Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Naja naja - kobra indyjska



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Bardzo silny jad
Załączony obraz: 2.jpg
0.
Załączony obraz: 3.jpg
1.
Załączony obraz: 1.jpg
2.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Naja naja (Linnaeus, 1758)
Nazwa polska Kobra indyjska. Okularnik indyjski
Nazwa angielska Indian Cobra, Asian Cobra, Spectacled Cobra
Podgatunki Obecnie nie rozróżnia się podgatunków w obrębie gatunku Naja naja, dawniej podzielona na sześć podgatunków różniących się wyglądem zewnętrznym i występowaniem.
- Naja naja naja
- Naja naja oxiana (występuje w północnych Indiach)
- Naja naja indusi (forma z północnego Pakistanu)
- Naja naja karachensis (czarna forma z południowego Pakistanu)
- Naja naja polyocellata (Sri Lanka)
- Naja naja caeca (pozbawiona wzoru forma z północnych Indii)
Długość życia Około 20 lat
Występowanie Afganistan, Bangladesz, Bhutan, Indie, Nepal, Pakistan, Sri Lanka


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Dymorfizm płciowy Dymorfizm niewidoczny
Dawka jadu średnio 169 mg
LD50 dożylnie 0.45 mg/kg
LD50 podskórnie 0.50 mg/kg
Informacje wstępne Średniej wielkości kobra dorastająca do 120-140 cm, maksymalnie 220 cm. Głowa jest owalna płynnie przechodzi w resztę smukłego lecz mocno zbudowanego ciała. Oczy czarne z okrągłą źrenicą. Najbardziej charakterystyczną cechą kobry indyjskiej jest jej wzór na kapturze. Rysunek przypomina okulary przez co kobra indyjska jest nazywana czasem okularnikiem indyjskim. Dwie czarne plamy otoczone białym tłem z czarnym obrysowaniem. U niektórych populacji występują odstępstwa od opisanego wzoru, rysunek częściowo lub całkowicie zanika. Dzięki obecności tego rysunku kobra indyjska jest najbardziej znanym i najłatwiej rozpoznawalnym wężem z rodzaju Naja. Z przodu szyi wyraźne pasmo czarnych łusek.
Ubarwienie ciała bardzo różnorodne w zależności od regionu występowania waha się od żółtego, brązowego, szarobrązowego po czarne. Ciało może być nakrapiane lub jednolitego koloru czasem wzór formuję się w nierówne pierścienie. Strona brzuszna jest biała lub żółtawa.
Biotop Zamieszkuje różne środowiska od trawiastych równin, obszarów stepowych po lasy deszczowe, pola uprawne, często spotykana na terenach wiejskich i na obrzeżach miast gdzie udaje się w poszukiwaniu licznych tam gryzoni przez co dochodzi do licznych konfrontacji z człowiekiem . W górach spotykana na wysokości 4000 m n.p.m.
Wykazuje aktywność dzienną, poluje wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Najgorętszą porę dnia spędza w kryjówkach (powalone drzewa, sterty kamienia, kopce termitów, opuszczone nory gryzoni).
Żywienie Poluje na drobne ssaki, ptaki, płazy. W skład jej diety wchodzą też jaszczurki i węże.
Rozmnażanie Jajorodna. Okres składania jaj przypada od kwietnia do lipca. Samica średnio składa około 9-20 jaj z których po około 55 dniach wykluwają się młode. Okres inkubacji może się przedłużyć w zależności od panujących warunków pogodowych. Świeżo wyklute kobry mierzą od 20 do 35 cm. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 lat.

Źródła informacji
  • LD50 podskórne - "Australia's Dangerous Snakes. Identification, biology end envenoming." Peter Mirtschin, Arne R Rasmussen and Scott A Weinstein
  • dawka jadu - "Australia's Dangerous Snakes. Identification, biology end envenoming." Peter Mirtschin, Arne R Rasmussen and Scott A Weinstein

Informacje

Dodano przez: Gaboon
Pomogli: Nook, Gaboon, kurimu, jjj,
Dodano: kwi 02 2013 00:47
Aktualizowano: sie 24 2020 14:14
Wyświetlenia: 3751
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.