Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Holaspis guentheri - jaszczurka tęczowa, jaszczurka zrosłożebrowa



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Holaspis guentheri - jaszczurka tęczowa, jaszczurka zrosłożebrowa

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Holaspis guentheri (Gray, 1863)
Nazwa polska Jaszczurka tęczowa, jaszczurka zrosłożebrowa
Nazwa angielska Rainbow Lizard, Sawtail Lizard, Neon Blue-Tailed Tree Lizard
Podgatunki Brak wyróżnionych podgatunków
Występowanie Angola, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Ghana, Gwinea, Gwinea Równikowa, Kamerun, Malawi, Mozambik, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Sierra Leone, Tanzania, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w haremach, Hodujemy w stadzie
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla haremu 45x45x60 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Jaszczurka tęczowa jest gatunkiem należącym do rodziny Lacertidae. Sporadycznie trafia się w handlu i hodowli, najczęściej są to jednak osobniki pochodzące z odłowu. Jest to niewielka jaszczurka dorastająca do 10 -12 cm wraz z ogonem. Charakteryzuje się bardzo kontrastowym ubarwieniem ciała. Na czarnym tle wzdłuż całego ciała biegną jaskrawe pręgi. W przedniej części ciała pręgi są białe, niekiedy kremowe lub żółtawe. W tylnej części ciała, poczynając od poziomu miednicy pręgi te przechodzą w neonowy błękit. Dwie główne pręgi grzbietowe zlewają się w jedną u nasady ogona. Dodatkowo pręgi leżące po bokach tułowia i po ogona na całej długości są jasne, białe lub żółtawe. Kolor spodniej strony ciała u osobników młodych jest ciemny, brązowy lub czarny u dorosłych pomarańczowy, żółty lub szary.
Całe ciało tej jaszczurki jest mocno spłaszczone. Pysk jest zaostrzony, strzałkowaty. Łuski na stronie grzbietowej są powiększone, silnie spłaszczone, pozbawione kilka. Na ogonie łuski tworzą wręcz spłaszczone płytki. Łuski po bokach ogona tworzą piłopodobną strukturę, od której pochodzi jedna z anglojęzycznych nazw tego gatunku - sawtail lizard. Gad ten potrafi dodatkowo rozpłaszczać swoje ciało dzięki czemu potrafi szybować na niewielkie odległości z drzewa na drzewo. Podczas tych skoków końcówki żeber wchodzą w luźne fałdy skóry po bokach ciała zwiększając powierzchnię nośną. Przystosowanie to nie jest jednak tak mocno zaawansowane jak u innych szybujących jaszczurek, agam z rodzaju Draco.

