Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Duttaphrynus melanostictus - ropucha azjatycka



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Duttaphrynus melanostictus - ropucha azjatycka
Załączony obraz: 2.jpg
1. Duttaphrynus melanostictus - ropucha azjatycka

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Duttaphrynus melanostictus (Schneider, 1799)
Synonimy Bufo melanostictus
Nazwa polska Ropucha azjatycka
Nazwa angielska Black-Spined Toad, Common Indian Toad, Common Asian Toad
Nazwa niemiecka Die Schwarznarbenkröte
Nazwa czeska Ropucha jihoasijská
Długość życia Przy prawidłowej opiece nawet do ok. 10 lat.
Występowanie Bangladesz, Bhutan, Birma, Brunei, Chiny, Hongkong, Indie, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Nepal, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Tajlandia, Tajwan, Timor Wschodni, Wietnam


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna
Wielkość terrarium dla dorosłego 80x40x40 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Ropucha azjatycka - najbardziej znany i najpopularniejszy w kolekcjach przedstawiciel tego rodzaju. To średniej wielkości ropucha, krępej budowy z krótkimi tylnymi kończynami i ze stosunkowo małą głową, z wyraźnie widocznymi zausznymi gruczołami jadowymi - parotydami (z których to pod wpływem stresu wydzielane są toksyny - bufotoksyny). Są one umieszczone po obu bokach głowy, za oczami. O bardzo zmiennej kolorystyce ubarwienia, od szarości przez ceglastoczerwonawy, brązowy aż po ziemistoczarny. Rysunek wzoru najczęściej składa się z ciemnych lub czerwonawo - brązowych smug i plam. Część grzbietowa ropuchy pokryta brodawkami różnej wielkości - o czarnej ich pigmentacji. Strona brzuszna w kolorze jasnym, często biaława z licznymi ciemnymi (lub czarnymi) kropkami.
Wygląd samca Samce tego gatunku zazwyczaj mogą osiągać ok. 8-10 cm. Ponadto u samców gotowych do reprodukcji widoczne jest jasne, żółtawo - pomarańczowe gardło, tu również umieszczony jest worek rezonansowy. Samce posiadają także modzele godowe.
Wygląd samicy Samice są nieco większe - dorastają do 9-11 cm, rzadko, ale zdarzają się wśród nich również "giganty" o wielkości nawet 15 cm. O bardziej zaokrąglonej sylwetce.
Biotop Swym zasięgiem obejmuje tereny o klimacie umiarkowanym, subtropikalne i tropikalne do wysokości prawie 2000 metrów n.p.m. Preferują bardziej wilgotne środowisko - lasy i łąki w pobliżu cieków i zbiorników wodnych, tereny rolnicze czy miejskie (do rzadkości należy ich występowanie w lasach o dużej gęstości drzewostanu, podszycia i runa).
Temperatura 23-26°C w dzień, z nocnymi spadkami do 16-19°C.
Wilgotność 65-75%.
Terrarium Jako podłoże możemy wykorzystać ziemię ogrodową (bez nawozów), torf, włókno kokosowe czy też substrat cyprysowy polecany w chowie gadów i płazów wymagających wyższej wilgotności. Aby uatrakcyjnić wygląd terrarium możemy pokusić się o posadzenie kilku wytrzymałych, cieniolubnych roślin. Kryjówki możemy przygotować z kawałków kory, tub korkowych czy wydrążonego pnia. Dopełnieniem wystroju mogą być efektowne, poskręcane korzenie, gałęzie oraz kamienie ułożone na dnie. Ropuchy te nie są mistrzami w pływaniu, dlatego naczynie z wodą nie może być zbyt głębokie. Woda (odchlorowana lub źródlana) musi być zmieniana codziennie, a odchody w terrarium uprzątane regularnie i często.
Żywienie Składnikiem dominującym w ich diecie są stawonogi - nawet te z mechanizmami ofensywnymi czy defensywnymi używającymi jadu. W warunkach niewoli podajemy wszelkie komercyjne owady karmowe, a w okresie lata plankton łąkowy (włącznie z pająkami i ślimakami). Sporadycznie jako urozmaicenie noworodki mysie. Dorosłe osobniki karmimy 2-3x w tygodniu, a młode prawie codziennie. Suplementacja witaminowo-mineralna: osobnikom dorosłym dodajemy 2x w tygodniu, a młodym 2-4x tygodniowo.
Rozmnażanie To gatunek charakteryzujący się dużą płodnością. Uważa się, że gotowość do rozmnażania osiągają już przy 36-43 gramów w przypadku samic, natomiast samce przy wadze 38-45 g. W środowisku naturalnym rozpoczęcie godów determinuje temperatura oraz poziom opadów. Po 34 - 90 dniach (długość jest uzależniona od warunków klimatycznych i siedliska)przeobrażają się w pełni uformowane, gotowe do życia na lądzie małe ropuszki. W terrarium do rozmnożenia tego gatunku świetnie sprawdza się specjalnie przygotowana komora deszczowa. Skrzek składany jest w głębokiej wodzie zbiornika pomiędzy roślinnością wodną, dlatego w komorze należy umieścić żywe bądź sztuczne rośliny wodne. Kijanki karmimy pokarmem dla rybek (Sera Micron, Brine Shrimp Flakes, czy TetraMin) oraz ochotką.

Uwagi Duttaphrynus melanostictus to doskonały gatunek dla tych wszystkich, którzy pragną rozpocząć przygodę z płazami. Ropuchy te są dość odporne na błędy w chowie i nie mają zbyt dużych wymagań.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/duttaphrynus-melanostictus-ropucha-azjatycka-2652.html

Informacje

Dodano przez: kurimu
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: kwi 04 2013 09:00
Aktualizowano: sie 31 2015 23:33
Wyświetlenia: 4855
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.