Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Poecilotheria regalis - ptasznik królewskiStan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek często dostępny
Siła jadu: Silny jad
Załączony obraz: 2.jpg
0.
Załączony obraz: 3.jpg
1.
Załączony obraz: 4.jpg
2.
Załączony obraz: 1.jpg
3.
Załączony obraz: 5.jpg
4.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Poecilotheria regalis (Reginald Innes Pocock, 1899)
Nazwa polska Ptasznik królewski
Nazwa angielska Indian Ornamental Tarantula
Występowanie Indie


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w stadzie
Aktywność Nocna, O zmierzchu, O świcie
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 20x20x30 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Włoski parzące Brak włosków parzących
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Szybki, nadrzewny, agresywny, mocno jadowity.
Wygląd samca Samiec smuklejszy i ubarwiony mniej kontrastowo od samicy. Różnice w ubarwieniu widoczne, przy 9-10 wylince. Dorosły samiec, zazwyczaj nie przekracza 6 cm ciała i posiada, narządy kopulacyjne (bulbusy) na nogogłaszczkach.
Wygląd samicy Samica dorasta do 7-7.5 cm ciała, rozpiętość odnóży sięga 18-19 cm. Biało-czarny ornament na karapaksie i odwłoku, odnóża w szarobiałe i czarne pasy(oprócz dwóch pierwszych par po stronie brzusznej, które są w żółto-czarne pasy).
Cechy szczególne Można trzymać w grupach. Jako jedyny z rodzaju, posiada jasną opaskę na stronie brzusznej odwłoka.
Biotop Lasy w środkowo-zachodnich Indiach, wzgórza - Nilgiri, Corrg, Arkonam, północne Arcot, Matheran, Dahanu, Tirupati, Madras, Nordkonkan. Najchętniej zamieszkuje przeróżne szpary, dziuple w drzewach.
Temperatura 24-30°C
Wilgotność 70-80%
Terrarium Dla młodych osobników (do L3) wystarczy kliszówka, później pojemnik na mocz (do L5), następnie jakieś pudełko (postawione pionowo) po sałatkach, fauna-box a przy L8-L9 docelowe terrarium. Docelowe terrarium dla dorosłego osobnika to minimum 20x20x30 cm. Dno terrarium wypełniamy włóknem kokosowym (grubość minimum 5 cm), można również wsadzić miseczkę z wodą. W terrarium powinna znaleźć się kora(tuba) dębu korkowego.
Żywienie Jest to ptasznik nadrzewny dlatego potrzebuje ruchliwego pokarmu, najlepsze będą różne karaczany, świerszcze, szarańcze. Wielkość karmówki należy dostosować do wielkości pająka, dla młodych osobników L1, doskonały będzie wylęg świerszcza, karaczana szarego lub tureckiego. Dorosłym osobnikom, możemy spokojnie podać dorodne karaczany argentyńskie czy madagaskarskie.
Rozmnażanie Przez wielu oceniane jako trudne. Samicę minimum 5,5-6 cm DC (na pusto lub po niewielkim posiłku) przed dopuszczeniem, należy porządnie nakarmić, ponieważ może być agresywna w stosunku do samca, a gdy będzie najedzona, ryzyko ataku spada. Do dopuszczania polecam osobny, duży pojemnik (terrarium), ja mam 56x41x33 (dł./szer./wys.) cm. W takim pojemniku w razie ataku samicy, samiec ma możliwość szybkiej ucieczki, powinny razem pozostać co najmniej parę dni.
Samica buduje kokon, po około 3-6 miesiącach od kopulacji. Ilość jajeczek w kokonie, najczęściej waha się od 80 do 200 (przy dużych samicach) sztuk. Kokon możemy odebrać po około miesiącu, wtedy pojawiają się nimfy N1 a nawet N2.

Uwagi Pająk polecany dla doświadczonych hodowców. Jeśli jednak miałeś/aś już styczność z innymi nadrzewniakiami z rodzaju Avicularia, Psalmopoeus to spokojnie sobie poradzisz i z tym gatunkiem.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/poecilotheria-regalis-ptasznik-krolewski-763.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: BHO
Pomogli: Nook, Vulpes90, BHO,
Dodano: gru 07 2013 02:07
Aktualizowano: lis 29 2019 13:29
Wyświetlenia: 9882
Komentarzy: 0


0 Komentarze© 2001-2022 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.