Jaszczurki tęczowe prowadzą typowo nadrzewny tryb życia. W naturze przebywają głównie na pniach i gałęziach w górnych partiach drzew lasów tropikalnych. Bardzo rzadko schodzą na poziom gruntu.
Odmiany Brak.
Wygląd samca Wielkość i kształt ciała u dorosłych osobników obu płci jest zbliżony. Samiec dojrzały płciowo posiada bardziej jaskrawe ubarwienie. Spód ciała samca jest pomarańczowy lub ciemno żółty. Nasada ogona samca jest poszerzona.
Wygląd samicy Samica posiada wąską nasadę ogona. Ubarwienie mniej jaskrawe niż u samca. Podbrzusze w kolorze szaro-żółtym.
Cechy szczególne Specyficzna budowa żeber umożliwiająca silne spłaszczanie całego ciała w celu wykonywania skoków ślizgowych. Spłaszczony ogon o powiększonych, płytkowatych łuskach.
Biotop Jaszczurki te zasiedlają głównie górne partie drzew rosnących w pierwotnych lasach tropikalnych Afryki. Przebywają najczęściej na pniach i wśród konarów gęsto porośniętych roślinnością epifityczną. Osobniki młodociane niekiedy zasiedlają również niższe partie lasów a także przecinki leśne, gdzie znajdują się przewrócone martwe drzewa. Jaszczurki tęczowe doskonale dostosowały się do środowisk zmienionych przez działalność człowieka, często zasiedlają plantacje drzew użytkowych oraz sady. Jest to gatunek heliofilny, dużo czasu spędzający na wygrzewaniu się w promieniach słonecznych.
Temperatura 27-32°C,w najcieplejszym miejscu do 35°C, w nocy pokojowa
Wilgotność 70 - 80%, w nocy do 90%
Terrarium Ze względu na typowo nadrzewny tryb życia terrarium powinno być wysokie. W zbiorniku należy umieścić dużą ilość konarów umożliwiających gadom wspinaczkę. Doskonale nadają się gałęzie dębowe lub wierzbowe. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ścianki strukturalnej zwiększającej przestrzeń aktywności jaszczurek. Koniecznie należy również umieścić odpowiednią ilość kryjówek w postaci zamocowanych na ścianie skorup kokosowych, rur bambusowych lub pustych konarów dębu korkowego. Jako, że są to gady żyjące wśród gęstej roślinności epifitycznej należy również umieścić w terrarium odpowiednią ilość roślin. Doskonale nadają się żywe rośliny tropikalne, które zapewnią odpowiedni mikroklimat. Unikamy wszelkich roślin zawierających trujące związki, gdyż jaszczurki tęczowe zlizując krople rosy z ich liści mogłyby się zatruć. Nie umieszczamy również żadnych gatunków roślin o ostrych kolcach lub cierniach. Jako, że jaszczurki te potrafią bardzo spłaszczać swoje ciała koniecznie należy odpowiednio zabezpieczyć terrarium przed ewentualnym ucieczkami. Szpary pomiędzy szybami lub elementami zbiornika koniecznie trzeba uszczelnić wkładkami gąbkowymi. Również wszelkie otwory na ewentualny kabel grzejny lub inne przewody trzeba koniecznie zabezpieczyć.
Żywienie Wszelkiego rodzaju małe bezkręgowce, wylęg świerszczy, drobne karaczany, mole. W naturze jaszczurki te odżywiają się w dużym stopniu nadrzewnymi mrówkami.
Rozmnażanie Jaszczurki tęczowe mogą podchodzić do godów przez cały rok. Samice po kopulacji schodzą na powierzchnię gruntu gdzie wśród korzeni i próchniejących resztek roślinnych składają niewielką ilość (najczęściej 2) jaj. Okres inkubacji trwa ok. 60 - 70 dni. Młode po wykluciu mają ok. 5 cm długości i początkowo zasiedlają niższe partie lasu, dopiero wraz z wiekiem przenoszą się w korony drzew.

Uwagi Najczęściej spotykane w handlu osobniki tego gatunku pochodzą z odłowu. Z reguły są to osobniki w słabym stanie, wycieńczone transportem, odwodnione i zestresowane. Bardzo często nie chcą przyjmować pokarmu i po kilku dniach umierają. Dodatkowym problemem jest duża ilość pasożytów. Najlepiej zasięgnąć informacji u lekarza weterynarii specjalizującego się w terrarystyce, nigdy nie należy odrobaczać na własną rękę zwłaszcza w przypadku tak małych i delikatnych gadów. Po ewentualnym zakupie jaszczurki należy poddać kwarantannie i zapewnić im spokój. Ważne jest zapewnienie im dużej wilgotności poprzez spryskiwanie. Po okresie aklimatyzacji gady te stają się mniej płochliwe i przyzwyczajają się w pewnym stopniu do obecności człowieka. Należy jednak pamiętać, że są to bardzo szybkie, zwinne i zawsze skore do ucieczki z terrarium jaszczurki. Sporadycznie gatunek ten rozmnaża się w niewoli.
Źródła informacji Na podstawie własnych doświadczeń
oraz:
  • Reptile-database.reptarium.cz
  • Chirio, Laurent and Ivan Ineich 2006. Biogeography of the reptiles of the Central African Republic. African Journal of Herpetology 55(1):23-59.
  • Chirio, L. & Lebreton, M. 2007. Atlas des reptiles du Cameroun. MNHN, IRD, Paris
  • Spawls, S.; Howell, K.; Drewes, R.C. & Ashe, J. 2001. A field guide to the reptiles of East Africa. Academic Press,

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, tokaga, kurimu, drakun,
Dodano: gru 28 2013 21:55
Aktualizowano: paź 29 2015 17:54
Wyświetlenia: 4331
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.