Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


* * * * *      

Papilio machaon - paź królowej



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0.
Załączony obraz: 2.jpg
1.
Załączony obraz: DSCF9267dig.JPG
2.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Papilio machaon
Nazwa polska Paź królowej
Długość życia Ok 4 tygodnie jako imago.Stadium gąsienicy 3-4 tygodnie
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Klatka
Dymorfizm płciowy Dymorfizm niewidoczny
Informacje wstępne Jedyny gatunek pazia nie podlegający w Polsce ochronie gatunkowej. W kraju występuje nawet w trzech pokoleniach od połowy kwietnia do czerwca, lipcu i sierpniu oraz w ciepłe lata we w wrześniu.Dymorfizm słabo widoczny samice większe od samców. Tło skrzydeł żółte do ciemno pomarańczowego z czarnym rysunkiem. Tylne z ogonkiem i szerokim paskiem z przyprószeniem niebieskich łusek. W kącie tylnym czerwona plamka. Użyłkowanie skrzydeł czarno zaznaczone. Drugie pokolenie jest większe jaśniej ubarwione. Gąsienice zaniepokojone w pozie obronnej unoszą przednią część ciała wysuwając z pierścienia tuż za głową widłowaty wyrostek osmaterium wydzielający intensywny zapach. Przestraszony motyl rozpościera szeroko skrzydła podwijając jednocześnie odwłok.
Wygląd samca Rozpiętość skrzydeł 55-80 mm.
Wygląd samicy Rozpiętość skrzydeł 60-80 mm.
Biotop Tereny otwarte, łąki, ugory, tereny ruderalne, przytorza, obrzeża lasów sosnowych.
Terrarium W miarę przestronna klatka lub woliera.Jako pokarm roztwór wodny z miodem.
Żywienie Pokarm dla imago roztwór wodny z miodem. Rośliny pokarmowe gąsienic: koper ogrodowy (Anethum graveolens L.), gorysz pagórkowy (Peucedaum oreoselinum L.), gorysz błotny, biedrzeniec mniejszy (Pimpinella saxifraga L.), marchew zwyczajna (Daucus carota L.), ruta zwyczajna, pietruszka zwyczajna (Petrosolinum crispum Mill.).
Rozmnażanie Trudne. Dobre wyniki daje wymuszone rozmmnażanie.Najłatwiej parujemy trzymając motyle ze złożonymi skrzydłami. Pocieramy delikatnie odwłokami aby walwy samca się rozchyliły i aparat kopulacyjny zakleszczył się na odwłoku samicy. Nie jest to proste wymaga cierpliwości. Po kilku próbach nie powinno sprawiać problemu. Połączone motyle sadzamy w klatce na siatce i zostawiamy w spokoju. Łatwiej pozyskać jest materiał hodowlany -jaja od zapłodnionej samicy. W naturze można dość często zaobserwować pomału latające samice składające jaja na liściach lub baldachach dzikej marchwi albo gorysza pagórkowego. Chodząc za motylem możemy zebrać kilka kilkanaście jaj do hodowli. Można też odłowić samicę i umieścić w izolatorze z siatki na roślinie pokarmowej. Motyla wynosimy na zewnątrz w pełne słońce aby złożył jaja. Można też nakłonić samicę do składania jaj oświetlając światłem żarówki lub jarzeniówki insektarium w mieszkaniu. Jeżeli samica jest zapłodniona w ciągu dwóch dni może złożyć kilkadziesiąt jaj.Nadmiar wyhodowanych motyli należy zwrócić naturze.

Zimowanie Poczwarki zimujemy na zewnątrz w skrzynce na balkonie lub werandzie zabepieczone mocną siatką przed gryzoniami i ptakami. Pojemnik z poczwarkami powinien być zakryty gęstym tiulem organtyną lub muślinem aby uniemożliwić pasożytniczym owadom gąsienicznikom złożenie w ich wnętrzu jaj.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Rafał
Pomogli: Nook, Rafał,
Dodano: mar 15 2014 20:10
Aktualizowano: sie 26 2014 11:30
Wyświetlenia: 8078
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.