Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Darevskia chlorogaster - darewskia zielonobrzucha



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 6d7ad110cce86ad8cff22023daa89669.jpg
0.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Darevskia chlorogaster (Boulenger, 1908)
Synonimy Lacerta chlorogaster
Nazwa polska Darewskia zielonobrzucha
Nazwa angielska Green-Bellied Lizard
Długość życia 5-8 lat.
Występowanie Azerbejdżan, Iran


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium umiarkowane
Wielkość terrarium dla pary 45x45x60 cm
Wielkość terrarium dla haremu 60x45x60 cm
Oświetlenie 8 godzin
UVB 8%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Darewskia zielonobrzucha jest niewielkim (samce osiągają do około 18 cm długości) i smukłym przedstawicielem jaszczurek właściwych (Lacertidae), o typowym wyglądzie dla swojej rodziny.
Wygląd samca Samce osiągają do około 18 cm długości, są wyraźnie masywniejsze od samic. Barwa grzbietu samców składa się z brązu i szarości czasem przechodzącej w niezbyt intensywną zieleń. Brzuch jak nazwa wskazuje podobnie jak podgardle jest jednolicie intensywnie zielony, zwłaszcza w okresie godowym. Często wzdłuż brzucha po obu stronach występują niebieskie plamki.
Wygląd samicy Samice darewskii zielonobrzuchych są nieznacznie mniejsze i smuklejsze od samców, osiągają do około 15 cm długości. Podstawowymi barwami ich ciała jest brąz i różnie odcienie szarości. Brzuch i podgardle mają jedynie słaby odcień szarości przechodzący w szarość.
Cechy szczególne Gatunek bardzo rzadko pojawiający się w hodowlach. Z natury zwinne, dość ruchliwe i płochliwe jaszczurki. Dość szybko jednak oswajają się do obecności człowieka.
Biotop Jaszczurki tego gatunku zasiedlają dość suche lasy, często widywane podczas wspinania się po gałęziach. Przeważnie jednak przebywające na ziemi ukrywając się wśród traw i suchych zarośli. Występują do wysokości około 1500 m n.p.m.
Temperatura 25-30°C, pod promiennikiem około 35°C. w ciągu nocy około 24°C.
Wilgotność Za dnia około 60%, nocą na nieco wyższym poziomie.
Terrarium Terrarium ze względu na zamiłowanie do wspinania powinno obfitować w grubsze gałęzie i korzenie. Terrarium warto obsadzić żywymi roślinami, jaszczurki tego gatunku nie niszczą żywych roślin, doskonale powinny się spisywać płożące sukulenty takie jak Sedum morganianum, Senecio sp. czy nawet bluszcz pospolity (Hedera helix). Na dnie terrarium najlepiej sprawdza się gruboziarnisty piasek zmieszany z włóknem kokosowym lub torfem.
Żywienie Darevskia chlorogaster to owadożerny gatunek. Na podstawę diety powinny składać się mniejsze gatunki karaczanów, w mniejszym stopniu świerszcze. Larwy mącznika młynarka można stosować jednynie jako uzupełnienie diety.
Rozmnażanie Okres godowy u darewskii zielonobrzuchych przypada na czerwiec i lipiec. W tym czasie samiec intensywnie goni samice. Same gody są typowe dla jaszczurek właściwych. Kopulacja trwa około 15 minut. Lęg składa się z 3-4 do nawet 10 jaj.

Zimowanie Okres spoczynku zimowego może w zależności od pochodzenia trwać od 3 do nawet 5 miesięcy. Temperatura podczas zimowania powinna trwać około 5°C.
Uwagi Jak wszystkie jaszczurki właściwe (Lacertidae) darewskie zielonobrzuche w sytuacji zagrożenia odrzucają ogon. Gatunek ten nie stanowi zagrożenia dla innych jaszczurek o podobnych rozmiarach wymagających zbliżonych warunków np. Algyroides nigropunctatus czy gekony takie jak Cyrtopodion scaber, Hemidactylus turcicus, Mediodactylus kotschyi.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: tokaga
Pomogli: Nook, tokaga, kurimu,
Dodano: sty 05 2014 11:36
Aktualizowano: cze 10 2014 09:59
Wyświetlenia: 1506
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.