Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Pamphobeteus antinous



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: P. antinous.jpg
0. Pamphobeteus antinous

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Pamphobeteus antinous (Pocock, 1903)
Nazwa angielska Bolivian Blueleg Tarantula
Długość życia Zakłada się że 15-20 lat
Występowanie Boliwia, Peru


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 45x45x30 cm
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Włoski parzące Typ I, Typ III
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Gatunek został opisany na podstawie holotypu z północnej części Boliwii. Młode posiadają trzy stadia nimfalne, podobnie jak u Poecilotheria metallica i włoski na wszystkich rzepkach (pattellae). Jeden z największych przedstawicieli rodzaju, dorosłe samice dorastają nawet do ponad 10 cm DC. Prawdziwe Pamphobeteus antinous nie występują w hodowlach.

Na terenie Boliwii, Peru i Brazylii istnieje bardzo wiele różnych populacji z podgatunku Pamphobeteus antinous (cf), które mają jedynie wspólne rodzaju. Sukces w rozmnażaniu możemy otrzymać jedynie wtedy gdy osobniki będą pochodziły z tej samej lokalizacji, lub gdy będą zgodne taksonomiczne. W innym przypadku próba rozmnażania będzie porażką a z kokonu nic nie wyjdzie.

W hobby dostępne są między innymi:
  • P. cf. antinous "big black"
  • P. cf. antinous "lighling blue"
  • P. cf. antinous "Rio Urumbaba"
  • P. cf. antinous "purple earth"
  • P. sp. wuschig / "shaggy blue"
Temperatura W dzień 24-27°C, nocą może spadać do 22°C.
Wilgotność 75-85%.
Terrarium Minimalne wymiary terrarium to 40x30x30 cm (dł./szer./wys.) jest to jednak bardzo duży gatunek i zalecane jest większe terrarium. Podłożem do pojemnika może być torf kwaśny lub substrat kokosowy. Warto wstawić kryjówkę - można do tego użyć kawałka kory lub dużego korzenia.
Żywienie Pokarm należy dobierać odpowiednio do wielkości pająka, starając się o jego urozmaicanie. Młode osobniki karminy przede wszystkim małymi karaczanami, świerszczami i mącznikami, starsze sztuki bez problemu poradzą sobie z dorosłymi karaczanami średniej wielkości i larwami drewnojada, zaś dorosłe, duże samce i samice upolują bez problemu karaczana madagaskarskiego, a nawet drobne kręgowce (należy jednak pamiętać że karmienie kręgowcami niesie ze sobą pewne ryzyko)
Rozmnażanie Dojrzałe samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na pierwszej parze odnóży krocznych tzw. haki. Są poza tym smuklejsze niż samice i ładniej ubarwione. Samiec Pamphobeteus antinous osiąga dojrzałość płciową w wieku 2-2,5 lat, samica dojrzewa po około 3 latach. Wpływ na wiek w którym pająk dojrzeje mają warunki hodowli – zasadniczo im wyższa temperatura, tym szybszy rozwój. Nie zalecam dopuszczać samic poniżej 6,5d DC (wielkość dla nienajedzonego pająka po linieniu). Obecnie w Polsce jest ciężko o dorosłego samca. Zazwyczaj do pierwszego napełnia samca dochodzi w czasie 1-2 miesięcy, zdarza się jednak że samce po osiągnięciu dojrzałości napełniają się dopiero po 3-4 miesiącach (podobnie jak np. Theraphosa spp.) Podczas kopulacji samiec zazwyczaj opróżnia tylko jeden bulbus. Do kolejnego napełnienia dochodzi dopiero po opróżnieniu obu. Kopulacje zazwyczaj przebiegają bezproblemowo, choć wyglądają bardzo pokazowo i groźnie, jak zapasy dwóch kolosów . Sam moment przekazania nasienia jest bardzo krótki (około 5-10 sekund) podczas niego samiec mocno przełamuje samice, a po wszystkim ucieka. Przed złożeniem kokonu samice wykopują zagłębienie w ziemi, często pod korzeniami, lub innymi schronieniami, warto wiec dać większa warstwę torfu - powyżej 10 cm. Samice składają kokon po około 3-4 miesiącach od kopulacji. W kokonie zazwyczaj jest od 100 do 200 jaj. Częstym problemem u tego gatunku są pleśniejące, czarne jajka, (podobnie jak u Theraphosa spp.) Gatunek stosunkowo trudny do rozmnożenia w Europie kilka rozmnożeń w roku.

Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/pamphobeteus-antinous-199.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Mrok
Pomogli: Nook, kurimu, JmLoVeR,
Dodano: kwi 14 2013 22:07
Aktualizowano: wrz 05 2017 13:00
Wyświetlenia: 6055
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.