Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Fruticicola fruticum



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek łatwo dostępny
Siła jadu: Brak danych

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Zaroślarka pospolita (Muller, 1774)
Nazwa polska Zaroślarka pospolita
Nazwa niemiecka Genabelte Strauchschnecke
Występowanie Polska


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy w stadzie
Aktywność Całodobowa
Typ terrarium Terrarium umiarkowane
Wielkość terrarium dla dorosłego 10x10x15 cm
Wielkość terrarium dla pary 15x15x25 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm niewidoczny
Informacje wstępne Gatunek popularny na obszarze całej Europy na stanowiskach wilgotnych i zacienionych. Obecnie bardzo rzadki w hodowli hobbystycznej, stanowi wdzięczny obiekt obserwacji.
Muszla zaokrąglona, prawoskrętna, o przeciętnej średnicy poniżej 2,5 cm, z odkrytym dołkiem osiowym i słabo zaznaczoną wargą u dorosłych osobników. Charakterystyczną cechą muszli zaroślarek jest częściowa przezroczystość, utrzymująca się do okresu starości zwierzęcia, kiedy muszla mętnieje. Barwa muszli waha się do jasnożółtej przez pomarańczową do ciemnoczerwonej, występują także kombinacje 2 barw (osobniki "łaciate"). Na muszli występują cętki, których kolor, zagęszczenie, kształt i wielkość są zmienne. Rzadko zdarzają się muszle niemal pozbawione cętek lub muszle z pojedynczym brązowym pasem biegnącym wzdłuż skrętów.
Ciało ślimaka ma barwę od białawej, przez beż do ciemnobrązowej, występują także kombinacje kilku barw.
Cechy szczególne Gatunek żyjący w rozproszonych koloniach; w hodowli dobrze czuje się w stadzie lub łączony z innymi gatunkami. Przy brakach żywieniowych może podgryzać inne osobniki. Bardzo łatwo daje się rozmnożyć, lęgi są częste. Zaroślarka jest ślimakiem o umiarkowanej aktywności, powolnym, rzadko przemieszczającym się.
Biotop Wilgotne zarośla, brzegi zbiorników wodnych, cieniste lasy, tereny podmokłe i ruderalne
Temperatura 18-25°C.
Wilgotność 80%
Terrarium Terrarium wilgotne z kryjówkami. Podobnie jak w przypadku innych ślimaków należy zabezpieczyć twarde elementy wystroju, na które ślimak może upaść. Warstwa podłoża powinna mieć około 5 cm. Jako podłoże można stosować brykiet kokosowy, torf kwaśny lub ziemię ogrodniczą bez dodatków. Terrarium powinno zawierać pojemnik na wodę, pojemniki na pokarm oraz źródło wapnia (sepia, kreda pastewna, skorupki jaj). Zaroślarki można łączyć z innymi gatunkami krajowymi (np. ślimak zaroślowy, wstężyk gajowy, bursztynka pospolita).
Żywienie Zielone części roślin, np. mniszek lekarski, babka pospolita, pokrzywa, podagrycznik
Owoce, np. jabłka, gruszki, brzoskwinie, arbuz, melon, banan
Warzywa, np. ogórek, pomidor, cukinia, dynia, kukurydza, marchew
Inne, np. płatki owsiane, otręby, gotowany ryż, kasza, pokarm płatkowy dla ryb, nasiona słonecznika
Konieczne jest zapewnienie ślimakom źródła wapnia (sepia, kreda pastewna, skorupki jaj).
Pokarm należy wymieniać w ciągu 24 h.
Rozmnażanie Ślimak przy spełnionych minimalnych warunkach (dostępność partnera, dostępność kryjówki) rozmnaża się bardzo łatwo. Gody, podobnie jak w przypadku innych gatunków trwają od kilku do kilkunastu godzin. Jaja składane są w pakietach (zwykle około 50-60 szt.) do zagłębienia w podłożu, do kryjówek lub na podłoże. Młode wylęgają się po 8-14 dniach, w zależności od warunków. Jaja oraz młode należy izolować od osobników dorosłych w celu uchronienia ich przed zniszczeniem. W pojemniku z młodymi należy utrzymać stałą wysoką wilgotność oraz zapewnić dostęp do pokarmu i źródła wapnia. Podawanie pokarmu wysokobiałkowego (pokarm płatkowy dla ryb, gotowane białko jajka) pozwala na uniknięcie kanibalizmu u wylęgu.

Zimowanie nie wymaga
Uwagi Odłowione ślimaki mogą być nosicielami pasożytów, należy je więc poddać obserwacji, szczególnie pod kątem występowania roztoczy pasożytniczych w pobliżu otworu oddechowego.
Źródła informacji własne doświadczenia, Internet

Informacje

Dodano przez: czkot
Pomogli: Nook, kurimu, czkot,
Dodano: wrz 03 2013 20:41
Aktualizowano: maj 01 2014 15:27
Wyświetlenia: 1516
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.