Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Petrosaurus thalassinus



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Nie objęty ochroną
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Petrosaurus thalassinus
Załączony obraz: 2.jpg
1. Petrosaurus thalassinus
Załączony obraz: 3.jpg
2. Petrosaurus thalassinus

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Petrosaurus thalassinus (Cope, 1863)
Nazwa angielska Baja Blue Rock Lizard, Baja California Rock Lizard, San Lucan Banded Rock Lizard
Nazwa niemiecka Blauer Felsenleguan
Długość życia 20 lat
Występowanie Meksyk


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla dorosłego 120x60x50 cm
Wielkość terrarium dla pary 150x80x60 cm
Wielkość terrarium dla haremu 200x100x50 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Dość duże i bardzo "płaskie" jaszczurki dzięki czemu bardzo łatwo jest im się skryć w szczelinach skalnych. Długość ogona stanowi mniej więcej połowę całkowitej długości jaszczurki.
Podgatunek P. thalassinus repens zwykle podnoszony jest do rangi odrębnego gatunku (P. repens).
Pomimo swego fenomenalnego ubarwienia w Europie nie jest to zbyt łatwo dostępny gatunek, osiąga przez to wysokie ceny.
Wygląd samca Samce maksymalnie osiągają 45 cm długości (choć zazwyczaj do 40 cm) i są masywniejsze od samic. Głowa samców jest wyraźnie większa i zabarwiona, podobnie jak ogon, na bladoniebieski kolor. Nasada ogona szersza niż u samic z powodu narządów płciowych. Okolice oczu oraz całe podgardle aż po boki szyi (i u niektórych osobników także czubek pyska) jest koloru żółtego lub pomarańczowego. Na plecach poprzeczne ciemniejsze pręgi, wyraźniejsze w przedniej połowie pleców bledną w tylnej, na przemian z jaśniejszymi pręgami, które z kolei ciągną się aż do końcówki ogona. Zamiast ciemnych pręg tylna połowa pleców często zabarwiona jest na fioletowo-bordowy kolor, jaskrawszy zwłaszcza po linieniu.
Wygląd samicy Samice są mniejsze (dorastają zwykle do 30 cm) i drobniejsze od samców. Ubarwienie samic jest podobne do samców, ale nieco mniej wyraziste. Jednakże gdy noszą jajka kolory nabierają jaskrawości.
Cechy szczególne Osobniki pochodzące z natury w początkowym okresie są bardzo płochliwe i nieufne, na wszelkie ruchy w pobliżu terrarium reagują ucieczką. Stosunkowo szybko jednak oswajają się z obecnością człowieka i stają się ufnie.
Gdy są przestraszone (np. nieoswojone osobniki brane na ręce) mogą wydawać śmieszny dzwięk przypominający cmokanie lub klikanie ("klik - klik" lub "pop - pop").
Biotop Skaliste, suche i słoneczne tereny częściej widywane na obszarach graniczących z roślinnością od zupełnie jej pozbawionych. Gatunek ten występuje do nieco ponad 2000 m n.p.m.
Temperatura 26-35°C, pod promiennikiem powyżej 40°C, nocą 20-26°C.
Wilgotność Około 50% w ciągu dnia, w nocy w granicach 60%. Na wiosnę, czyli na okres godowy można nieznacznie podnieść wilgoć w terrarium przez obfitsze spryskanie rano.
Terrarium Pustynne, jasno oświetlone terrarium jest niezbędne do dobrego samopoczucia jaszczurek. Bardzo ważną częścią wystroju są odłamki skalne i płaskie kamienie między którymi jaszczurki w sytuacji zagrożenia i na noc będą się chować. Konieczne są ścianki, na których większość czasu spędzają te jaszczurki. Zresztą, właśnie z tego powodu układ terrarium może być zarówno poziomy jak i pionowy.
Na dno najlepiej nadaje się piasek. I tak rzadko schodzą na dno te jaszczurki, ale konieczna jest warstwa, przynajmniej miejscami, o głębokości około 10 cm, żeby samica miała gdzie zakopać jajka, jeśli planuje się rozmnożenie tego gatunku.
Żywienie Wszystkożerne jaszczurki z przewagą pokarmu zwierzęcego. Niewybredne, zjadają praktycznie wszelkie podane im owady karmowe, małe gryzonie, a niekiedy także kwiaty i owoce (moje przepadają za bananem - Radagast).
Na wolności dożywiają się także innymi, mniejszymi jaszczurkami, łącznie z przedstawicielami własnego gatunku.
Rozmnażanie Po trwającym 2-3 miesiące okresie zimowym odbywanym w temperaturze około 15-20°C jaszczurki na wiosnę przystępują do godów. Podobnie jak w przypadku wielu innych jaszczurek ciężarne samice P. thalassinus zmnieniają nieco swoje barwy. W przypadku tego gatunku żółtawe-pomarańczowe plamy zmieniają się w znacznie bardziej kontrastowe, osiągające nawet czerwone barwy. Po czterech tygodniach samice składają jaja w głębokim i nieco wilgotnym piasku.
Zniesienie składa się przeważnie z 12-15 jaj (u mnie było zawsze ponad 20, nawet 28 - Radagast).
Jaja inkubuje się w temperaturze około 30°C w niezbyt wysokiej wilgotności. Inkubacja trwa 60 dni.

Zimowanie Dwu lub trzymiesięczny okres spoczynku zimowego w okresie grudzień-styczeń w temperaturze około 15-20°C i ograniczonym czasie oświetlania terrarium.
Uwagi Interesujący, aktywny i niestety rzadko występujący w terrariach gatunek.
Jak u większości jaszczurek, występuje u nich autotomia, choć niechętnie zrzucają ogon.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: tokaga
Pomogli: Nook, kurimu, Radagast,
Dodano: lut 23 2014 11:10
Aktualizowano: lip 08 2022 08:25
Wyświetlenia: 5748
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.