Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Daboia russelii - daboja łańcuszkowa, żmija łańcuszkowa



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Zabójczy jad
Załączony obraz: 1.jpg
0. Daboia russelii - daboja łańcuszkowa, żmija łańcuszkowa
Załączony obraz: 2.jpg
1. Daboia russelii - daboja łańcuszkowa, żmija łańcuszkowa
Załączony obraz: 3.jpg
2. Daboia russelii - daboja łańcuszkowa, żmija łańcuszkowa

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Daboia russelii (SHAW & NODDER,, 1797)
Nazwa polska Daboja łańcuszkowa, żmija łańcuszkowa
Nazwa angielska Russell's Viper, Chain Viper
Nazwa niemiecka Die Kettenviper
Nazwa czeska Zmije řetízková
Podgatunki 1. Vipera russelli russelli (Indie, Bangladesz, Cejlon)
2. Vipera russelli formosensis (Tajwan)
3. Vipera russelli limitris (wschodnia Jawa, Sumatra, Komodo, Flores)
4. Vipera russelli siamensis (południowe Chiny, Birma, Tajlandia)
Występowanie Bangladesz, Indie, Nepal, Pakistan, Sri Lanka


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna, O zmierzchu
Dawka jadu 150–250 mg
LD50 dożylnie 0.133 mg/kg
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne W zależności od populacji dorasta od około 90 cm dla osobników zyjących na Sri Lance do 120-160 cm dla węży żyjących na terenie Chin i Indii. Największe odnotowane osobniki osiagały 185 cm. Nie jest zbyt masywna. Głowa duża, trójkątna lekko spłaszczona, wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Tęczówka oka czarno-brązowa z pionową źrenicą. Nozdrza duże dobrze widoczne. Podstawową barwą ciała są różne odcienie brązu i szarości. Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu tego węża, dzięki której zawdzięcza swoją nazwę gatunkową są trzy rzędy plam biegnące wzdłuż grzbietu i boków ciała. Plamy są ciemniejsze niż reszta ciała. Posiadają czarne obramowanie czasami obrzeżone rzędem białych łusek. U niektórych osobników rysunek na grzbiecie zlewa się w wzór przypominający łańcuch. Końcówka ogona jaśniejsza. Brzuch beżowo-biały z czarnymi punktami. Ciała pokrywają wydłużone łuski z wyraźnym kilem.
Cechy szczególne Relatywnie mało agresywny lecz bardzo niebezpieczny gatunek. Jest sprawcą 90% śmiertelnych ukąszeń węży na obszarach gdzie występuję. Sprowokowana potrafi "wystrzelić" z ogromną prędkością we wszystkich kierunkach unosząc sporą część ciała w powietrze. Rozpryskuje przy tym spore dawki jadu. Jad hemotoksyczny. Właściwości i aktywność białek wchodzących w skład jadu różnią się w obrębię poszczególnych podgatunków a nawet populacji co bardzo utrudnia wyprodukowanie odpowiedniej antytoksyny. U większości ludzi dawka od 40 do 70 mg jest śmiertelna. Jej jad w USA oraz Wielkiej Brytanii wykorzystywany jest do produkcji lekarstwa Stypven. Lekarstwo to jest dobrym hemostatykiem stosowanym przy leczeniu hemofilii oraz do hamowania krwotoków podczas zabiegów chirurgicznych.
Biotop Nie jest ściśle związana z żadnym habitatem. Zamieszkuje zarówno wilgotne lasy jak i obszary górskie. Najwyżej położone stanowisko tej żmii znajduje się na wysokości 2 300 m n.p.m.. Często spotykana na polach uprawnych i plantacjach. Odnotowana na suchych terenach piaszczystych i skalistych zboczach jednak preferuje obszary o większej wilgotności. W niesprzyjających warunkach chowa się w norach gryzoni i kopcach termitów. Potrafi wspinać się na niskie drzewa.
Żywienie Sprawia wrażenie powolnej i ospałej jednak atakuje błyskawicznie. Poluje zaraz po zachodzie słońca i nocą. W naturze dorosłe żmije żywią się drobnymi ssakami, jaszczurkami i żabami. Młode osobniki urozmaicają swoją dietę bezkręgowcami.
Rozmnażanie Jak większość żmijowatych jest jajożyworodna. Gody trwają od grudnia do lutego. Młode rodzą się od czerwca do końca lipca. Średnio samica rodzi 20-40 młodych. W chwili przyjścia na świat młode żmije mierzą 21-26 cm.

Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, Gaboon,
Dodano: kwi 08 2013 18:08
Aktualizowano: mar 20 2015 19:33
Wyświetlenia: 9031
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.