Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


* * * * *      

Euprepiophis mandarinus - wąż mandaryński



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Euprepiophis mandarinus - wąż mandaryński
Załączony obraz: 2.jpg
1. Euprepiophis mandarinus - wąż mandaryński
Załączony obraz: 3.jpg
2. Euprepiophis mandarinus - wąż mandaryński
Załączony obraz: tcp mand.jpg
3.
Załączony obraz: mandtcp2.jpg
4.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Eupropiophis mandarinus (Cantor, 1842)
Synonimy Elaphe mandarina; Elaphe mandarinus; Coluber mandarinus; Ablabes pavo; Elaphe takasago;
Nazwa polska Wąż mandaryński
Nazwa angielska Mandarin Ratsnake
Nazwa niemiecka Mandarinnatter
Długość życia Do ok. 15 lat.
Występowanie Chiny


Powiększenie mapy


Aktywność O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 100x50x60 cm
Wielkość terrarium dla pary 100x50x60 cm
Oświetlenie 8 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Euprepiophis mandarinus to jeden z najbardziej efektownych azjatyckich węży. O smukłej budowie, z niewielką głową, słabo odznaczającą się od reszty ciała. To gatunek wykazujący znaczną zmienność pod względem osiąganych rozmiarów jak i kolorystyki ubarwienia. Od jasnoszarego po czerwono-szary, z rysunkiem wzoru w części grzbietowej zazwyczaj składającym się z wyraźnych, czarno ubarwionych rombów, z żółtymi jego krawędziami oraz żółtym środkiem; na głowie naprzemienne, żółte i czarne pręgi, w tym tworzące rysunek szewronu. Strona brzuszna jasno zabarwiona.
Odmiany U Euprepiophis mandarinus obecnie rozpoznajemy tylko pare odmian barwnych - hypomelanistic, patternless (praktycznie nie dostępne w ofertach), axanthic oraz selektywne odmiany takie jak "red phase" i "high yellow".

Kolejną kwestią są odmiany terytorialne, które różnią się wzorami, rozmiarem oraz brakiem lub mniejszą ilością danej barwy.
Znane występujące formy terytorialne:

1. Vietnam - dużo żółtego barwnika, zredukowany czerwony, osobniki potrafią być dwa razy większe od węży występujących na innych terytoriach!
To właśnie w Wietnamie występuje wersja "Axanthic", której młode rodzą się w takim samym kolorze jak "klasyczne", a po roku zaczynają "blaknąć" i stopniowo stają się czarno-białe.
Od tej formy także selektywnie utworzono "hi yellow" - nie powinna ona zawierać ani czerwonej ani szarej barwy. Jedynie czerń i żółć.

2. Sichuan (Chiny) - brak czerwonego barwnika - żółty występuje w "trapezach" (grubo podkreślonych czarnym) i nieco pomiędzy, zaś poza wzorami dominuje barwa szara.

3. Hunan (Chiny) - brak czerwonego barwnika, szary i żółty, który "wgryza się w czarny" dominują, a "trapezy" na grzbiecie są szersze niż u innych odmian

4 . Yunnan (Chiny) - dużo czerwonego barwnika, w miejscach gdzie zwykle występuje szary przebija go czerwień, żółty mocno zredukowany, na koszt czarnego
Wygląd samca Samce są mniejsze i bardziej smukłej budowy niż samice. Z szerszą nasadą ogona u samców. Ponadto ogon u samców jest dłuższy o ok. 1/3.
Wygląd samicy Dorastają do większych rozmiarów, posiadają krótsze ogony oraz węższe ich nasady.
Biotop Występują w zróżnicowanych siedliskach, preferując te bardziej wilgotne i chłodne tereny - od ok. 300 do 3000 m n.p.m. Są przede wszystkim mieszkańcami dna deszczowych lasów wyżynnych i górskich, spotykane na polach ryżowych i plantacjach w pobliżu zbiorników i cieków wodnych.
Temperatura 21-23°C w ciągu dnia, lokalnie - pod promiennikiem do ok. 28°C. Nocne spadki do ok. 18°C.
Wilgotność Na poziomie około 65%,w wilgotnych kryjówkach z mchem torfowcem 80%.
Terrarium W przypadku tego gatunku najważniejsza jest powierzchnia dna zbiornika. Jako podłoże dobrze sprawdzi się gruba, co najmniej kilkucentymetrowa warstwa luźnego substratu, umożliwiająca tym wężom rycie i zakopanie się w podłożu. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku substrat z mchu torfowca, a to ze względu na jego właściwości bakterio- jak i grzybobójcze, w mniejszym stopniu włókno kokosowe czy torf. Uzupełnieniem wystroju może być roślinność - zarówno ta naturalna jak i sztuczna oraz płaski kamień jako miejsce do wygrzewania się oraz korzeń czy też gałąź, choć trzeba podkreślić, że pomimo posiadania umiejętności wspinania się to węże te rzadko z niej korzystają. Nieodzownym elementem wyposażenia będzie naczynie z czystą wodą.
Żywienie W skład ich diety w środowisku naturalnym wchodzą przede wszystkim małe ssaki - ryjówki, gryzonie, sporadycznie jaszczurki oraz ich jaja. W warunkach niewoli podstawą diety węży mandaryńskich będą gryzonie karmowe. Pomimo osiąganych rozmiarów węże te preferują mniejszą zdobycz.
Rozmnażanie W kilka tygodniu po przywróceniu pierwotnych wartości w zbiorniku powinien rozpocząć się czas godów uwieńczony kopulacjami. W 6-8 tygodni od kopulacji samica składa od 3 do 12 jaj. Jaja przenosimy do wcześniej przygotowanego inkubatora. Czas inkubacji w temperaturze 25°C trwa od 45 do 60 dni.

Zimowanie Nieodzownym warunkiem stymulującym rozród u tego gatunku jest poddanie 3 miesięcznemu okresowi zimowego odpoczynku, ze stopniowym obniżaniem temperatury do poziomu 8-10°C.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/euprepiophis-mandarinus-waz-mandarynski-2432.html

Informacje

Dodano przez: Adams
Pomogli: Nook, Adams, kurimu,
Dodano: mar 22 2013 06:47
Aktualizowano: lis 06 2014 01:29
Wyświetlenia: 8454
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.