Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Psalmopoeus pulcher - panamska blondynkaStan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek łatwo dostępny
Siła jadu: Bardzo słaby jad
Załączony obraz: 21.jpg
0.
Załączony obraz: 22.jpg
1.
Załączony obraz: 20.jpg
2.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Psalmopoeus pulcher (Petrunkevitch, 1925)
Synonimy Psalmopoeus rufus
Nazwa polska Panamska blondynka
Nazwa angielska Panama Blond
Długość życia Samica dożywa 12-16 lat.
Występowanie Panama


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 20x20x30 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Włoski parzące Brak włosków parzących
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Ciekawie ubarwiony ptasznik. Podrośnięte osobniki są jasno brązowego/pomarańczowego koloru, zaś ich odwłok jest w całości czarny. Z wiekiem ich ubarwienie się zmienia.
Wygląd samca Samiec jest smukłej budowy. Osiągają 4-5cm długości ciała. Na pierwszej parze odnóży krocznych posiada haczyki, które odgrywają ważną role podczas aktu kopulacji, zaś na nogogłaszczkach znajdują się zbiorniczki z nasieniem, tzn. bulbusy. Po ostatniej wylince samiec robi się cały szary za wyjątkiem metatarsus i tarsus na których widoczne są włoski zabarwione na brązowo (u starych samców cecha ta jest słabo widoczna). Przez środek odwłoka biegnie słabo widoczna przerywana linia.
Wygląd samicy Dorosła samica osiąga około 6,5-7cm długości ciała. Jest koloru "łososiowego (?)", zaś czarny kolor na odwłoku z wiekiem stopniowo znika. Czarna barwa zostaje jedynie w postaci ornamentu biegnącego przez środek odwłoka (podobnego jak u Psalmopoeus cambridgei) oraz w jego tylnej części wraz z kądziołkami przędnymi.
Cechy szczególne Psalmopoeus pulcher podobnie jak pozostali przedstawiciele rodzaju Psalmopoeus posiada narządy strydulacyjne typu I. Ten typ organu znajduje się pomiędzy maxillae, achelicerae, które pocierając o siebie, wydają charakterystyczne "syczenie", które ma za zadanie odstraszyć napastnika.
Biotop Jego naturalnym siedliskiem są lasy deszczowe. Na wolności swoje gniazda buduje blisko ziemi, w różnego typu szczelinach drzew lub też po części pod ziemią.
Temperatura W dzień 24-28°C, w nocy ~20°C.
Wilgotność ~70-80%.
Żywienie Szereg różnych gatunków bezkręgowców, takich jak larwy mącznika młynarka i drewnojada, a także świerszcze i szarańcza.
Rozmnażanie Rozmnożenie jest łatwe. Zdarza się że samica przejawia agresje w stosunku do samca, dlatego zanim się je dopuści, samica powinna być solidnie odkarmiona. Gdy kopulacja zakończy się sukcesem, po około 2-3 miesiącach samica składa kokon. Inkubacja od momentu złożenia do pojawienia się L1 trwa około 2 miesięcy. Przedstawiciele rodzaju Psalmopoeus bardzo często po 1 kopulacji w różnych odstępach czasowych składają 2 kokony. W kokonie znajduje się 100-180 jaj.

Uwagi Gatunek łatwy w hodowli, nie sprawiający problemów początkującym hodowcom. Mimo tego ze dorosłe osobniki bywają agresywne, każdy odpowiedzialny hodowca nie powinien mieć z nimi żadnego problemu.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/psalmopoeus-pulcher-panamska-blondynka-639.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Brysiu
Pomogli: Nook, Mały,
Dodano: gru 30 2013 02:37
Aktualizowano: lut 04 2015 22:36
Wyświetlenia: 3546
Komentarzy: 0


0 Komentarze© 2001-2021 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.