Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Cyriocosmus elegans



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Słaby jad
Załączony obraz: 1.jpg
0.
Załączony obraz: 2.jpg
1.
Załączony obraz: 4.jpg
2.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Cyriocosmus elegans
Synonimy Hapalopus elegans; Erythropoicila plana; Cyriocosmus semifasciatus; Pseudhomoeomma fasciatum; Chaetorrhombus semifasciatus
Nazwa angielska Trinidad Fifteen Spot Brown Tarantula
Długość życia Jak u wszystkich przedstawicieli Cyriocosmus spp. jest stosunkowo krótka. Samice dożywają do 7-8 lat przy dobrych warunkach, a samce giną zazwyczaj po kilku miesiącach od ostatniej wylinki.
Występowanie Boliwia, Brazylia, Trynidad i Tobago, Wenezuela


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna, O świcie
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 10x10x10 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Włoski parzące Typ III
Środowisko życia Gatunek naziemny
Odmiany Nie tak dawno (do 2009 r.) gatunek "miał" dwie formy barwne: pierwszą był oczywiście obecny Cyriocosmus elegans jakiego widzimy na zdjęciach, a drugą był Cyriocosmus venezuelensis tzw. "wenezuelska" forma barwna.
Wygląd samca Dorosłe osobniki mają intensywnie pomarańczowy karapaks z czarnym "trójkątem"; chelicera oraz dwa pierwsze człony odnóży również są czarne. Na odnóżach, od petalla do tarsus włącznie, widnieją srebrzyste pasy. Odwłok jest czarny z jasnoróżowym lusterkiem w kształcie serca oraz z czterema parami przecinających go po bokach kremowych pasków, kądziołki przędne jasnopomarańczowe. Wentralna część odwłoka jest jednolicie jasnopomarańczowa, bez ornamentów. Dorosłe samce maksymalnie 1,5 cm (jednak najczęściej osiągają około 1 cm DC).
Wygląd samicy Dorosłe osobniki mają intensywnie pomarańczowy karapaks z czarnym "trójkątem"; chelicera oraz dwa pierwsze człony odnóży również są czarne. Na odnóżach, od petalla do tarsus włącznie, widnieją srebrzyste pasy. Odwłok jest czarny z jasnoróżowym lusterkiem w kształcie serca oraz z czterema parami przecinających go po bokach kremowych pasków, kądziołki przędne jasnopomarańczowe. Wentralna część odwłoka jest jednolicie jasnopomarańczowa, bez ornamentów. Dorosłe samice dorastają do 2,5 cm DC.
Cechy szczególne Jeden z najmniejszych ptaszników na świecie i w obrębie rodzaju Cyriocosmus spp.
Biotop W naturze zamieszkują lasy tropikalne lub ich pogranicza, gdzie adaptują szczeliny przy korzeniach drzew, spróchniałe gałęzie lub już istniejące naturalne jamy i wgłębienia. Na obszarze ich występowania temperatura w ciągu roku wynosi średnio 27-29°C, a roczna uśredniona suma opadów to ok. 3000 mm. Na terenie występowania Cyriocosmus elegans występują dwie pory roku: deszczowa i sucha.
Temperatura W dzień 26-28°C, z niewielkimi spadkami w nocy.
Wilgotność Utrzymujemy na poziomie 70-80%.
Rozmnażanie Samice osiągają dorosłość przy 1,1-1,2 cm DC. Samiec po ostatniej wylince posiada bulbusy oraz haczyki. Samca powinno się zostawić u samicy na kilka godzin, ponieważ pająki często dość długo zbierają się do kopulacji. Kopulację można powtarzać w celu zwiększenia szansy na kokon. Kokon tworzony jest przez samicę po ok. 4 tygodniach od kopulacji. Liczba jaj w kokonie wynosi 40-100 sztuk. Po około miesiącu w kokonie powinny być już nimfy.

Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/cyriocosmus-elegans-429.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Morph
Pomogli: Nook,
Dodano: gru 13 2013 04:07
Aktualizowano: maj 01 2014 18:28
Wyświetlenia: 4755
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.