Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Porrhothele antipodiana



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Nie objęty ochroną
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Bardzo silny jad
Załączony obraz: ccs-6528-0-58353700-1443106487.jpg
0. Porrhothele antipodiana

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Porrhothele antipodiana (Charles Athanase Walckenaer, 1837)
Synonimy Mygale antipodiana
Mygale quoyi
Mygale antipodum
Mygale hexops
Hexops whitei
Macrothele huttonii
Macrothele insignipes
Nemesia kirkii
Arbanitis kirkii
Porrhothele simoni
Porrhothele avocae
Nazwa angielska Black Tunnel Web Spider
Długość życia Nie wiadomo, aczkolwiek wnioskując po innych gatunkach z rodziny Hexathelidae, można wywnioskować iż około 15 lat samice.
Występowanie Nowa Zelandia


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 15x15x25 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm niewidoczny
Włoski parzące Brak włosków parzących
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Pająk z rodziny Hexathelidae, o ciele pokrytym rzadkim owłosieniem, zwłaszcza na odwłoku. Karapaks tego gatunku ma dość wyraźny czerwony kolor, podczas gdy odnóża i odwłok są czarne, niekiedy brązowawe. Młode różnią się bledszym kolorem, który wpada w brąz, od dorosłych osobników. Mierzą one do 3,5 centymetrów długości ciała, z nogami osiągają około 5.

Budują bujny oprzęd w pomieszczeniu hodowlanym, z lejkiem w centrum, w którym pająk urządza sobie gniazdo. W naturze prezentują podobne zachowanie, na ogół kryją się pod próchniejącym drewnem lub kamieniami, gdzie czyha u wejścia na ofiary, do których należą wszelkie owady a także ślimaki.

Naturalnie spotykany na terenie Nowej Zelandii. Występuje najczęściej w okolicach domostw, gdzie nierzadko się zapuszcza do mieszkań, zwłaszcza wędrujące samce w poszukiwaniu samic. Preferuje wilgotny teren, toteż w domostwach można go często znaleźć w pobliżu źródeł wody jak zlewy czy wanny.

Choć jad potocznie nie jest uważany za groźny dla człowieka, to jednak jest to pająk z rodziny Hexathelidae do których należy także Atrax robustus, toteż uważałbym przy obsłudze terrarium. Ukąszenie powoduje silny ból, swędzenie, zaczerwienienie i opuchliznę. Mogą wystąpić nudności, wymioty i zawroty głowy.

Nie nadaje się dla początkujących hodowców.
Wygląd samca Samce są mniejsze od samic. Ich kolor rdzawy, czasem czarny. Czerwony kolor nie jest tak dokładnie widoczny jak u samic. Ponadto dorosły samiec na nogogłaszczkach ma bulbusy.
Wygląd samicy Samice są większe i grubsze od samców. Mają połyskujący, czerwony karapaks, który u samców jest nieco bledszy.
Cechy szczególne Jest to średniej wielkości, interesujący pająk, którego aktywność możemy obserwować od godzin wieczornych do wczesnego poranka. Wówczas pająk spaceruje po pojemniku hodowlanym i tworzy obfity oprzęd. Nie raz po pierwszej nocy w nowym pojemniku, następnego ranka jest cały zapajęczynowany.

Zaalarmowany ofiarą w sieci, pająk błyskawicznie wyskakuje ze swojej norki, zaciekle atakuje ofiarę, po czym siłą zaciąga ją do swojego gniazda, by w spokoju rozpocząć konsumpcje.
Biotop Preferuje wilgotny teren, gdzie najczęściej buduje kryjówki pod kamieniami, próchniejącym drewnie, lub nie raz u podnóża drzew.
Temperatura 25-27'C, z nocnymi spadkami do 22'C. Nie wymaga dodatkowego oświetlenia.
Wilgotność Utrzymujemy na poziomie między 70 a 90%.
Terrarium Niewielki pojemnik hodowlany, w którym nie będzie łatwo uciekać wilgoć. Preferowana wielkość pojemnika to 15x15x15, gdzie warto wsadzić mech, dla zatrzymania wilgoci.
Żywienie Żywimy karaczanami tureckimi, świerszczem, larwami mącznika i mniejszymi larwami drewnojada. Nie jest to wybredny pająk.

W naturze zjada żuki, wszelkie owady mniejsze od niego a także ślimaki.
Rozmnażanie Brak danych.

Zimowanie Nie zimujemy.
Uwagi Ciekawostką jest iż ten pająk był inspiracją dla Petera Jacksona, dla stworzenia Sheloby dla filmu Władca Pierścieni.
Gatunek dość mocno agresywny, jak większość pająków z tej rodziny.
Nie nadaje się dla początkujących hodowców.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Zilla
Pomogli:
Dodano: kwi 25 2017 14:25
Aktualizowano: kwi 25 2017 14:25
Wyświetlenia: 2311
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.