Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Gonatodes vittatus



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Gonatodes vittatus (Lichtenstein, 1856)
Nazwa angielska Wiegmann's Striped Gecko
Aktywność Dzienna
Oświetlenie 14 godzin
UVB 5%
Informacje wstępne To kolejny przedstawiciel niedużych, ale wyjątkowo efektownych jaszczurek, które podbiły serca terrarystów na całym świecie. U nas wciąż mało znane. Zdecydowana większość gonatodesów charakteryzuje się dychromatyzmem płciowym czyli widocznymi różnicami w ubarwieniu między płciami.

Gonatodes vittatus mogą dorastać zazwyczaj do 8 cm długości całkowitej - do rzadkości należą osobniki osiągające 10 cm. Cechą charakterystyczną, zarówno samic jak i samców jest obecność białego pasa wzdłuż grzbietu - stąd epitet gatunkowy "vittatus"- paskowany.
Wygląd samca Samce kontrastowo ubarwione - z białym pasem ciągnącym się od czubka pyska po końcówkę ogona (tu - często wyblakły i mniej wyraźny); z obustronnym, czarnym obramowaniem (od czubka pyska po nasadę ogona). Ubarwieniem bazowym części grzbietowej są różne odcienie ochry. Boki i część brzuszna zazwyczaj szare lub niebiesko-szare. Z typowymi dla samców znaczeniami w okolicy gardła - czarnych pasków na białym tle. Znane są też osobniki o żółtym zabarwieniu gardła.
Wygląd samicy Samice o szarym, brązowawym ubarwieniu, z jasnoszarymi, brązowymi lub czasem czarnymi plamkami; pas wzdłuż grzbietu niezbyt wyraźny, niekontrastowy w porównaniu do samców.
Biotop Występują zarówno na terenach wilgotnych jak i półsuchych, z łatwością potrafią zaadaptować się w siedliskach zmienianych przez działalność człowieka. Gatunek również synantropijny - występuje w parkach, ogrodach i jest często spotykany na ścianach domów i budynków gopodarczych.
Temperatura W ciągu dnia 24 - 28°C, lokalnie do ok. 35°C. W nocy wymagane kilkustopniowe spadki temperatury.
Wilgotność Ok. 70% - 1x dziennie opryskujemy cały zbiornik ciepłą wodą.
Terrarium Ze względu na silnie rozbudzony terytorializm (i to u obu płci) chów prowadzimy wyłącznie w parach. Nie wymagają dużych zbiorników - pionowe terrarium, o wymiarach 30x30x60 cm w zupełności zaspokaja potrzeby dorosłej pary tych jaszczurek (oczywiście podobnie jak w przypadku innych gatunków gadów wymiary zbiornika mogą być większe). Tył i ewentualnie boczne ścianki możemy wyłożyć kawałkami kory, płytą z dębu korkowego bądź samodzielnie wykonaną ścianką strukturalną - zwiększy to powierzchnię życiową oraz pozwoli mieszkańcom terrarium na w pełni wykorzystanie swoich zdolności do wspinaczkowych. Posadzone rośliny lub sztuczna roślinność oraz gałęzie lub korzenie uatrakcyjnią wygląd zbiornika, a jednocześnie przyczynią się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańcom.
Żywienie W warunkach terraryjnych będą akceptować wszystkie łatwo dostępne owady karmowe: świerszcze, karaczany, ćmy barciaka. Urozmaiceniem ich diety mogą być larwy barciaka czy też mącznika młynarka. W okresie lata doskonałym wyborem będzie plankton łąkowy (koniki polne, pasikoniki, pająki, motyle).
Nie należy zapominać o suplementacji - raz w tygodniu podajemy preparaty witaminowo-mineralne.
Rozmnażanie Dojrzałość płciową mogą osiągnąć już w wieku ok. 8 miesięcy. Samice tego gatunku składają jaja pojedynczo, w odstępach co 3-4 tygodnie. Zamontowanie kilku małych kawałków rur/tub na różnej wysokości (o szorstkiej powierzchni wewnątrz) może ułatwić samiczkom znalezienie odpowiedniego miejsca do ich składania. Gdy raz złożą jajo w wybranym miejscu, to jest duże prawdopodobieństwo, że będą z niego korzystać wielokrotnie. Jaja nie są przyklejane, więc bez większych problemów można je przenosić do inkubatora. Pudełka do inkubacji wypełniamy wilgotnym substratem - dobrze sprawdzi się perlit, wermikulit, seramis lub ich mieszanka. Inkubacja w temp. 27°C trwa średnio 98 dni.

Wyklute maluchy mierzą ok. 3 cm. Karmimy je codziennie muszkami Drosophila melanogaster, wylęgiem świerszczy, skoczogonkami, szczeciogonkami (rybik cukrowy) itp. Regularna suplementacja do każdego posiłku.

Zimowanie Przez krótki okres redukujemy nieznacznie długość dnia do ok. 12 godzin.
Uwagi Gonatodes vittatus to kolejny, atrakcyjny, aktywny i łatwy do obserwacji gatunek jaszczurek, którego chów i hodowla sprawi ogromną satysfakcję wszystkim ich opiekunom.
Źródła informacji 1. Keeping and Breeding Wiegmann's Striped Gecko Sacha Hanig

Informacje

Dodano przez: Rasta_Gecko
Pomogli: Nook, Rasta_Gecko, kurimu,
Dodano: gru 29 2013 20:26
Aktualizowano: sty 15 2014 10:52
Wyświetlenia: 802
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.