Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Polypedates leucomystax



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Polypedates leucomystax

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Polypedates leucomystax (Gravenhorst, 1829)
Synonimy Hyla leucomystax; Polypedates rugosus; Polypedates teraiensis; Rhacophorus leucomytax - obecnie nie używana
Nazwa polska Wielkostopka domowa
Nazwa angielska Common Tree Frog; Four-Lined Tree Frog; Golden Gliding Frog, Golden Tree Frog, Asian White-Lips, Flying Leopard Frog; Striped Tree Frog; Java Whipping Frog
Nazwa niemiecka Weissbart-Ruderfrosch
Nazwa czeska Létavka obecná
Długość życia 15 lat
Hodowla grupowa Hodujemy w stadzie
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 45x45x60 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Polypedates leucomystax - gatunek należący do rodziny Rhacophoridae (żaby latające), rząd Polypedates. Gatunek, jak wszystkie z rzędu cechuje smukła budowa ciała, przystosowująca do wykonywania długich skoków. Głowa jest duża, oczy szeroko rozstawione, wyłupiaste o poziomej źrenicy. Ciało kościste, z charakterystycznymi wystającymi kośćmi na plecach, sprawiającymi mylne wrażenie wychudzenia. Ubarwienie zmienne, od kremowego po ciemno-brązowe. W zależności od nastroju i w reakcji na zmiany zachodzące w otoczeniu zmienia się też wzór na ciele żaby. Młode osobniki różnią się szatą od dorosłych - wzdłuż ich grzbietu ciągną się ciemniejsze pasy odznaczające się na kremowym tle.
Wygląd samca Samiec jest mniejszy, smuklejszy. Ma ciemniejsze podgardle ze względu na obecność rezonatora. Dorasta do 6 cm. W okresie godowym wydaje dźwięki mające przywabić samice.
Wygląd samicy Samica dorasta do 8 cm. Charakteryzuje ją mniej intensywne ubarwienie i mocniejsza budowa.
Biotop Polypedates leucomystax zamieszkuje tropikalne rejony Azji (Azja południowo wschodnia): Płw. Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami.Jego naturalnym środowiskiem są wilgotne, tropikalne lasy, w pobliżu zbiorników wodnych. Spotykany jest również w parkach i na obrzeżach lasów. Za górną granicę występowania Polypedates leucomystax uważa się 1500 m.n.p.m.
Temperatura 26-28°C
Wilgotność 60-80%
Terrarium Zalecane duże terrarium, ze względu na rozmiar i ruchliwość tych żab. Terrarium powinno być typu wertykalnego, jednak o dużej podstawie. Niezbędnym elementem jest wydzielona część wodna lub basen, z którego żaby chętnie korzystają, również poza okresem godowym. W terrarium powinny znajdować się liczne rośliny o dużych liściach i mocnych łodygach, tak, by nie łamały się pod ciężarem i siłą skoku żab (gatunek ten potrafi skakać na duże odległości, również w terrarium, zwłaszcza spłoszony) oraz korzenie, gałęzie do wspinania, z których żaby chętnie korzystają. Zbiornik powinien być osłonięty przynajmniej z jednej strony ze względu na płochliwość i nerwowość żab. Niezbędne są też liczne kryjówki, np. wśród liści roślin. Wilgotność utrzymujemy na poziomie powyżej 60% za pomocą codziennego obfitego spryskiwania terrarium oraz obecność zbiornika wodnego. Nie wolno umieszczać w terrarium źródeł ciepła w postaci żarówek. Zaciekawione światłem żaby mogą na nie skoczyć i się poparzyć. Do ogrzewania terrarium może posłużyć kabel grzewczy umieszczony za jedną ze ścian terrarium lub pod nim. W przypadku używania kabla grzewczego niezbędny jest termostat! Oświetlenie nie jest żabom niezbędne, jeśli terrarium znajduje się w miejscu, do którego docierają promienie słoneczne, tak by zachowany został cykl dobowy. Jeśli zdecydujemy się na doświetlanie terrarium, np. ze względu na rośliny, powinniśmy je umieścić nad zbiornikiem, tak, by zwierzęta nie miały z nim kontaktu.
Żywienie Polypedates leucomystax jak wszystkie płazy jest drapieżnikiem - żabom możemy podać wszelkie owady karmowe odpowiadające im wielkością, czyli nie większe niż odległość między oczami żaby, w tym plankton łąkowy. Chętnie przyjmowane są owady latające, np. dorosłe mole woskowe. UWAGA! Nie wolno podawać żabom drewnojadów, os ani pszczół, gdyż istnieje ryzyko pogryzienia lub użądlenia żaby podczas polowania. Poza tym z reguły ani mączniki ani drewnojady nie są przyjmowane. Młode osobniki karmimy codziennie, dorosłe co dwa dni. Karmówkę raz na dwa karmienia wzbogacamy w preparat witaminowy. Nie polecam do tego celu witamin dla ludzi, gdyż ludzie mają inne zapotrzebowanie na witaminy niż płazy. Dobrym rozwiązaniem będzie proszek Komodo dla żab nadrzewnych lub jeśli nie mamy do niego dostępu, uniwersalne witaminy terrarystyczne dla gadów i płazów. Suplementacja jest niezbędna, gdyż w naturze płazy te mają dostęp do tysięcy różnorodnych gatunków owadów, a w terrarium co najwyżej do kilku.
Rozmnażanie Polypedates leucomystax dojrzałość płciową osiąga w wieku 12 miesięcy. Do ampleksusu dochodzi pod wpływem intensywnego wzrostu wilgotności po uprzednim wprowadzeniu żab w stan spoczynku. Samiec przybiera wtedy intensywniejsze barwy i zaczyna wzywać samice. Jeśli znajdzie partnerkę przystępuje z nią do ampleksusu w dogodnym miejscu ( w pobliżu wody, najczęściej na zwisających nad nią liściach lub wystających ponad lustro korzeniach). Para wtedy intensywnie ubija nogami pianę z wydzieliny gruczołów kloakalnych samicy, tworząc gniazdo, do którego złożone zostają jaja (100-200) zapłodnione następnie przez samca, po upływie 1 dnia powierzchnia piany twardnieje tworząc ochronną skorupę gniazda w którym kijanki pozostają przez ok. 5 dni. Pod koniec tego okresu należy spryskiwać gniazdo do momentu, aż wszystkie kijanki (będą one widoczne pod powierzchnią skorupy) znajdą się w zbiorniku wodnym, należy je wtedy ostrożnie wyłowić i umieścić w przykrytym akwarium wyposażonym w delikatną filtrację i z temperaturą wody na poziomie 25°C. Podmian 1/3 wody dokonujemy codziennie, kijanki karmimy obficie, urozmaiconym pokarmem (pokarmem dla ryb w postaci płatków, spiruliną, skrobanym mięsem, larwami wodzienia, artemią saliną, rurecznikiem, sałatą (parzoną) przez okres ok. 2 miesięcy po czym kijanki zaczynają ostatnie stadium metamorfozy, podczas którego zaprzestają pobierania pokarmu, by wznowić tą czynność po przeobrażeniu się - w tym czasie małe, ok. 2 cm żabki (po zresorbowaniu ogona) umieszczamy w sterylnym terrarium karmiąc drobnym pokarmem zwierzęcym, np. wylęgiem świerszcza, muszkami owocowymi, a następnie nimfami drobnych gatunków karaczanów np. tureckiego.

