Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Phrynocephalus mystaceus - krągłogłówka uszasta



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 1.jpg
0. Phrynocephalus mystaceus - krągłogłówka uszasta
Załączony obraz: 2.jpg
1. Phrynocephalus mystaceus - krągłogłówka uszasta
Załączony obraz: 3.jpg
2. Phrynocephalus mystaceus - krągłogłówka uszasta

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Phrynocephalus mystaceus (Pallas, 1776)
Nazwa polska Krągłogłówka uszasta
Nazwa angielska Secret Toadhead Agama
Nazwa niemiecka Bärtiger Krötenkopf
Podgatunki Wyróżniono dwa podgatunki:
1. Phrynocephalus mystaceus mystaceus (Pallas, 1776)
2. Phrynocephalus mystaceus galli (Krassowsky, 1932).
Długość życia Do 10 lat
Występowanie Afganistan, Chiny, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla dorosłego 80x50x50 cm
Wielkość terrarium dla haremu 120x60x50 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Phrynocephalus mystaceus jest największym przedstawicielem całego rodzaju Phrynocephalus, dorosłe samce często osiągają długość 25 cm. Ogon stanowi nieco mniej niż połowę całkowitej długości. Ciało jest stosunkowo masywne, mocniej zbudowane w porównaniu z innymi gatunkami krągłogłówek.
Odmiany Brak.
Wygląd samca Samiec większy i masywniejszy od samicy, ze znacznie wyraźniej zaznaczonym deseniem plam. Głowa duża stosunku do wielkości ciała, masywna z bardzo krótki pyskiem i szerokim czołem. Fałdy skórne w kącikach pyska znacznie lepiej rozwinięte. Krawędzie fałd zakończone ostrymi, stożkowatymi łuskami.
Wygląd samicy Samica nieco mniejsza i lżej zbudowana. Głowa nie jest tak masywna. Fałdy skórne w kącikach pyska słabiej rozwinięte. Deseń plam słabiej zaznaczony, rozmyty. Agresja wewnątrzgatunkowa znacznie słabiej zaznaczona, jednakże widoczna jest hierarchia wśród samic wewnątrz haremu. Do walk między samicami dochodzi w przypadku braku odpowiedniego miejsca do złożenia jaj.
Cechy szczególne Jaszczurki te znane są ze zdolności błyskawicznego poruszania się po bardzo sypkim podłożu. Specyficzna budowa łusek na długich palcach dłoni i stóp zapobiega zapadaniu się w piasku i pyle. Dodatkowym przystosowaniem chroniącym przed drapieżnikami jest zdolność do momentalnego zagrzebywania się w sypkim piasku. Jak wszystkie krągłogłówki, również ten gatunek drąży bardzo rozległe nory, o długości przekraczającej niekiedy metr. Nory stanowią miejsce schronienia przed drapieżnikami oraz podczas zimnych nocy.
Biotop Zasiedla obszary pustynne i półpustynne. Preferuje rejony o podłożu piaszczystym, sypkim. Doskonale porusza się po sypkim piasku. Unika obszarów porośniętych roślinnością pustynną oraz rejonów z kamienistym, twardym podłożem. W naturze konstruuje dwa typy nor: letnie, płytkie nory mieszkalne o długości ok 50 cm oraz zimowe, głębokie nory przekraczające niekiedy 180 cm dł.
Temperatura W dzień W naturze powyżej 30 °C, w nocy poniżej 20 °C.
Wilgotność Poniżej 50%
Terrarium Terrarium powinno być w typie pustynnym. Za podłoże najlepiej posłuży sypki, suchy piasek. W wystroju można wykorzystać większe kamienie i korzenie roślinne, z zaznaczeniem aby były odpowiednio zabezpieczony aby kopiące jaszczurki nie zrobiły sobie krzywdy.
Żywienie Odżywiają się wszelkimi, niewielkimi bezkręgowcami, zwłaszcza pustynnymi owadami prostoskrzydłymi, chrząszczami. Mrówki są mniej ważnym składnikiem diety w porównaniu z innymi gatunkami krągłogłówek.
Rozmnażanie Okres godowy zaczyna się 3 - 4 tygodnie po przebudzeniu ze snu zimowego. Gody wyglądają bardzo efektownie. Samiec prezentuje się przed samicami w haremie rozpościerając fałdy skórne i otwierając paszczę. Rytmicznie porusza głową i kończynami, a ogon zwija się w spiralę nad grzbietem starając się zwrócić na siebie uwagę samic.

Zimowanie W warunkach naturalnych od od września do początku kwietnia. W warunkach hodowlanych zimowanie jest konieczne jeżeli planujemy doprowadzić do rozrodu. Zimowanie w warunkach sztucznych powinno trwać 3-4 miesięcy przy temperaturze 10 - 12°C. Ważne jest aby podczas zimowania zachować niską wilgotność otoczenia.
Uwagi Gatunek ten jest jednym z częściej spotykanych w handlu przedstawicieli rodzaju Phrynocephalus. Większość osobników dostępnych w sprzedaży pochodzi z odłowu i często są w stanie skrajnego wyczerpania. Po ewentualnym zakupie należy poddać je kwarantannie i zapewnić jak najwięcej spokoju. często są bardzo silnie odwodnione, konieczne jest zapewnienie im źródła wody (mimo, że na wolności praktycznie nie piją). Dodatkowo większość osobników jest nosicielami pasożytów, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych.
Źródła informacji
  • E. Raimbekova. Toad headed agama (Phrynocephalus mystaceus)
  • Ananjeva, N. & Orlov, N. 2005. Lizards of North Eurasia. Reptilia
  • Reptile-database.reptarium.cz

Informacje

Dodano przez: Jakub_Kowalski
Pomogli: Nook, kurimu, Jakub_Kowalski, drakun,
Dodano: kwi 18 2013 13:11
Aktualizowano: paź 11 2015 07:19
Wyświetlenia: 3086
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.