Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Eunectes murinus - Anakonda zielona



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek bardzo trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0.
Załączony obraz: 3.jpg
1.
Załączony obraz: 2.jpg
2.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Eunectes murinus (Linnaeus, 1758)
Nazwa polska Anakonda zielona
Nazwa angielska Green Anaconda
Nazwa niemiecka Große Anakonda, Grüne Anakonda
Nazwa czeska Anakonda velká
Długość życia 10 - 30 lat
Występowanie Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana, Gujana Francuska, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Trynidad i Tobago, Wenezuela


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 200x100x50 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Anakonda zielona jest znana jako największy wąż na świecie, jednakże bardziej adekwatne wydaje się określenie "najpotężniejszy wąż na świecie". Eunectes murinus to gatunek osiągający ogromne rozmiary oraz imponującą wagę ciała. Pod względem długości ustępuje jednak azjatyckim pytonom siatkowym.

Anakonda to masywny wąż o krępej budowie ciała. Głowa jest stosunkowo mała i słabo wyodrębniona. Charakterystyczne są wysoko osadzone oczy (jest to przystosowanie do wodno- lądowego trybu życia). Inną cechą rozpoznawczą jest ubarwienie. Dominującym kolorem jest oliwkowa zieleń, na grzbiecie znajdują się owalne, czarne plamy, natomiast po bokach ciała widoczne są jaśniejsze cętki w ciemnych obwódkach. Za oczami, wzdłuż pyska, przebiegają czarne linie, nad którymi zwykle jest widoczna jaśniejsza smuga.

Według źródeł naukowych gady te osiągają nawet 8 metrów długości oraz ok. 200 kg masy całkowitej. Obwód ich ciała w najszerszym miejscu może wynosić nawet 60 cm. Warto zaznaczyć, że od wielu lat nie znaleziono tak okazałych anakond. Największe z badanych osobników zwykle nie przekraczają 5,5 metra długości oraz 100 kg wagi. Przyczyną może być stopniowa degradacja środowiska naturalnego oraz polowania, które regularnie uszczuplają populację tych węży.
Wygląd samca Samce są znacznie mniejsze od samic, w hodowlach osiągają 3 - 3,5 metra długości, a do tego są wyraźnie szczuplejsze. Pomocna w określaniu płci jest także obecność pazurków odbytowych.
Wygląd samicy Samice są większe i potężniejsze od samców, posiadają krótszy ogon, a pazurki odbytowe są mniej widoczne. Zwykle dorastają do 4 - 4,5 metrów długości przy wadze w granicach 50 - 70 kg.
Cechy szczególne
  • Anakondy zielone spędzają większą część życia w zbiornikach wodnych lub ich okolicach. Węże te świetnie pływają i mimo, że mogą wydawać się ociężałe, w wodzie są niezwykle szybkie. Potrafią także nurkować, zatrzymując oddech na kilka - kilkanaście minut. Często całkowicie zanurzone czekają na ofiarę, aby w odpowiednim momencie zaatakować.
  • Wielu hodowców zwraca uwagę na agresywny temperament tych węży oraz fakt, że nie są to dusiciele, które można swobodnie brać na ręce.
  • Gatunek ten jest jednym z nielicznych, które byłyby w stanie zjeść człowieka. W internecie krąży wiele fałszywych informacji o "ludożerczych" anakondach, w istocie jednak nie ma ani jednego udokumentowanego przypadku zabicia człowieka przez te gady.
Biotop Anakondy zasiedlają obszary podmokłych lasów tropikalnych. Najczęściej spotykane są w okolicach zbiorników wodnych oraz rozlewisk rzecznych. Występują także na terenach bagiennych i trawiastych.
Temperatura W dzień 26 - 30°C, pod promiennikiem do 34°C, w nocy nie mniej niż 24°C.
Wilgotność 75 - 85 %
Terrarium Terrarium powinno być przede wszystkim przestronne i solidne, dobrane według rozmiarów konkretnego osobnika. Wymiary podane w opisie dotyczą oczywiście dorosłej samicy, dla samca może być ono odpowiednio mniejsze np. 180 x 70 x 50 cm. Bardzo ważne jest zapewnienie dużego basenu, w którym wąż będzie mógł się całkowicie zanurzyć. Niezbędna jest także kryjówka oraz właściwe podłoże, dzięki któremu wilgotność w terrarium będzie utrzymywać się na stałym poziomie. Ze względu na masę i siłę anakond, raczej odradza się dekorowania zbiornika, warto jednak zamocować kilka grubych i wytrzymałych gałęzi. Biorąc pod uwagę specyfikację gatunku, a także konieczność stałego utrzymywania wysokiej wilgotności, najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się terraria z tworzywa sztucznego.
Żywienie Pomimo zdolności połykania ogromnych ofiar, w hodowlach anakondy nie wymagają zbyt częstego i obfitego karmienia. Ze względu na wolny metabolizm, pokarm podawać należy raz na 2 - 3 tygodnie. Zwierzę karmowe powinno być odpowiednio dobrane do wielkości gada, mogą to być mrożone lub świeżo zabite szczury, świnki morskie, króliki czy kury. Należy zwracać uwagę na indywidualne wymagania każdego osobnika pamiętając, że zarówno niedożywienie, jak i przekarmienie węża mogą mieć bardzo negatywne skutki.
Rozmnażanie Anakondy zielone osiągają dojrzałość płciową w wieku 3 - 4 lat (samce zdecydowanie wcześniej niż samice). W naturze okres godowy jest związany z nadejściem pory deszczowej i rozciąga się od grudnia do kwietnia/maja. W tym czasie mają miejsce charakterystyczne dla anakond kopulacje, w których na jedną samicę przypada od kilku do nawet kilkunastu (!) samców. Splecione węże tworzą kłębowisko, przebywając w nim od 2 do 4 tygodni. Ciąża anakond trwa około 6 miesięcy, a ilość młodych jest zależna od wielu czynników (przede wszystkim wieku i kondycji samicy). Najczęściej rodzi się od 20 do 40 węży, które już jako noworodki mogą poszczycić się okazałymi rozmiarami ciała (zwykle ok. 70 cm).

Uwagi Hodowla anakond zielonych to trudne wyzwanie nawet dla bardzo doświadczonych terrarystów. Trzeba pamiętać, że w parze z wielkością tych gadów, zazwyczaj idzie także agresywne "usposobienie". Dorosłe osobniki stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, dlatego powinny być zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa podczas obcowania z tym wyjątkowym, ale jednocześnie niebezpiecznym wężem.
Źródła informacji
  • O'Shea M., "Boas and pythons of the world", Princeton University Press, 2007.
  • animaldiversity.ummz.umich.edu/accounts/Eunectes_murinus/
  • www.terrarium.com.pl/zobacz/eunectes-murinus-anakonda-zielona-1922.html
  • southshieldslizards.co.uk/factfiles/snakes/GreenAnaconda.php
  • reptile-database.reptarium.cz/species?genus=Eunectes&species=murinus
  • sta.uwi.edu/fst/lifesciences/documents/Eunectes_murinus.pdf

Informacje

Dodano przez: Alessandro
Pomogli: Alessandro,
Dodano: kwi 01 2013 19:14
Aktualizowano: paź 02 2013 10:53
Wyświetlenia: 10494
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.