Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Phrynocephalus maculatus - krągłogłówka plamista



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 1.jpg
0. Phrynocephalus maculatus - krągłogłówka plamista
Załączony obraz: 2.jpg
1. Phrynocephalus maculatus - krągłogłówka plamista

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Phrynocephalus maculatus (Anderson, 1872)
Nazwa polska Krągłogłówka plamista
Nazwa angielska Blacktail Toadhead Agama
Nazwa niemiecka Gefleckte Krötenkopfagame
Podgatunki
  • Phrynocephalus maculatus longicaudatus HAAS 1957
  • Phrynocephalus maculatus maculatus ANDERSON 1872
Długość życia Kilka lat
Występowanie Afganistan, Irak, Iran, Kuwejt, Oman, Pakistan, Syria, Turkmenistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla dorosłego 80x50x50 cm
Wielkość terrarium dla haremu 100x50x60 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Jest to niewielka, lekko zbudowana agama, nie przekraczająca 25 cm dł. Doskonale przystosowana do życia na obszarach pustynnych.Charakterystyczną cechą tej jaszczurki jest szeroka, zaokrąglona głowa z krótkim pyskiem - przypominająca nieco głowę ropuchy (stąd angielska nazwa Toadhead).
Odmiany Brak.
Wygląd samca Wygląd obu płci zbliżony. Samiec zazwyczaj nieco większy i masywniejszy, z szerszą głową. Nasada ogona jest wyraźnie grubsza. Ubarwienie zależy od stanu emocjonalnego, zdrowotnego i wieku. Samiec w okresie godowym ma ubarwienie piaskowo-żółte z wyraźnymi brązowymi pierścieniami na tułowiu i ogonie.
Wygląd samicy Samice są lżej zbudowane, zazwyczaj mniejsze od samców oraz mają mniejszą głowę. Deseń z ciemniejszych pierścieni jest znacznie słabiej widoczny, rozmyty a u niektórych samic jest go brak. Samice również są terytorialne i bronią swoich miejsc lęgowych przed innymi samcami. Częściej dochodzi w takich potyczkach do agresji fizycznej.
Cechy szczególne Jaszczurki te znane są ze zdolności błyskawicznego poruszania się po bardzo sypkim podłożu. Specyficzna budowa łusek na długich palcach dłoni i stóp zapobiega zapadaniu się w piasku i pyle. Dodatkowym przystosowaniem chroniącym przed drapieżnikami jest zdolność do momentalnego zagrzebywania się w sypkim piasku.
Biotop Preferują tereny piaszczyste, wydmowe będące mozaiką podłoża bardzo sypkiego i twardszych spłachetków gruntu. Doskonale poruszają się po sypkim podłożu, ale rewiry ustanawiają zazwyczaj na nieco twardszym gruncie ( np. na krawędziach wydm pokrytych sucholubną roślinnością pustynną). W niektórych rejonach zasiedlają również równiny solne.
Temperatura W dzień w naturze powyżej 40°C, w nocy ponieżej 20°C.
Wilgotność Poniżej 50%
Terrarium Terrarium powinno być w typie pustynnym. Za podłoże najlepiej posłuży mieszanina piasku i żwiru. W wystroju można wykorzystać większe kamienie i korzenie roślinne, z zaznaczeniem aby były odpowiednio zabezpieczony aby kopiące jaszczurki nie zrobiły sobie krzywdy.
Żywienie Odżywiają się wszelkimi niewielkimi bezkręgowcami, zwłaszcza pustynnymi owadami prostoskrzydłymi, chrząszczami i przede wszystkim mrówkami.
Rozmnażanie Niewiele wiadomo o rozmnażaniu tego gatunku. W niewoli zdarza się bardzo sporadycznie. Samica po zapłodnieniu składa do komory lęgowej w norze od jednego do siedmiu jaj, które inkubują się do ośmiu tygodni.

Zimowanie W naturze występuje.
Uwagi Gatunek bardzo sporadycznie spotykany w handlu. Niemal wszystkie osobniki dostępne w sprzedaży pochodzą z odłowu i często są w stanie skrajnego wyczerpania. Przy ewentualnym zakupie należy poddać je kwarantannie i zapewnić jak najwięcej spokoju. często są bardzo silnie odwodnione, konieczne jest zapewnienie im źródła wody (mimo, że na wolności praktycznie nie piją).
Źródła informacji The Reptile Database (September, 2010)

Informacje

Dodano przez: Jakub_Kowalski
Pomogli: Nook, Jakub_Kowalski, drakun,
Dodano: kwi 16 2013 20:25
Aktualizowano: paź 11 2015 07:22
Wyświetlenia: 2252
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.