Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

- - - - -      

Geosesarma sp.Załączony obraz: DSC_0014_600x600_100KB.jpg
0. Geosesarma sp. Red Devil
Załączony obraz: K422.jpg
1. Geosesarma sp. Vampire

Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Nie objęty ochroną
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych

Statystyki

Dodano przez: Nook
Pomogli: klasyfik,
Dodano: sty 10 2014 17:38
Aktualizowano: cze 12 2016 14:07
Wyświetlenia: 4099
Komentarzy: 0
Nazwa gatunkowa: Geosesarma sp.
Nazwa polska -
Nazwa angielska -
Nazwa niemiecka -
Nazwa czeska -
Gatunek inwazyjny w Polsce Nie
Podgatunki Geosesarma sp. Vampire - fioletowe zabarwienie karapaksu z dużą żółtą lub białą plamą. Oczy najczęściej koloru żółtego. To stąd wzięła się nazwa podgatunku. Odnóża kroczne i szczypce koloru fioletowegoGeosesarma sp. Red Devil - część karapaksu i odnóża kroczne najczęściej koloru czarnego, brązowego lub ciemnofioletowego. Większość karapaksu przyjmuje jednak kolor czerwony bądź pomarańczowy, tak samo jak szczypce.
Długość życia 3-4 lata
Występowanie Indonezja, Tajlandia


Powiększenie mapy
Hodowla grupowa Hodujemy w haremach
Aktywność Całodobowa
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego osobnika 20x20x20 cm
Wielkość terrarium dla pary 20x30x20 cm
Wielkość terrarium dla haremu 20x30x20 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek wodno-lądowy
Informacje wstępne Gatunek nowy na polskim rynku. Istnieje jednak możliwość nabycia go w niektórych sklepach zoologicznych, lub od innych hodowców. Jest to mały, wodno-lądowy krab, dość prosty w hodowli. Najlepiej trzymać go w haremach: 1 samiec na co najmniej 2 samice.
Wygląd samca Dodany obrazek
Wygląd samicy Dodany obrazek
Biotop Geosesarma sp. zamieszkuje tereny Tajlandii i Indonezji, choć informacje na temat dokładnego zasięgu jego występowania nie są powszechnie znane. Jego naturalne środowisko to brzegi wód słodkich, płytkie akweny słodkowodne lub niewielkie kaskady. Można spotkać go także na podmokłych terenach oddalonych od rzek lub jezior.
Temperatura Temperatura w ciągu dnia powinna oscylować w granicy 23-28 °C. W nocy należy obniżyć ją o kilka stopni, co najczęściej wiąże się jedynie z wyłączeniem lampy znajdującej się w akwarium. Żarówka używana przy hodowli tych krabów powinna emitować światło UVB (5%).
Wilgotność Nie znam dokładnych granic wilgotności, które powinny być utrzymane w akwa-terrarium, lecz powinna ona sięgać ok. 85%, gdyż jest to gatunek żyjący najczęściej w okolicy zbiorników wodnych.
Terrarium Akwa-terrarium powinno przypominać podmokłe tereny tropikalne. Najlepiej wydzielić niewielką część lądową za pomocą kamieni i silikonu akwarystycznego lub wstawić zbiorniczek/miskę z wodą. Jako podłoże w części wodnej można użyć żwirku. Głębokość powinna być wystarczająca, by krab mógł zanurzyć się w całości, gdyż to właśnie w wodzie będzie przechodził wylinkę. Poza częścią wodną w akwa-terrarium powinny znajdować się elementy takie jak: korzenie (odpowiednio przygotowane), kamienie, niewielka kaskada wodna, stare liście. Niezbędne jest umieszczenie w akwa-terrarium dużej ilości kryjówek, wykonanych z kamieni, lub np. kokosa. Podłoże w części lądowej może stanowić torf, ziemia, włókna kokosowe. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zmieszanie torfu z włóknami kokosowymi. Zbiornik powinien być dobrze zabezpieczony przed ucieczką krabów i posiadać wentylację w pokrywie.
Źródła informacji0 Komentarze


© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).