Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Dipsosaurus dorsalis - legwan brązowy



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Dipsosaurus dorsalis (Baird i Girard, 1852)
Nazwa polska Legwan brązowy, legwan pustynny.
Nazwa angielska Desert Iguana
Nazwa niemiecka Wüstenleguan
Podgatunki 1. Dipsosaurus dorsalis catalinensis
2. Dipsosaurus dorsalis dorsalis
3. Dipsosaurus dorsalis lucasensis
4. Dipsosaurus dorsalis sonoriensis
Długość życia Przy odpowiedniej opiece mogą dożywać 15, a nawet 20 lat.
Występowanie Meksyk, Stany Zjednoczone


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla dorosłego 150x100x100 cm
Oświetlenie 14 godzin
UVB 10%
Informacje wstępne To niezwykle wytrzymałe jaszczurki - najbardziej odporne na wysokie temperatury ze wszystkich przedstawicieli północnoamerykańskiej herpetofauny; badania i obserwacje nad tym gatunkiem wykazały ich największą aktywność przy temperaturze otoczenia ok. 40°C. Średniej wielkości mogące dorastać do ok. 40 cm długości całkowitej, ale zazwyczaj osiągają od 33 do 36 cm. 2/3 tej długości przypada na ogon który łatwo może ulec autotomii. Ciało tych jaszczurek jest pokryte drobnymi, delikatnymi łuskami. Grzbiet w różnych odcieniach brązu z licznymi białymi plamkami na tym tle, brzuch najczęściej jednolicie kremowy lub białawy. Pomimo bliskiego pokrewieństwa z gatunkami takimi jak legwan zielony grzebień u legwanów brązowych jest bardzo słabo rozwinięty.
Wygląd samca Dorosłe samce zazwyczaj osiągają nieco większe rozmiary niż samice, mają też większe głowy. Ponadto posiadają pory udowe wytwarzające woskową substancję do znakowania terenu.
Wygląd samicy Nieco mniejsze i delikatniejszej budowy - w okresie rozrodczym po obu bokach na brzuchu zabarwione są na różowo.
Biotop Ojczyzną tego gatunku są suche, pustynne i półpustynne tereny południowo-zachodniej części Ameryki Północnej, o dużej amplitudzie temperatur między dniem a nocą. Z równie dużymi, rocznymi amplitudami temperatur i niskimi, nieregularnymi opadami. Preferują tereny (do wysokości ok. 1500 m n.p.m.) porośnięte kępami krzewu kreozotowego. Często widywane są też na terenach skalistych wygrzewające się na ich płaskich, szybko nagrzewających się w promieniach słońca powierzchniach.
Temperatura W ciągu dnia 30-35°C, a lokalnie nawet powyżej 45°C. Z nocnymi spadkami do ok. 20°C.
Wilgotność 40-50%
Terrarium Z grubą 15-20 centymetrową warstwą podłoża np. mieszanka piasku i gliny, która umożliwi naszym legwanom potrzebę kopania, z której zresztą słyną. Istotnym elementem wystroju zbiornika jest ścianka strukturalna z licznymi półkami i grotami, którą możemy wykonać z ręcznie 'rzeźbionego' styropianu pokrytego zaprawą tynkarską. Możemy również stworzyć realistycznie wyglądające kamienne osuwisko. Dobrym rozwiązaniem będzie również sterta większych kamieni czy łupków skalnych ułożonych tak, by jaszczurki miały możliwość schronienia się w licznych szczelinach i grotach.
Żywienie W warunkach naturalnych w skład ich diety mogą wchodzić rośliny jednoroczne jak i byliny; w szczególności upodobały sobie krzew kreozotowy zwany też uboczką trójzębną (Larrea tridentata), która stanowi podstawę ich diety. W warunkach niewoli - w naszej strefie klimatycznej w skład różnorodnej diety powinno wchodzić kilkadziesiąt gatunków roślin dziko występujących jak i uprawnych, zarówno świeżych jak i suszonych - głównie liście i kwiaty(jak wiele innych gatunków mają ogromną słabość do żółtych kwiatów), w mniejszym stopniu warzywa, a owoce powinny stanowić jedynie niewielki dodatek do diety tych jaszczurek.
Rozmnażanie Gody legwanów pustynnych rozpoczynają się w kwietniu, mogą trwać nawet do lipca. Samice około miesiąc po godach zaczynają szukać sprzyjającego miejsca do założenia gniazda, na około tydzień przed zniesieniem jaj przestają przyjmować pokarm i stają się nerwowe. Jednorazowo samica składa 4-5 jaj (maks. 8 sztuk). Jaja powinny być inkubowane w dość wysokiej temperaturze bo przekraczającej nawet nieznacznie 30°C. Okres inkubacji w temperaturze około 28-32°C trwa ponad 2 miesiące.
Młode legwany pustynne po przyjściu na świat mają kilkanaście centymetrów długości. Młode nie różnią się wymaganiami bytowymi od rodziców, różnią się jednak od dorosłych dietą, młode legwany w naturze znacznie częściej uzupełniają swoją dietę o owady niż dorosłe osobniki. Osobiście jednak nie podaję młodym pokarmu zwierzęcego częściej niż raz na tydzień.

Zimowanie Do pobudzenia jaszczurek tego gatunku do rozmnażania podstawowym warunkiem jest zapewnienie okresu spoczynku zimowego trwającego do dwóch miesięcy w temperaturze 10-15°C. W moim przypadku pomimo trwającego zimowania w terrarium przez kilka godzin dziennie włączony jest niezbyt silny promiennik ciepła ogrzewający punktowo podłoże do około 18-20°C. Pomimo zimowania jaszczurki muszą mieć dostęp do wody.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/dipsosaurus-dorsalis-legwan-brazowy-2238.html

Informacje

Dodano przez: tokaga
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: kwi 14 2013 13:54
Aktualizowano: kwi 14 2013 15:48
Wyświetlenia: 3754
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.