Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


* * * * *      

Occidozyga lima



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1_800.jpg
0. Occidozyga lima

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Occidozyga lima (Gravenhorst, 1829)
Synonimy Houlema obscura
Osteosternum amoyense
Nazwa angielska Green Puddle Frog, Floating Indonesian Frog.
Występowanie Bangladesz, Birma, Chiny, Hongkong, Indie, Indonezja, Laos, Malezja, Tajlandia, Wietnam


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy w stadzie
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Akwaterrarium
Wielkość terrarium dla pary 30x20x20 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek wodno-lądowy
Informacje wstępne Są to ciekawe oraz coraz popularniejsze żaby, dorastające jedynie do około 4cm. Najlepiej hodować w grupce, są wtedy aktywniejsze. W akwarium 60x30x30 możemy trzymać około 6 sztuk.
Odmiany W zależności od miejsca odłowu mogą różnić się kolorem czy też wzorem. Kolor od zielonkawego, przez wszelkie odcienie brązu. Wzór na ciele może być niemal czarny. Zwykle są brązowawe, z ciemniejszymi ciapkami. Zdarzają się też osobniki z paskiem wzdłuż pleców, a nawet z paskiem i plamami.
Wygląd samca Mniejszy i krótszy niż samica.
Wygląd samicy Większa, ciało bardziej wydłużone, grubsza i bardziej pękata niż samiec.
Cechy szczególne Łatwo uczą się pobierać pożywienie z pęsety. Najlepiej trzymać je w grupkach. Większość czasu spędzają dryfując na powierzchni wody, szybko nurkując gdy się czegoś przestraszą.
Biotop Okresowo zalane łąki, stawy, jeziora, bagna. Występują również w miejscach przetworzonych przez człowieka takich jak rowy, kanały wodne oraz zalane okresowo pola.
Temperatura Powinniśmy zapewnić im UVB 5% (chociaż są opinie że przy odpowiedniej suplementacji i hodowli latem na wybiegu zewnętrznym nie jest to konieczne), oraz promiennik ciepła. Pod promiennikiem temperatura powinna mieć około 30°C, zimna strefa terrarium powinna oscylować pomiędzy 22-24°C. Woda nie musi być dodatkowo ogrzewana jeżeli nasza temperatura pokojowa nie spada poniżej 20°C.
Terrarium Jako miejsca hodowli możemy użyć niezbyt wysokiego akwarium, z siatkową pokrywą. Głębokość wody powinna być większa niż 15cm, z moich obserwacji większa głębokość wody zapewnia żabom poczucie bezpieczeństwa.

Typowe akwaterrarium nie ma tutaj sensu, żaby te nie przebywają zbyt często na lądzie. Polecam za to wysepkę pływającą (np. taką jak dla żółwi, czy też stworzoną z korka), wklejoną szybkę czy wystający nad wodę duży korzeń.

W wodzie sadzimy rośliny wodne(np. mech oraz microsorium) pod którymi mogą schować się nurkujące żaby. Na powierzchnię wody wrzucamy rośliny pływające(np. rzęsę, paprotnicę, pistię, najasa, równie dobrze możemy zastąpić je epipremnum czy scindapsusem). Occidozygi lubią przebywać wśród małych roślin wodnych, a opierać się i wychodzić na te większe.
Możemy posadzić również skrzydłokwiat, oraz lucky bamboo. W hodowli hydroponicznej radzą one sobie dobrze, a żaby czują się bezpieczniej gdy coś nad nimi się znajduje.

Powinniśmy umieścić mały filtr, chociażby gąbkowy. Zapewni on ruch wody i filtrację biologiczną. Podmieniamy wodę w ilości 25% co 2 tygodnie, lub co tydzień, gdy posiadamy dużo żab.

Jako podłoże możemy użyć piasku, który jest moim zdaniem najlepszą opcją, jak również drobnego żwirku.

Swoje Occidozygi trzymam w miękkiej ( 4 gH, 2-3 kH) i lekko kwaśnej (6,5-6,9 pH) wodzie. W takich wodach występują też głównie w naturze. Mimo to, "kranówka" nie powinna zaszkodzić.
Żywienie Karaczany, świerszcze i dżdżownice. Sporadycznie możemy podawać mączniki oraz muchy. Dobrym urozmaiceniem diety jest drobny plankton łąkowy.

Uwaga! Nie powinniśmy karmić ich larwami much.
Rozmnażanie Możliwe w hodowli. Dobrze jest mieć więcej niż jednego samca, gdyż stymulują się one wzajemnie.

Zimowanie Nie jest konieczne dla zdrowia żab. Możemy jednak zimować by zachęcić je do rozmnażania.
Uwagi Początkowo mogą być bardzo płochliwe, gdyż głównie spotykamy w sprzedaży odłów.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Papja
Pomogli: Nook, Papja,
Dodano: lis 30 2015 21:20
Aktualizowano: lut 06 2018 01:12
Wyświetlenia: 3168
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.