Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Ephebopus murinus



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek łatwo dostępny
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 5.jpg
0.
Załączony obraz: 1.jpg
1.
Załączony obraz: 6.jpg
2.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Ephebopus murinus (Walckenaer, 1837)
Nazwa angielska Skeleton Tarantula
Długość życia Samice okolo 15 lat , samce okolo roku po osiągnięciu dojrzałości płciowej
Występowanie Brazylia, Gujana Francuska, Surinam


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 30x30x30 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Włoski parzące Typ V
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Odmiany Istnieją opinie dotyczące tego, iż osobniki zamieszkujące inne rejony różnią się nieco ubarwieniem – np. pająki żyjące w Brazylii często mają odmienny wzór na odnóżach aniżeli pozostałe, spotyka się również osobniki o czarnym karapaksie – nazywane "dark form".
Wygląd samca Jest to czarny pająk z jasnobrązowym lub beżowym karapaksem. Dorosła samica ma czarny odwłok, porośnięty krótkimi włoskami. Na odnóżach widnieją białe lub jasnobeżowe pasy. Patrząc od góry na Ephebopus murinus stojącego na ciemnym podłożu, mamy wrażenie jakbyśmy widzieli „szkielet” pająka – stąd właśnie angielska potoczna nazwa tego gatunku. Samiec jest ubarwiony czarno-brązowo, a jego odnóża pokryte są przez długie brązowe włoski. Na odnóżach samca również widnieją jasne pasy, jednak często są one mniej wyraźne aniżeli u samicy. Dorosłe samce znacząco różnią się ubarwieniem oraz są drobniejsze, ich odnóża są dłuższe. Posiadają haczyki na pierwszej parze odnóży, oraz bulbusy (narządy płciowe) na nogogłaszczkach. Samiec dorasta do 3,5-4,5 cm DC.
Wygląd samicy Samica dorasta do 5-6 cm DC.
Biotop Zamieszkuje tereny północnej Brazylii, Surinamu, Gujany, Gujany Francuskiej. W Gujanie Francuskiej występują dwie odmiany tego pająka - jedna z nich zamieszkuje sawanny, druga zaś lasy deszczowe – różnią się one wielkością (osobniki zamieszkujące sawanny są znacznie mniejsze), a także prawdopodobnie ubarwieniem.
Temperatura W dzień 25-28°C ze spadkiem nocnym o 2-3°C.
Wilgotność ~80%
Terrarium Dla dorosłego osobnika terrarium powinno mieć wymiary 20x30x35 cm. Młode trzymamy w pojemnikach dostosowanych do wielkości pająka. W terrarium należy usypać około 20 cm warstwę podłoża, np. mieszaninę włókna kokosowego i torfu.
Żywienie Młodym pająkom podajemy larwy mącznika młynarka, larwy much, małe świerszcze. Dorosłe osobniki karmimy świerszczami, szarańczami, karaczanami.
Rozmnażanie Gatunek sporadycznie rozmnażany w niewoli, przyczyną jest to, że samica często jest agresywna w stosunku do samca – i ten czasami kończy w jej szczękoczułkach jeszcze przed kopulacją. Często też, nawet gdy samica zbuduje kokon, to zamiera on już po krótkim okresie inkubacji. Samica składa do kokonu blisko 100 jaj z których po półtora miesiąca lęgną się nimfy.

Uwagi Są to bardzo szybkie i niezrównoważone pająki – zdarzają się łagodne osobniki, jednak przeważnie są dość agresywne i należy być szczególnie ostrożnym podczas wykonywania jakichkolwiek działań w ich terrarium.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/ephebopus-murinus-632.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Blackcoffee
Pomogli: Nook, Blackcoffee, kurimu,
Dodano: gru 07 2013 01:55
Aktualizowano: maj 01 2014 19:47
Wyświetlenia: 4266
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.