Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Geochelone elegans - żółw gwiaździsty



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Geochelone elegans - żółw gwiaździsty
Załączony obraz: 2.jpg
1. Geochelone elegans - żółw gwiaździsty

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Geochelone elegans
Nazwa polska Żółw gwiaździsty
Nazwa angielska Indian Star Tortoise
Nazwa niemiecka Indische Sternschildkröte
Długość życia 30-80 lat
Występowanie Indie, Pakistan, Sri Lanka


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w haremach, Hodujemy w stadzie
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla dorosłego 120x80x180 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Jest to średniej wielkości żółw, typowy samiec dorasta do 20 cm, natomiast samica do 30 cm. Karapaks upstrzony jest jasnymi, złoto-żółtymi, promienistymi gwiazdami rozchodzącymi się z centralnego punktu każdej tarczki karapaksu. Same tarczki są przeważnie ubarwione na ciemno-brązowo lub rzadziej spotykane oliwkowo-brązowe. Pancerz może być gładki, a także dość wyboisty, tzn. z wybrzuszonymi płytkami kostnymi powodującymi efekt "piramid".
Odmiany Istnieje możliwość, że w przyszłości gatunek zostanie podzielony na kilka podgatunków. Jednak obecnie wyróżniono trzy warianty geograficzne:

a) żółwie występujące w północnej części półwyspu Indyjskiego (Gujorat, Rajatshan) - są duże i stosunkowo ciemne

b) osobniki z południowej części półwyspu (Tamil Nadu, Kerala) - są mniejsze i mają znacznie bardziej wyrazisty wzór

c) żółwie ze Sri Lanki - są podobne do południowych krewniaków, jednak wielkością dorównują osobnikom z północnej części półwyspu.
Wygląd samca Samce są mniejsze, mają wklęsły plastron i znacznie dłuższy ogon niż samice.
Wygląd samicy Samice są większe, ich karapaks jest okrąglejszy,a ogon krótki.
Biotop Żółwie gwiaździste występują na rozległych obszarach indyjskiego subkontynentu, toteż spotykane są w różnych typach siedlisk, od półpustynnych i suchych, przez trawiaste sawanny, po wilgotne lasy liściaste. Główną cechą charakteryzującą wszystkie te typy jest występowanie pory suchej niezależnie od czasu jej trwania.
Temperatura W dzień 24-26°C, pod promiennikiem 35°C, w nocy nie mniej niż 20°C.
Wilgotność 70%
Terrarium Odpowiedni wymiar dla małego osobnika to 60x60 cm, w momencie wzrostu automatycznie zwiększamy wielkość terrarium. Dla dorosłego osobnika odpowiednie wymiary to 120x120 cm. Terrarium powinno być rozgraniczone na dwie strefy: suchą i ciepłą oraz wilgotną i chłodniejszą. Jako podłoże do tej pierwszej doskonale nadaje się podłoże cyprysowe, lub wysuszona darń, na strefę wilgotną mieszanka ziemi z gliną. W strefie suchej umieszczam gałęzie, kamienie, siano - które będzie równocześnie pożywieniem. Obowiązkowo kryjówki zarówno w miejscach chłodniejszych jak i cieplejszych, basen z wodą ( wielkość odpowiednio dobrana do zwierzęcia), miski na pokarm.
W terrarium montujemy żarówkę grzewczą jak i żarówkę UVB, niezbędną do prawidłowego wzrostu i syntezy witaminy D3.
Żywienie Dieta typowo wegetariańska. Musi być bogata w błonnik, natomiast niskobiałkowa i niskowęglowodanowa. Naturalne środowisko w jakim żyją żółwie gwiaździste wymusiło na nich żywienie roślinami ubogimi w wodę, np. opuncją, ostami, sukulentami unikajmy więc pokarmów w nią obfitych tj. pomidory czy owoce (powoduje to nadmierną aktywność jelita)

Doskonałym pokarmem będą więc trawy (tymotka, trawa bermuda), chwasty i zioła ( mniszek, koniczyna, cykoria itp)
Rozmnażanie W naturze pora godowa koreluje z monsunami, który w Indiach przypada od końca czerwca do września. W porównaniu do innych gatunków, samce Geochelone elegans podczas kopulacji nie podgryzają samicy, ani nie wydają głośnych dźwięków. W 60-90 dni po akcie samica jest gotowa złożyć jaja. Gdy znajdzie odpowiednie miejsce wykopuje dołek o głębokości 15 cm. Czas inkubacji jest zmienny od 43 - 223 dni, zazwyczaj jednak jest to pułap 90-120 dni.Przy utrzymywaniu temperatury na poziomie 29-31°C otrzymamy samice, natomiast temperatura 28-30°C zapewni samce. Świeżo wyklute maluchy mierzą 3,5-4,5 cm i ważą 25-45g, a wyglądem nie przypominają dorosłych osobników. Dojrzałość w naturze osiągają w wieku 6-8 lat samce, 8-12 lat samice.

Uwagi Gatunek polecany jedynie doświadczonym hodowcom, żółw gwiaździsty ma reputację szczególnie wrażliwego i kruchego. Gatunek bardzo podatny na infekcje oddechowe.
Ścisła izolacja gatunkowa jest wymagana, inne żółwie mogą być nosicielami patogenów, które dla żółwi gwiaździstych są potencjalnie śmiertelne. Bywają uczulone na niektóre antybiotyki - np. popularny Baytril.
Źródła informacji www.startortoises.net
www.chelonia.org
www.zolw.info
www.tortoisetrust.org
www.schildkroetenwelt.com

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, karakula, joanna27,
Dodano: mar 12 2014 14:22
Aktualizowano: kwi 19 2015 15:53
Wyświetlenia: 14831
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.