Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Procambarus clarkii - rak luizjański



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Tak

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek często dostępny
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: Procambarus clarkii samiec.jpg
0. Procambarus clarkii - rak luizjański - Samiec raka luizjańskiego
Załączony obraz: 2007_12222007_07_010025.JPG
1. Procambarus clarkii - rak luizjański - Samica raka luizjańskiego z młodymi
Załączony obraz: Picture 011.jpg
2. Procambarus clarkii - rak luizjański - Odwłok samicy tuż przed złożeniem jaj (świadczą o tym widoczne od spodu beżowe plamy)

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Procambarus clarkii (Girard, 1852)
Nazwa polska Rak luizjański, czerwony rak bagienny
Nazwa angielska Red Swamp Crawfish, Louisiana Crayfish, Red Lobster
Nazwa niemiecka Roter amerikanischer Sumpfkrebs
Nazwa czeska Rak červený
Długość życia Około 5 lat
Występowanie Belgia, Belize, Boliwia, Brazylia, Chile, Chiny, Cypr, Dominikana, Egipt, Ekwador, Filipiny, Francja, Georgia Południowa i Sandwich Południowy, Hiszpania, Holandia, Japonia, Kenia, Kolumbia, Kostaryka, Meksyk, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Stany Zjednoczone, Sudan Południowy, Szwajcaria, Tajwan, Uganda, Wenezuela, Wielka Brytania, Włochy, Zambia


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach, Hodujemy w stadzie
Aktywność Nocna
Typ terrarium Akwarium
Wielkość terrarium dla dorosłego 45x45x30 cm
Wielkość terrarium dla haremu 80x40x40 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek słodkowodny
Informacje wstępne Wielki, osiągający maksymalnie 15 cm długości i bardzo ładnie, intensywnie czerwono ubarwiony rak. Samce tego gatunku mają ogromne, groźnie wyglądające szczypce. Jest to przy tym gatunek bardzo odporny na warunki środowiskowe, można trzymać je właściwie w każdych warunkach i karmić dowolnym pokarmem.

Jedynym problemem jaki sprawiają jest niestety ich terytorializm, bo potrzebują niestety dość dużych akwariów z dużą liczbą kryjówek, inaczej zjadają się bardzo chętnie.
Odmiany Poza dziką brązowoczerwoną formą istnieje kilka wyhodowanych w niewoli odmian barwnych tego raka:
- Krwawo czerwona, bez śladów barwy brązowej
- Jasnoniebieska
- Biała
- Pomarańczowa
- W białe łaty
Wygląd samca Szczypce samca są większe i dłuższe niż samicy. U dużych dominujących osobników szczypce mogą być naprawdę ogromne. Pod odwłokiem pomiędzy ostatnią parą odnóży krocznych a odnóżami pływnymi samiec ma widoczne odnóża kopulacyjne.
Wygląd samicy Szczypce samicy są mniejsze i krótsze niż samca choć nadal dość duże proporcjonalnie do wielkości ciała. Samica ma szerszy odwłok niż samiec, nie ma odnóży kopulacyjnych, za to pomiędzy przedostatnią a ostatnią parą odnóży krocznych znajduje się mały guzek zwany annulus ventralis służący do przechowywania nasienia samca.
Cechy szczególne Bardzo odporny a przy tym duży i szybko rosnący rak. Ten gatunek jest najczęściej hodowany przez ludzi na mięso.
Biotop Zamieszkuje bardzo zróżnicowane siedliska. Od podmokłych łąk i podziemnych jaskiń, przez pola ryżowe, sezonowe sadzawki i bagna, kanały odwadniające do rzek, jezior i strumieni. Potrafi przetrwać wyschnięcie zbiornika wodnego zakopując się w norze pod ziemią. Toleruje bardzo nieprzyjazne warunki siedliskowe włącznie z zabójczym dla większości gatunków raków słabym natlenieniem wody.
Temperatura Najlepiej pokojowa, znosi od 4 do 30°C
Terrarium Duże akwarium z licznymi kryjówkami. Niestety ze względu na apetyt tych raków na rośliny nie można umieścić w akwarium żadnych roślin. Można łączyć raki z krewetkami i małymi rybami takimi jak dzikie gupiki.

Raki te są niestety terytorialne i bardzo agresywne wobec siebie, tak więc dopiero od 100 litrów można bez większych obaw trzymać więcej niż jednego osobnika w akwarium.

Raki te są dość odporne na słabe natlenienie, ale i tak warto im napowietrzać wodę.
Żywienie Gatunek wszystkożerny. Zje wszystko co uda mu się znaleźć lub złapać. W hodowli najłatwiej karmić go suchą karmą dla ryb.
Niestety bardzo szybko zjada rośliny wodne, co uniemożliwia sadzenie ich w akwarium z rakami.
Rozmnażanie Mając parę jest dosyć proste, o ile akwarium jest dostatecznie duże, by trzymane razem raki wzajemnie się nie okaleczyły lub nie zjadły.
Raki luizjańskie najchętniej rozmnażają się zimą. Dojrzałość osiągają przy wielkości 5 cm, co jest widoczne po przybraniu przez nie mocno czerwonej barwy (osobniki młodociane są głównie brązowawe). Po kopulacji samica składa kilkaset jajeczek i nosi je pod odwłokiem przez około 20 dni przebywając w ukryciu. Następnie z jaj wykluwają się larwy, które nie odżywiają się wciąż trzymają się odnóży odwłokowych matki. Po około tygodniu przekształcają się w małe raki i od razu mogą być karmione tą samą karmą co osobniki dorosłe. Młode rosną bardzo szybko, ale mają też dosyć silne skłonności kanibalistyczne.

Zimowanie Nie jest wymagane, choć rak ten potrafi przetrwać w zamarzniętym zbiorniku.
Uwagi Bardzo groźny gatunek inwazyjny. Ze względu na odporność na choroby, warunki środowiskowe i szybkość wzrostu jest najczęściej hodowanym na mięso gatunkiem raków na świecie. Skutkowało to ucieczkami raków na różnych kontynentach i zapoczątkowywaniem nowych dzikich populacji. Obecnie jest to najbardziej rozpowszechniony na świecie gatunek raka, wciąż zwiększa swój zasięg, który niedawno sięgnął również terenów Polski. Nie wolno ich wypuszczać.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/procambarus-clarkii-rak-luizjanski-1887.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, Radek_Pomagalski,
Dodano: gru 26 2013 20:58
Aktualizowano: wrz 11 2020 19:53
Wyświetlenia: 6749
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.