Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Hyla cinerea - rzekotka zielonaStan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0.
Załączony obraz: 2.jpg
1.
Załączony obraz: 3.jpg
2.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Hyla cinerea (Schneider, 1799)
Synonimy Calamita cinereus; Hyla cinerea cinerea; Hyla cinerea evittata; Hyla evittata
Nazwa polska Rzekotka zielona
Nazwa angielska Green Tree Frog, American Green Tree Frog
Nazwa niemiecka Der Karolina-Laubfrosch, Amerikanischer Laubfrosch
Nazwa czeska Rosnička bělopruhá
Długość życia Przeciętnie około 7 lat.
Występowanie Stany Zjednoczone


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 45x45x60 cm
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Wygląd samca Samiec osiąga do 5 cm długości.
Wygląd samicy Samica osiąga do 6 cm długości.
Biotop W naturze preferuje bagna i wilgotne lasy z bogatym podszyciem. Przebywa głównie w zaroślach, wśród wysokich roślin zielnych i na drzewach, zwykle w pobliżu wody. Gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony w Ameryce Północnej, gdzie zasiedla tereny od Nowego Jorku na zachód do Kansas i na południe po Teksas.
Temperatura Temperatura powinna wynosić w dzień średnio 20-28°C, a nocą może spadać do około 18-22°C.
Wilgotność W dzień 60-80%, w nocy nieco wyższa.
Terrarium Wyposażone we wszelkiego rodzaju rośliny, a w szczególności te z dużymi liśćmi, na których rzekotki będą mogły spędzać dnie. Dodatkowo w terrarium powinny się znajdować liczne gałęzie i grubsze konary, będące dodatkowym miejscem zarówno do spoczynku i wspinaczek. Aby uzupełnić całość możemyużyć kawałków kory, kamieni, czy płatów mchu. W terrarium nie może zabraknąć zbiornika z czystą wodą. Jako podłoże stosuje się torf, włókno kokosowe lub inne podłoże dobrze trzymające wilgoć.
Żywienie Głównie drobne bezkręgowce, takie jak świerszcze, koniki polne, muchy, małe motyle, małe szarańcze, pająki, mole woskowe (barciak większy) i ich gąsienice oraz larwy mącznika młynarka.
Rozmnażanie W naturze rzekotki rozmnażają się od marca do października, szczególnie po okresie intensywnych opadów. W terrarium po pauzie zimowej zwierzęta należy częściej zraszać wodą i koniecznie zapewnić im zbiornik z wodą o głębokości ok. 15 cm i obsadzony roślinami wodnymi. W porze godowej samce terkoczą intensywniej niż zwykle i robią to przebywając w wodzie. Para rzekotek łączy się w amplexus pachwinowy, po czym nurkuje na głębokość około 10cm. Samica składa skrzek w ilości około 400 sztuk, który przyklejają się do roślin wodnych i zostają zapłodnione przez samca. Kijanki wylęgają się po około tygodniu, a po dwóch miesiącach następuje metamorfoza do właściwej postaci żabek, którą mierzą ok. 15 mm długości.

Uwagi Zimowanie nie jest konieczne, jednak wpływa stymulująco na rozród rzekotek. Najlepiej zimowanie rozpocząć w grudniu. Temperaturę należy stopniowo obniżyć do 8-12°C. Wraz z ochłodzeniem stopniowo skraca się też czas oświetlenia do około 8-9 godzin na dobę, ogranicza się ilość i częstotliwość podawanego pokarmu, oraz zmniejsza się wilgotność (trzeba jednak uważać aby nie przesuszyć rzekotek). Zwierzęta można przełożyć na okres około 2-3 miesięcy do skrzynki wypełnionej liśćmi i mchem (ściółka ta musi być wilgotna, jednak nie mokra, a skrzynka zamknięta i zaopatrzona w otwory wentylacyjne - można je jednak zimować także w terrarium). Po tym czasie należy przenieść je z powrotem do terrarium, w którym stopniowo podnosimy temperaturę do normalnej i stopniowo wydłużamy czas oświetlenia. Zaczynamy też intensywnie karmić i zraszać rzekotki. Nie można zimować osobników słabych i chorych. Zwykle porę godową można wywołać przez same obniżenie wilgotności i tylko nieznaczne obniżenie temperatury na pewien czas.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/hyla-cinerea-rzekotka-zielona-134.html

Informacje

Dodano przez: Egzofarmer
Pomogli: Nook,
Dodano: gru 15 2013 01:21
Aktualizowano: maj 07 2014 01:15
Wyświetlenia: 3670
Komentarzy: 0


0 Komentarze© 2001-2023 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.