Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Limax maxiumus - Pomrów wielki



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Nie objęty ochroną
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek łatwo dostępny
Siła jadu: Brak danych

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Limax maximus (Linneusz, 1758)
Nazwa polska Pomrów wielki
Nazwa angielska Leopard Slug
Długość życia 3-4 lata
Występowanie Polska


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium umiarkowane
Wielkość terrarium dla dorosłego 20x30x20 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
Informacje wstępne Ślimak nagi dorastający nawet do 20 cm długości w pełnym rozciągnięciu ciała. Ciało najczęściej barwy szarej lub brązowawej, pokryte zróżnicowanym wzorem- cętkami lub pasami ciągnącymi się wzdłuż ciała ślimaka. Po prawej stronie płaszcza umiejscowiony jest otwór płucny mięczaka.
Cechy szczególne W odróżnieniu od pomrowa czarniawego (L.cinereoniger) podeszwa ślimaka jest jednolitej barwy-najczęściej jasnoszara, kremowa lub biała.
Temperatura 15-20°C
Wilgotność 80%
Terrarium Terrarium z grubą warstwą luźnego podłoża, np. włókna kokosowego i dużą ilością kryjówek. Powinno zawierać płytką miseczkę (płaską podstawkę) z wodą.
Gatunek ze względu na przejawianą agresję nie nadaje się do hodowli grupowej. Utrzymanie w jednym pojemniku pary ślimaków jest trudne, ale możliwe pod warunkiem zapewnienia dostatecznie dużej przestrzeni życiowej i wielu kryjówek. Oba pomrowy powinny być tej samej wielkości, w przeciwnym razie mniejszy ze ślimaków może zostać okaleczony lub zjedzony przez większego.
Żywienie Gatunek wszystkożerny. W hodowli preferuje pokarmy zbożowe, grzyby, pokarmy pochodzenia zwierzęcego, gotowane warzywa, dojrzałe owoce. Niezbyt chętnie spożywane są świeże pędy (liście, kwiaty, łodygi).
Podobnie jak ślimaki muszlowe, wymaga zapewnienia stałego dostępu do źródła wapnia.
Rozmnażanie Gatunek obojnaczy. Widowiskowa kopulacja jest cechą charakterystyczną dla tego gatunku. Zapłodnienie następuje w powietrzu, podczas gdy spleciona para mięczaków zwiesza się w dół na długiej nitce mocnego śluzu. Z tego powodu konieczne jest zapewnienie pomrowom min. 20 cm wolnej przestrzeni nad dnem pojemnika.
Jaja galaretowate, półprzezroczyste, składane w pakietach po kilkanaście-kilkadziesiąt sztuk. W naturze gody mają miejsce latem i jesienią, w niewoli ślimaki rozmnażają się niezależnie od pory roku.

Zimowanie niewymagane
Źródła informacji obserwacje własne

Informacje

Dodano przez: czkot
Pomogli: kurimu, czkot,
Dodano: maj 06 2014 17:52
Aktualizowano: paź 25 2014 21:43
Wyświetlenia: 3368
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.