Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Ptychozoon kuhli - gekon fałdoskóry



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 2.jpg
0. Ptychozoon kuhli - gekon fałdoskóry
Załączony obraz: 3.jpg
1. Ptychozoon kuhli - gekon fałdoskóry
Załączony obraz: 4.jpg
2. Ptychozoon kuhli - gekon fałdoskóry

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Ptychozoon kuhli (Stejneger, 1902)
Nazwa polska Gekon fałdoskóry
Nazwa angielska Kuhl's Flying Gecko, Gliding Gecko, Kuhl’S Parachute Gecko
Nazwa niemiecka Kuhls Faltengecko
Długość życia Przypuszczalnie 8 i więcej lat dla osobników urodzonych w niewoli.
Występowanie Birma, Indie, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 60x60x90 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne To średniej wielkości gekony mogące osiągać rozmiary do ok. 20 cm długości całkowitej. O grzbietobrzusznie spłaszczonym tułowiu, z dużą, płaską głową i dużymi ciemnymi oczami - brązowa tęczówka i pionowa źrenica. O ubarwieniu grzbietowym, od jasnoszarego po ciemnobrązowe, z falistym wzorem. Wzdłuż kręgosłupa po obu jego stronach występują niewielkie wyrostki. Słyną ze swojej umiejętności wykonywania lotów ślizgowych - nie są to tak spektakularne i długie loty jak u mistrzów szybowania wśród gadów - jaszczurek z rodzaju Draco. Tę niezwykłą zdolność zawdzięczają wykształconym na drodze ewolucji - patagium - błonom lotnym utworzonych z fałdów skórnych.
Wygląd samca U dorosłych samców są widoczne zgrubienia u nasady ogona oraz rząd porów.
Wygląd samicy ---
Biotop Zamieszkują obszary wilgotnych lasów na znacznych terenach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej; spotykane również na plantacjach.
Temperatura W ciągu dnia optymalną jest temperatura w granicach 25-27°C, może nawet dochodzić do 32°C bez uszczerbku na zdrowiu gada. Nocne spadki o kilka stopni - nie powinna spadać poniżej 21°C.
Wilgotność Na poziomie 75%, w nocy jeszcze wyższa.
Terrarium Przestronne i wysokie powininno odzwierciedlać choć w części ich środowisko naturalne - nieodzowny wystrój w postaci lasu tropikalnego, obsadzony naturalną roślinnością. Tylna ściana powinna zostać wyłożona ścianką strukturalną, rzeźbioną płytą z dębu korkowego lub kawałkami kory. Dopełnieniem wystroju będą konary i gałęzie. Jako podłoże można zastosować torf lub mieszankę torfu z ziemią, mech torfowiec czy też substrat kokosowy. Powinniśmy również zapewnić płytkie, nieduże naczynie z zawsze czystą wodą.
Oświetlenie - W zależności od pory roku: 9-10 godz. w miesiącach zimowych, 12 w trakcie wiosny do 14 godzin latem.
Choć UVB nie jest wymagane to delikatne naświetlanie niską dawką promieni z pewnością nie zaszkodzi, a wspomoże prawidłowy wzrost posadzonych roślin - wystarczająca do tego celu będzie lampa wytwarzająca 2% UVB.
Żywienie Urozmaicona dieta złożona z owadów - odpowiedniej wielkości świerszcze, karaczany, a w sezonie letnim plankton łąkowy. Możemy też podawać papkę z przetartych owoców z dodatkiem miodu i pyłku kwiatowego.
Rozmnażanie Przy zachowaniu optymalnych warunków chowu mogą rozmnażać się przez cały rok. Samica składa jednorazowo 1-2 jaja i może złożyć ich nawet do 5-6 razy w ciągu całego sezonu rozrodczego w kilkutygodniowych odstępach. Przyklejają je na elementach wystroju terrarium. W przypadku niemożności przeniesienia jaj do inkubatora pozostawiamy je w terrarium, starając się zabezpieczyć je przed zniszczeniem ich przez mieszkańców zbiornika, jak też przed ewentualnym pożarciem świeżo wyklutych maluchów przez własnych rodziców. Inkubacja w temperaturze 29-30°C trwa ok. 3 miesięcy.

Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/ptychozoon-kuhli-gekon-faldoskory-282.html

Informacje

Dodano przez: kurimu
Pomogli: terrarium, Nook, kurimu,
Dodano: mar 22 2013 10:11
Aktualizowano: paź 15 2015 12:29
Wyświetlenia: 4755
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.