Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Grammostola pulchra



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek bardzo trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Umiarkowany jad
Załączony obraz: 10.jpg
0.
Załączony obraz: 11.jpg
1.
Załączony obraz: 6.jpg
2.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Grammostola pulchra (Mello-Leitao, 1921)
Nazwa angielska Brazilian Black
Długość życia Samica dożywa nawet do 25 lat.
Występowanie Brazylia


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 30x20x20 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Wygląd samca Nie ma różnicy w ubarwieniu osobników obu płci, ciało pająka pokryte jest przepięknymi, aksamitno-czarnymi włoskami, wpadającymi w granatowy odcień. Młode są koloru różowego a ich odwłoki ciemne, kolor czarny przybierają dopiero po 5-6 linieniu. Samiec osiąga do 6-7 cm DC. Dojrzałe samce mają na przedniej parze odnóży haczyki, a na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne, tak zwane bulbusy.
Wygląd samicy Nie ma różnicy w ubarwieniu osobników obu płci, ciało pająka pokryte jest przepięknymi, aksamitno-czarnymi włoskami, wpadającymi w granatowy odcień. Młode są koloru różowego a ich odwłoki ciemne, kolor czarny przybierają dopiero po 5-6 linieniu. Samica osiąga do 8-9 cm DC. Samica jest masywniejsza w porównaniu z samcem, a tego posiada krótsze odnóża.
Biotop Ptasznik ten zamieszkuje wilgotne lasy równikowe Brazylii i Urugwaju. Jest typowym ptasznikiem naziemnym, który za dnia szuka schronienia wszędzie tam, gdzie panują wilgoć i cień. Jeśli nie znajdzie schronienia, potrafi sam wygrzebać sobie niewielką norkę między korzeniami drzew.
Temperatura W dzień 27-29°C ze spadkiem do 24-25°C w nocy.
Wilgotność ~70%
Żywienie Karmimy różnego typu pokarmem, jak: świerszcze, karaczany, szarańcza, larwy drewnojada i mącznika młynarka. Młode karmimy muszkami owocowymi, małymi larwami mącznika oraz wylęgiem świerszcza, karaczana itp. Warto pamiętać, że pokarm nie powinien przewyższać rozmiarami pająka.
Rozmnażanie Rozmnażanie bardzo trudne, pomimo łatwych, szybkich kopulacji samice bardzo często zamiast kokonu prezentują nam zrzuconą skórę, od 10 lat staram się mnożyć ten gatunek i jak do tej pory pomimo iż w hodowli mam 6 dorosłych dorodnych sztuk udało mi się to tylko raz. Samiec rzadko pada ofiarą samicy, która przeważnie jest w stosunku do niego łagodna. Około 2-5 miesięcy po kopulacji samica buduje kokon, w którym składa przeważnie od 40 do 250 jaj. Po upływie 4 tygodni z jaj wylęgają się N1, które następnie przeobrażają się na N2. Okres przejścia od jednego stadium do drugiego trwa przeważnie 3 tygodnie. Po upływie kolejnych 4-6 tygodni nimfy liniejąc przeobrażają się w pająki.

Zimowanie Zbędne.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/grammostola-pulchra-331.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: charliie
Pomogli: Nook, charliie, kurimu,
Dodano: gru 07 2013 03:02
Aktualizowano: maj 01 2014 20:05
Wyświetlenia: 7148
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.