Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Ctenosaura similis - legwan czarny, czarnogwan środkowoamerykański



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 2.jpg
0. Dorosły osobnik - Ctenosaura similis - legwan czarny, czarnogwan środkowoamerykański

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Ctenosaura similis (Gray, 1831)
Nazwa polska Legwan czarny, czarnogwan środkowoamerykański
Nazwa angielska Black Iguana
Nazwa niemiecka Schwarzer Leguan
Podgatunki Wyróżniono dwa podgatunki:
  • Ctenosaura similis similis (Gray, 1831)
  • Ctenosaura similis multipunctata (Barbour i Shreve, 1934)
Długość życia W naturze przeciętnie kilkanaście lat, w niewoli niekiedy ponad 40, niektóre źródła mówią o osobnikach dożywających nawet 60 lat.
Występowanie Belize, Gwadelupa, Honduras, Kostaryka, Meksyk, Nikaragua, Panama, Salwador


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 200x100x100 cm
Wielkość terrarium dla haremu 250x150x150 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Jest to stosunkowo dużo przedstawiciel rodziny legwanowatych. Dorosłe samce mogą osiągnąć nawet do 150 cm dł wraz z ogonem, samice rzadko kiedy przekraczają 110 cm dł. Ciężar dorosłych samców może dochodzić do 5 kg. Mimo, że gatunek ten jest spokrewniony z legwanem zielonym (Iguana iguana) pomiędzy tymi dwoma gatunkami występuje sporo różnic od razu rzucających się w oczy. Przede wszystkim głowa i pysk legwana czarnego są znacznie dłuższe i niższe niż u zielonego krewniaka. Nos dorosłego osobnika jest delikatnie zadarty. Worek podgardzielowy, mimo, że dobrze rozwinięty nie jest tak duży jak u legwana zielonego. Grzebień utworzony z powiększonych łusek biegnie wzdłuż kręgosłupa od karku po nasadę ogona wyraźny ale raczej niski. Najbardziej charakterystyczną cechą legwana czarnego są powiększone łuski z bardzo wyraźnym, okazałym kilem ułożone pierścieniowato na ogonie. Ubarwienie osobników tego gatunku jest zmienne, zależny w dużym stopniu od populacji. Zazwyczaj zdominowane jest przez różne odcienie szarości lub beżu, z brązowymi przebarwieniami. Grzbietowa część tułowia oraz głowa jest jasnopopielata. Na tułowiu widoczne bardzo wyraźnie pręgi koloru brunatnego lub czarnego. pasów tych może być od 4 do 12. Ogon bardziej jednolity z mniej wyraźnymi pręgami, zazwyczaj ciemniejszy od tułowia i głowy. podbrzusze jasnoszare. Młode osobniki są oliwkowo-zielone.
Odmiany Brak
Wygląd samca Samiec jest zdecydowanie większy i masywniejszy od samicy. Szczęki są masywniejsze a worek podgardzielowy lepiej rozwinięty. W okresie godowym pojawiają się pomarańczowe plamy na pysku, karku oraz wokół oczu oraz błękitne przebarwienia na worku podgardzielowym.
Wygląd samicy Samica jest mniejsza i znacznie lżej zbudowana od samca. Pysk jest szczuplejszy i delikatniejszy. Brak kolorowych przebarwień.
Cechy szczególne Jest to gatunek żyjący w naturze w dużych koloniach o ciekawej, strukturze hierarchicznej. Kolonia może liczyć nawet kilkadziesiąt osobników, z których większość stanowią samice i okazy młode przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Największy lub najsilniejszy samiec w kolonii jest dominantem, zajmuje centralną, najbardziej atrakcyjną część rewiru i jemu przypada pierwszeństwo do samic podczas godów.
Biotop Zasiedla lasy tropikalne, lasy galeriowe, tereny otwarte, wybrzeża morskie, obszary skaliste w tym ruiny a także obszary zmienione gospodarką człowieka.
Temperatura 25-35 °C w dzień, do 40°C w najcieplejszym miejscu, 22-25°C w nocy
Wilgotność 60-70%, w nocy można zwiększyć do 80-90%.
Terrarium Terrarium dla tego legwana powinno być odpowiednio duże, ze względu na same pokaźne rozmiary gada. Podłoże powinno stanowić mieszankę żwiru, kamyków i torfu, można również dołożyć łupek drzewnych lub kawałki kory.
Żywienie Młode są niemal wyłącznie owadożerne. Z wiekiem dieta legwanów czarnych zmienia się drastycznie. Dorosłe osobniki są niemal wyłącznie roślinożerne, zjadają różnorodne owoce, kwiaty, liście i zioła. Sporadycznie uzupełniają dietę wegetariańską niewielkimi kręgowcami: gryzoniami, innymi jaszczurkami, małymi wężami. Znane są przypadki kanibalizmu.
Rozmnażanie Legwany czarne osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-4 lat. W okresie godowym samce wybarwiają się aby wzbudzić zainteresowanie samic. Po kopulacji samica opuszcza kolonię i poszukuje w pewnej odległości od niej odpowiedniego miejsca na gniazdo.

Zimowanie Brak
Uwagi Gatunek ten jest w Polsce znacznie mniej popularny niż legwan zielony, jednakże spotyka się w handlu osobniki młode najczęściej pochodzące z hodowli fermowej. W Meksyku legwan czarny, podobnie jak legwan zielony jest hodowany w dużej ilości głównie aby pokryć zapotrzebowanie na mięso (legwany stanowią ważne źródło białka zwierzęcego miejscowej ludności w wielu regionach Ameryki łacińskiej). Z hodowli tego typu część osobników jest również eksportowana do innych krajów jako zwierzęta do hodowli terrarystycznych.
Źródła informacji Na podstawie własnych doświadczeń z hodowli oraz:
The Reptile Database. www.reptile-database.org.

Krysko, K. L. & King, F. W. & Enge, K. M. & Reppas, A. T. (2003): Distribution of the introduced black spiny-tailed iguana (Ctenosaura similis) on the southwestern coast of Florida.- Florida Scientist, Lawrence, Kansas; 66 (2): 74-79
Malfatti, Mark (2007). "A Look at the Genus Ctenosaura: Meet the World's fastest lizard and its kin". Reptiles Magazine 15 (11): 64–73.

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, drakun,
Dodano: mar 13 2014 15:40
Aktualizowano: lis 04 2015 21:18
Wyświetlenia: 3530
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.