Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Mesobuthus gibbosus



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Silny jad
Załączony obraz: 1.jpg
0. Mesobuthus gibbosus

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Mesobuthus gibbosus
Nazwa angielska Mediterranean Checkered Scorpion
Długość życia Długość życia tego gatunku, jak większości z rodziny Buthidae , wynosi ok. 4-6 lat. Zależna jest od częstotliwości karmienia i temperatury jaka panuje w terrarium. Przy optymalnych warunkach długość całkowitego życia powinna zmieścić się w przedziale podanym wyżej, natomiast jeżeli warunku nieco odchodzą od optimum to zależnie skracamy, bądź nieco wydłużamy długość życia.
Występowanie Albania, Bułgaria, Czarnogóra, Grecja, Macedonia, Syria, Turcja


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium stepowe
Wielkość terrarium dla dorosłego 20x20x20 cm
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Ubarwienie jest zależne od rejonu występowania. Przybiera on barwy od żółci po brąz. Charakterystyczne są ciemne pasy na mesosomie i prosomie.
Wygląd samca Samiec osiąga rozmiary mniejsze niż samica. Liczba "zębów" na pektynach u samca wynosi 26 do 33. Samce są smuklejsze. Dla wprawnego hodowcy odróżnienie płci nie stanowi żadnego problemu.
Wygląd samicy Samica osiąga do 6,0-8,5 cm. Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 20 do 27.
Cechy szczególne Gatunek nie stanowi większych problemów hodowlanych. Skorpion jest dosyć szybki i nie przejawia zbytniej agresji, atakuje jedynie w ostateczności, gdy jego droga ucieczki jest ograniczona. Należy pamiętać, że skorpiony pustynne podatne są na grzybicę i uważnie obserwować gatunek. Walka z grzybicą jest trudna, a operacje jakie będziemy musieli przeprowadzać wymagają pewnej ręki, dlatego też należy zwracać uwagę na skorpiona przy zakupie oraz nie dopuszczać do osiągania wysokiego poziomu wilgotności. Skorpion ten należy do aktywnych, szczególnie przed zmierzchem i o świcie, ale lubi również pokazywać się w ciągu dnia. Gatunek poza podatnością na grzybicę nie stanowi problemów hodowlanych i jest łatwy w hodowli. Każdy średnio zaawansowany terrarysta poradzi sobie z jego utrzymaniem. Skorpiony dostępne w handlu pochodzą w większości z odłowu, chociaż coraz częściej zdarzają się również osobniku urodzone w hodowlach i te najbardziej są polecane przeze mnie.
Biotop Skorpion zamieszkuje podkryte suche tereny porośnięte skąpą roślinnością. Jego naturalnymi kryjówkami są kamienie, roślinność oraz korzenie i konary, pod którymi wykopuje niewielkie i niezbyt głębokie norki. Możemy go spotkać w Grecji, Turcji, Albanii, Macedonii, Bułgarii, Czarnogórze i Syrii.
Temperatura W dzień 25-32°C, w nocy spadek o 5-10°C.
Wilgotność Wilgotność powinna wynosić około 50%.
Żywienie Skorpiony zjadają świerszcze i karaczany.
Rozmnażanie Kopulowanie dorosłym osobnikom nie sprawia większego problemu, ciąża zależnie od warunków panujących w terrarium trwa około 6-8 miesięcy. Samica wydaje na świat kilkanaście młodych osobników (średnio 10-30). Młode osobniki po raz pierwszy linieją na grzbiecie samicy, po czym stają się samodzielne. Pierwszej wylinki należy spodziewać się po okołu tygodniu, wtedy też skorpiony są tzw. L2. Nie można zapomnieć, że samice w ciąży wymagają nieco wyższego poziomu wilgotności.


Informacje

Dodano przez: dawe
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: gru 13 2013 18:07
Aktualizowano: sie 31 2015 02:19
Wyświetlenia: 1102
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.