Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Dalmatolacerta oxycephala - jaszczurka ostropyska



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1_800.jpg
0. Dalmatolacerta oxycephala - jaszczurka ostropyska

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Dalmatolacerta oxycephala (Duméril and Bibron, 1839)
Synonimy Lacerta oxycephala; Archaeolacerta oxycephala
Nazwa polska Jaszczurka ostropyska
Nazwa angielska Sharp-Snouted Rock Lizard
Nazwa niemiecka Spitzkopfeidechse
Długość życia Około 10 lat.
Występowanie Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium stepowe
Wielkość terrarium dla pary 60x45x60 cm
Wielkość terrarium dla haremu 80x50x50 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 8%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Jaszczurki ostropyskie to zwinne, ruchliwe jaszczurki o płaskim grzbietobrzusznie ciele dzięki czemu z łatwością wchodzą w nawet najwęższe szczeliny skalne. Są to niewielkie i smukłe jaszczurki osiągające do około 20 cm długości, 2/3 przypada na ogon.
jaszczurki ostropyskie są doskonale przystosowane do poruszania się niemalże wyłącznie na pionowych skałach.
Wygląd samca Samce są nieznacznie masywniej zbudowane od samic, nasada ogona jest wyraźnie szersza niż u samic.
Wygląd samicy W porównaniu z samcami samice są nieco drobniejsze i mniej jaskrawo ubarwione.
Cechy szczególne Dalmatolacerta oxycephala należą do jaszczurek niezbyt dobrze nadających się do oswajania, o ile dość szybko wyzbywają się lęku przed człowiekiem i pobierają pokarm z ręki o tyle wyciąganie ich z terrarium jest niezbyt dobrym pomysłem ze względu na ich zwinność i szybkość.
Biotop W naturze zasiedlają kamieniste, dobrze nasłonecznione tereny, rumowiska skalne, zbocza gór, skały i klify. Praktycznie całe życie spędzają na pionowych skałach.
Są to jaszczurki dość dobrze adaptujące się do życia w pobliżu ludzkich siedzib. Są często spotykane na wioskach i na obrzeżach miast gdzie zamieszkują tarasy i ściany budynków.
Temperatura 24-30°C w ciągu dnia, punktowo nieco wyższa. Nocą kilkustopniowe spadki.
Wilgotność Około 50% za dnia, nocą nieznacznie wyższa.
Terrarium Ze względu na fakt, że jaszczurki tego gatunku większość życia spędzają biegając po pionowych ścianach należy im zapewnić taką możliwość w niewoli.
Do tego celu najprostszym rozwiązaniem jest pokrycie ścian zaprawą murarską lub łupkami skalnymi. Wystrój terrarium dla jaszczurek ostropyskich powinien być złożony głównie z kamieni, łupków skalnych, a nawet cegieł. Tego typu wystrój zapewniać ma dodatkowo miejsce do schowania się jaszczurek. Jako podłoże najlepiej sprawdza się piasek. Terrarium może zostać obsadzone pnącymi, wytrzymałymi roślinami jak np. bluszcz pospolity (Hedera helix).
Żywienie Owadożerne, na ich dietę składają się wszelkie niewielkie owady i inne bezkręgowce. W niewoli można im podawać głównie świerszcze i mniejsze gatunki karaczanów.
Rozmnażanie Jaszczurki ostropyskie to dość łatwe do rozmnożenia jaszczurki. Po niezbyt długim spoczynku zimowym jaszczurki ostropyskie powinny przystępować do godów na wiosnę. Samice składają jaja wczesną wiosną w liczbie od dwóch do czterech jaj. Okres inkubacji w temperaturze 26-30°C trwa do 2 miesiący
Młode jaszczurki ostropyskie mierzą około 5 cm długości, nie należy ich odchowywać w terrarium rodziców, powinny być utrzymywane w niewielkim terrarium umożliwiającym lepszą kontrolę stanu zdrowia młodych.

Zimowanie Wskazany jest krótki okres spoczynku zimowego odbywanego w nieco niższej temperaturze - około 10°C przez okres dwóch miesięcy.
Uwagi Podobnie jak wszystkie jaszczurki właściwe (Lacertidae) w sytuacji zagrożenia może odrzucić ogon. Bardzo zwinne i ruchliwe jaszczurki, mogące uciec ze źle zabezpieczonego terrarium. Możliwe jest trzymanie tych jaszczurek z innymi gatunkami podobnie jak one nie przejawiającymi agresji, o zbliżonych rozmiarach i wymagających zbliżonych warunków np. Podarcis muralis czy Tarentola mauritanica.

Informacje

Dodano przez: tokaga
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: kwi 07 2014 14:44
Aktualizowano: mar 25 2017 07:33
Wyświetlenia: 1786
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.