Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Hierophis viridiflavus



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek niedostępny w handlu
Siła jadu: Gatunek niejadowity

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Hierophis viridiflavus (Linnaeus,, 1758)
Synonimy Couleuvre verte et jaune, Coluber atro-virens, Zamenis viridi-flavus, Zamenis atrovirens, Zamenis gemonensis var. atrovirens, Coluber gemonensis gyarosensis, Coluber viridiflavus kratzeri, Coluber viridiflavus antoniimanujeli, Hierophis laurenti gyarosensis, Coluber viridiflavus, Coluber viridiflavus, Hierophis viridiflavus, Hierophis gyarosensis, Coluber gyarosensis, Coluber laurenti gyarosensis, Hierophis viridiflavus, Haemorrhois viridiflavus, Hierophis viridiflavus, Hierophis gyarosensis, Dolichophis gyarosensis, Hierophis viridiflavus, Dolichophis gyarosensis

Hierophis viridiflavus carbonarius, Hierophis viridiflavus carbonarius, Coluber viridiflavus carbonarius, Hierophis viridiflavus carbonarius

Hierophis viridiflavus viridiflavus, Coluber viridiflavus viridiflavus, Hierophis viridiflavus viridiflavus
Nazwa angielska Green Whip Snake, Western Whip Snake, Dark Green Snake
Nazwa niemiecka Gelbgrüne Zornnatter
Podgatunki Couleuvre verte et jaune LACÉPÈDE 1789 (fide DUMÉRIL et al. 1854)

Hierophis viridiflavus carbonarius (BONAPARTE 1833)

Hierophis viridiflavus viridiflavus (LACÉPÈDE 1789)
Długość życia 15 lat
Występowanie Andora, Chorwacja, Francja, Grecja, Hiszpania, Kostaryka, Malta, Słowenia, Szwajcaria, Włochy


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium umiarkowane
Wielkość terrarium dla dorosłego 100x50x40 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Jest to bardzo szybki, zwinny wąż o smukłej budowie z długim ogonem. Głowa wyraźnie wyodrębniona od reszty ciała. Przednia część ciała jest dość kontrastowo ubarwiona, na jasnym biało - szarym tle występują czarne pręgi, między którymi występuje żółte i białe plamki. W dalszej części wąż jest już prawie jednolicie ubarwiony w kolorze czerni. Oczy węża są duże źrenica okrągła z brązową, czerwoną lub bursztynową tęczówką. Węże tego gatunku dorastają do około 150 cm. Młode zaraz po wykluciu mierzą około 25 - 30 cm.
Wygląd samca Samiec jest większy od samicy, dłuższy i ma mocniejszą budowę, ma też dłuższy ogon
Wygląd samicy Mniejsza, przede wszystkim krótsza od samca
Cechy szczególne Nie jest to jadowity wąż, nie posiada zębów jadowych, jednak według opisów w ślinie węża zawarte są toksyny, które po ugryzieniu powodują widoczne zmiany w miejscu ugryzienia typu zaczerwienienie i lekką opuchliznę. Jest to dość agresywny gatunek, mocno gryzący. Złapany w ręce oprócz tego, że gryzie dodatkowo szarpie się, uderzając ogonem.
Biotop Występuje na mocno nasłonecznionych obszarach, od nizin po góry do 2000 m n.p.m. Lubi obszary leśne, wrzosowiska, lasy liściaste, mieszane, Występuje na obszarach suchych stepowych poprzez obszary leśne, w pobliżu siedzib ludzkich na obszarach uprawnych, w ogrodach i sadach. W ruinach opuszczonych domostw, w pobliżu dróg. Występuje na kontynencie oraz na wyspach morza śródziemnego m.in. na Korsyce, Sardynii, Sycylii
Temperatura 28 - 30°C w dzień, 21 - 24°C w nocy
Wilgotność 50 - 60 %
Terrarium Terrarium przestronne z dużą il.ością gałęzi, z pojemnikiem na wodę, zapewniające dobrą wentylację. ścianki powinny być z trzech stron, tak aby ograniczyć bodźce wzrokowe. Terrarium powinno być wyposażone w miejsca w których wąż będzie mógł się ukryć zrobione z dobrze połączonych skał lub wydrążonego pnia drzewa (drzewo korkowe).
Żywienie Młode żywią się jaszczurkami, dorosłe zjadają jaszczurki, inne węże w tym również występujące gatunki żmij oraz gryzonie takie jak myszy szczury, a także małe ptaki ich pisklęta.
Rozmnażanie Wąż jajorodny, samica składa około od 7 do 15 jaj w okresie letnim.

Zimowanie Niezbędne, w okresie 5 - 6 miesięcy (od października do marca) stopniowo obniżamy temperaturę do 7 - 9 °C - zapewniamy tzw spoczynek zimowy (pojemnik wypełniony torfem, kokosem który przetrzymujemy w chłodnym miejscu)
Uwagi Gatunek w naturze objęty ochroną przepisami UE m.in. ujęty jest w II Załączniku Konwencji Berneńskiej i IV Załączniku Dyrektyw Siedliskowych UE. Jest szczególnie chronionym gatunkiem na terenie Szwajcarii - wewnętrzne przepisy
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Mareksss
Pomogli: Mareksss,
Dodano: sie 06 2014 11:17
Aktualizowano: sie 06 2014 12:12
Wyświetlenia: 7253
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.