Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Monocentropus balfouri



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek łatwo dostępny
Siła jadu: Silny jad
Załączony obraz: 6.jpg
0. Monocentropus balfouri
Załączony obraz: 5.jpg
1. Monocentropus balfouri
Załączony obraz: 7.jpg
2. Monocentropus balfouri

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Monocentropus balfouri (Pocock, 1897)
Nazwa angielska Socotra Baboon
Długość życia Samice około 10-15 lat, Samce do około 1,5 roku po osięgnięciu dojrzałości płciowej
Występowanie Jemen


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w stadzie
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium umiarkowane
Wielkość terrarium dla dorosłego 30x30x30 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Włoski parzące Brak włosków parzących
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Monocentropus balfouri to ciekawie ubarwiony ptasznik. Młode co prawda są ubarwione jednolicie i jest to kolor szaro-brązowy, dorosłe osobniki posiadają jednak dużo ciekawsze kolory - głowotułów po wylince nabiera niebieskiego koloru, a z czasem szarzeje. Odwłok jest koloru ciemnego.
Wygląd samca Wielkość samca Monocentropus balfouri to około 4 cm długości ciała. Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), nie ma natomiast haczyków na przedniej parze kończyn krocznych. Występuje różnica w ubarwieniu samic i samców - samce przed wylinką posiadają fioletowy odcień karapaksu.
Wygląd samicy Samica Monocentropus balfouri osiąga ponad 6 cm ciała (nawet do 18 z odnóżami). Samice przed wylinką posiadają niebieski odcień karapaksu.
Cechy szczególne Dojrzałe samce i samice mają narządy strydulacyjne.
Biotop Jest to gatunek endemiczny, w naturze występuje w archipelagu Sokotra składającego się z czterech wysp i wysepek należących do Jemenu. Najczęściej znajdowano osobniki tego gatunku na wysokości 850-950 m n.p.m., gdzie temperatura waha się od 10°C w nocy do 36°C w dzień. W miejscach nasłonecznionych panuje upał dochodzący do 60°C. Sokotra ma dwie pory monsunowe – wieją w nich silne wiatry, o sile 4-5° w skali Beauforta, temperatura znacznie się obniża, a góry są ciągle spowite we mgle. Największa wysokość, na której znaleziono Monocentropus balfouri, to 1227 m n.p.m.
Temperatura W dzień 25-28°C ze spadkiem nocnym do 20°C
Wilgotność 50-70%
Terrarium Pająk Monocentropus balfouri buduje kryjówki pomiędzy korzeniami drzew i kamieniami. Zamieszkuje rzadko porośnięte tereny wyspy. Jako podłoża można użyć torfu lub substratu kokosowego zmieszanego z piaskiem. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości podłoża (ok 15-20 cm) gdyż jest to pająk podziemny kopiący korytarze.
Żywienie Młodym podajemy larwy much i mącznika młynarka. Starsze i dorosłe osobniki chętnie jedzą świerszcze, karaczany i szarańczę.
Rozmnażanie Kopulacja jest bezproblemowa. Prawie nie zdarza się atak na partnera. Kokon wytwarzany jest zwykle po 2 miesiącach. Ma kształt przeważnie owalny i nie jest duży. Bywa w nim około 50 szt. 2,5 mm jaj. Po 1,5 miesiąca w kokonie powinny znajdować się N1. Po dalszych 2 tygodniach zaczynają się one przekształcać w N2 (mierzą one niecałe 0,5 cm wielkości).
U Monocentropus balfouri występują 3 stadia nimf. N3 są nieco odmienne od pozostałych stadiów nimf, a mianowicie mają już na ciele włoski. Może to zmylić hodowcę, który sądzi, że ma w inkubatorze już pajączki. Nimfy III linieją do stadium pająka po około 3 tygodniach.

Uwagi Zaniepokojony przyjmuje postawę obronną – unosi bardzo wysoko przednią parę kończyn krocznych i uderza nią w napastnika. Jeżeli intruz się nie wycofa – następuje atak. Ukąszenia zdarzają się najczęściej przy próbie odbierania kokonu samicy.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/monocentropus-balfouri-555.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Blackcoffee
Pomogli: Nook, Mały, Blackcoffee, kurimu, AbaddonBCN, TherapoTerra,
Dodano: gru 13 2013 17:59
Aktualizowano: wrz 18 2021 11:07
Wyświetlenia: 28036
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.