
Pomogli: Nook, BartekR,
Dodano: gru 26 2013 16:45
Aktualizowano: sie 16 2014 17:53
Wyświetlenia: 4315
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.