Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Euscorpius italicus - skorpion włoski



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Słaby jad
Załączony obraz: qska1.jpg
0.
Załączony obraz: qska2.jpg
1.
Załączony obraz: qska3.jpg
2.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Euscorpius italicus
Nazwa polska Skorpion włoski
Nazwa angielska -
Nazwa niemiecka -
Nazwa czeska Štír italský
Długość życia Od 3 do 5 lat.
Występowanie Albania, Algieria, Chorwacja, Francja, Grecja, Gruzja, Jemen, Macedonia, Maroko, Monako, Rosja, Rumunia, San Marino, Słowenia, Szwajcaria, Tunezja, Turcja, Węgry, Włochy


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Jego ciała przybiera ciemno brązowego koloru podczas, gdy odnóża i kolec jadowy (telson) są nieco jaśniejsze. Jest to skorpion lubiący kopać wobec czego charakteryzuje się dużymi (w stosunku do całego ciała) i silnymi szczypcami, masywnym ciałem, krótkimi odnóżami oraz cienką i krótką metasomą.
Wygląd samca Samiec dorasta do 3,5-4,0 cm. Liczba "zębów" na pektynach u samca wynosi 23 do 24. Pektyny samca są dłuższe. Można z łatwością określić płeć dzięki różnicom zawartym w budowie telsona i szczypiec.
Wygląd samicy Samica dorasta do 4,0-5,0 cm. Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 21 do 22.
Biotop Skorpion ten znajdywany jest w raczej ciepłych miejscach. Jest często znajdywany w ruinach, budynkach, szczelinach w ścianach. Może również zamieszkiwać norki wykopane na wzgórzach czy pod kamieniami. Na zachodnich wybrzeżach Morza śródziemnego występuje w górskich lasach. Znajdziemy go na terytorium Afryki (Algieria, Maroko, Tunezja), Azji (Gruzja, Turcja, Jemen (tu został wprowadzony), Europy (Albania, Chorwacja, Francja, Grecja, Węgry, Włochy, Macedonia, Monako, Rumunia, Rosja, San Marino, Słowenia, Szwajcaria, była Jugosławia).
Temperatura W dzień 20-25°C, w nocy nie niżej niż 18-20°C.
Wilgotność W dzień 50-70%, w nocy nie niżej niż 50-70%.
Rozmnażanie Nie stanowi problemu nawet dla początkujących hodowców. Ciąża trwa przeciętnie około 4-5 miesięcy. Samica po tym czasie na świat wydaje około 30 młodych, które po około 2 tygodniach schodzą z grzbietu i stają się samodzielne.

Uwagi Euscorpius italicus to skorpion z powodzeniem nadający się początkującemu hodowcy. Musimy jedynie ostrożniej obchodzić się z nim w okresie młodości, gdyż bywa mniej odporny na błędy hodowców. Podrostki są już odporniejsze na wahania temperatury i wilgotności oraz na błędy hodowcy.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/euscorpius-italicus-skorpion-wloski-1928.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook,
Dodano: maj 05 2014 01:40
Aktualizowano: maj 05 2014 01:48
Wyświetlenia: 5978
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.