Zimowanie Do rozmnożenia Polypedates leucomystax konieczna jest symulacja pory suchej. W tym celu stopniowo obniżamy wilgotność w terrarium, przez coraz rzadsze spryskiwanie oraz obniżanie poziomu wody w basenie. Podłoże powinno jednak pozostać wilgotne, gdyż żaby pod wpływem zaniżonej wilgotności powietrza będą się w nim zakopywać. Jednocześnie obniżamy temperaturę w terrarium o 2-3 stopnie oraz skracamy czas oświetlenia terrarium do 10h. Okres "spoczynku" powinien trwać ok. 4 tygodni; wyprowadzenie z pory suchej również powinno nastąpić stopniowo.
Uwagi Gatunek dosyć nerwowy, płochliwy. Podrażniony mocno i daleko skacze. Unikać brania na ręce. Może to spowodować uszkodzenie flory bakteryjnej skóry płaza. W razie konieczności dotykać płaza tylko wilgotnymi dłońmi umytymi czystą wodą, bez mydła! Zwierzę z racji swych rozmiarów jest bardzo delikatne.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Nestella
Pomogli: Nook, kurimu, Nestella,
Dodano: mar 13 2014 16:11
Aktualizowano: lis 25 2014 08:57
Wyświetlenia: 3931
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.