Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Pseudocerastes urarachnoides



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek praktycznie nie rozmnażany w hodowli (lub pojedyncze przypadki)
Dostępność: Gatunek niedostępny w handlu
Siła jadu: Brak danych

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Pseudocerastes urarachnoides (Bostanchi, 2006)
Nazwa angielska Spider-Tailed Horned Viper
Występowanie Iran


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna, O zmierzchu, O świcie
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Stosunkowo niedawno odkryty gatunek z rodzaju Pseudocerastes. Jego biologia nie jest jeszcze dobrze poznana. Schwytane osobniki dochodziły do 80 cm.
Sercowata, wyraźnie wyodrębniona od reszty ciała głowa. Nad oczami wytwór z odstających, nachodzących na siebie łusek przypominający rogi. Co nadaje jej bardzo osobliwy wygląd. Tęczówka oka szara z pionową źrenicą. Ubarwienie ciała stanowią różne odcienie szarości i brązu u niektórych osobników wpadające w zieleń. Tworząc marmurkowy deseń. Grzbiet i boki ciała pokryte ciemniejszymi, kolistymi plamami czasami łączącymi się w pary. Kolejną charakterystyczną dla tego gatunku cechą są mocno sterczące łuski, wyraźnie odstające od powierzchni skóry. Miejscowa ludność potocznie nazywa ten gatunek Mar-e-pardar (pierzasty wąż). Wszystkie te cechy sprawiają, że doskonale się maskuje wśród gipsowych skał i kamieni. Jednak najciekawszym atrybutem tego węża jest spektakularny wytwór na ogonie. Łuski ogonowe przekształciły się w strukturę przypominającą pajęczaka (Solfugę) można zauważyć wyraźny głowotułów i odnóża. Ta jedyna w swoim rodzaju innowacja ewolucyjna znajduje zastosowanie jako wabik na ptaki.
Biotop Prawdopodobnie endemiczny gatunek (jego zasięg występowania nie jest jeszcze dokładnie zbadany). Zamieszkuje jałowe, górzyste prowincje zachodniego Iranu. W dzień temperatura dochodzi do 50 °C, w nocy potrafi znacznie się obniżyć. W bardzo upalnych lub chłodniejszych porach dnia przebywa ukryta w wilgotnych szczelinach skalnych lub norach.
Żywienie Jest wysoce wyspecjalizowanym do polowania na ptaki drapieżnikiem (niektóre źródła nie wykluczają, że może żywić się drobnymi ssakami i jaszczurkami).
Zamaskowana wśród skał, zwinięta tworząc zwój porusza swoim imitującym pajęczaka ogonem. Doskonale naśladuje poruszającego się stawonoga.Ogon znajduje się blisko głowy celem maksymalnego skrócenia dystansu ataku. Gdy tylko ptak znajdzie się w zasięgu żmija błyskawicznie atakuje.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Gaboon
Pomogli: Gaboon,
Dodano: lut 11 2015 23:27
Aktualizowano: lut 14 2015 13:01
Wyświetlenia: 1426
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.