Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Chlamydosaurus kingii - agama kołnierzasta



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 1.jpg
0. Chlamydosaurus kingii - agama kołnierzasta
Załączony obraz: 2.jpg
1. Chlamydosaurus kingii - agama kołnierzasta

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Chlamydosaurus kingii (Gray, 1825)
Nazwa polska Agama kołnierzasta
Nazwa angielska Frilled Lizard, Frill Necked Lizard
Nazwa niemiecka Kragenechse
Nazwa czeska Agama limcová
Długość życia W niewoli co najmniej 12 lat
Występowanie Australia, Papua-Nowa Gwinea


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium stepowe
Wielkość terrarium dla dorosłego 150x100x200 cm
Oświetlenie 14 godzin
UVB 8%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Jest jaszczurką należącą do rodziny agam (Agamidae). Jest jedynym gatunkiem w rodzaju Chlamydosaurus. Wszystkie populacje należą do podgatunku nominatywnego Chlamydosaurus kingii kingii.
Wygląd samca Długość samca: 95 cm (bez ogona - 28 cm). Charakterystyczny kołnierz u zwierząt, rozkładany w czasie karmienia, strachu, agresji. Kończyny tylne agamy kołnierzastej są blisko dwa razy dłuższe niż przednie. Jest to związane z utrzymywaniem spionizowanej (w stosunku do podłoża) postawy.

U młodych samców nasada ogona jest rozszerzona, znajduje się tu podwójny narząd kopulacyjny - hemipenes. U starszych agam nasada ogona robi się szeroka i rozpoznanie płci na tej podstawie staje się niemożliwe. Samce ponad jednoroczne stają się znacznie większe i masywniejsze niż samice.
Wygląd samicy Długość samicy: 55-90 cm. Charakterystyczny kołnierz u zwierząt, rozkładany w czasie karmienia, strachu, agresji. Kończyny tylne agamy kołnierzastej są blisko dwa razy dłuższe niż przednie. Jest to związane z utrzymywaniem spionizowanej (w stosunku do podłoża) postawy.

Dorosłe samice są zwykle 200-400g lżejsze niż samce.
Cechy szczególne
  • Oswajanie: Jest to gatunek łatwo ulegający stresom i szczególnie u młodych może się on objawiać odmową przyjmowania pokarmu. Najczęściej ma to miejsce przy zmianie miejsca pobytu. Zwykle jednak, jeśli mają kontakt z człowiekiem, oswajają się szybko. Bardzo chętnie przyjmują pokarm z ręki. Przy karmieniu z ręki trzeba uważać na palce gdyż omyłkowy chwyt szczęk dorosłej agamy jest bardzo bolesny.
Biotop Agamy kołnierzaste żyją na otwartych przestrzeniach porośniętych krzewami, w prześwietlonych, suchych lasach. 90% swojego życia spędzają na drzewach i krzewach. Nie mają stałych miejsc odpoczynku, można je spotkać w różnych miejscach: na powalonych drzewach, na ziemi, na budowlach termitów.
Temperatura W dzień 28°C (w najzimniejszym miejscu w terrarium), 40°C (na wyspie ciepła), w nocy temperatura pokojowa, nie mniej niż 18°C
Wilgotność Powyżej 50 %
Terrarium Agamy kołnierzaste wymagają przestronnych, wysokich i właściwie wyposażonych terrariów. Jako podłoże stosuje się piasek, korę, substraty torfowe lub mieszanki tych materiałów. Najważniejszą częścią wyposażenia są gałęzie, które powinny być lekko pochylone, ustawione prawie pionowo. Przewód pokarmowy u tego gatunku jest przystosowany do właściwego funkcjonowania gdy jaszczurki przebywają na lekko pochylonych gałęziach. W terrarium nie powinno być poziomo ustawionych gałęzi. Najbardziej preferowane są gałęzie z czarnego bzu. Ściany najlepiej wyłożyć korkiem lub innym materiałem umożliwiającym jaszczurkom wspinanie się. W terrarium mogą być umieszczone rośliny co zwiększa wilgotność i daje możliwość ukrycia się, jednak szczególnie w przypadku dorosłych agam należy liczyć się z ich niszczeniem. Można też stosować sztuczne rośliny. W terrarium powinien znaleźć się pojemnik w wodą oraz jeden lub kilka pojemników na pokarm, a w przypadku trzymania dorosłych samic pojemnik w wilgotnym substratem do składania jaj.
Żywienie W warunkach naturalnych agamy kołnierzaste zjadają różnorodne owady (w tym: pasikoniki, cykady) oraz pająki. Agamy polują głównie rano (ok. 9.00) oraz po południu (ok. 17.00). Zwykle siedzą na krzewach lub drzewach na wysokości 2-3 metrów i obserwują powierzchnię gruntu. Gdy pojawi się ofiara schodzą szybko w dół i biegną na dwóch kończynach, a po jej schwytaniu i zjedzeniu wspinają się na następne drzewo. Ulubionym pokarmem agam kołnierzastych sa mrówki, które są łowione przez jaszczurki na trasie ich ścieżek i w gniazdach. Są również doniesienia o wybieraniu przez agamy jaj z ptasich gniazd. Zjadają również drobne ssaki i jaszczurki.
Rozmnażanie Dojrzałość płciową osiągają w wieku 1,5-2 lat. W naturze pora godowa rozpoczyna się przed porą deszczową. W Australii, Na Terytoriach Północnych zwykle trwa od grudnia do kwietnia. Samice mają w naturze zwykle dwa lęgi w odstępach kilku tygodni. W hodowli uzyskuje się od jednego do trzech zniesień w ciągu sezonu rozrodczego. Ciąża trwa 4-6 tygodni. W tym czasie trzeba zwiększyć ilość wapnia w pokarmie. Kilka dni przed zniesieniem jaj samica przestaje jeść, wzrasta natomiast jej zapotrzebowanie na wodę. pierwsze próby szukania odpowiedniego miejsca i kopania nory mogą mieć miejsce na tydzień przed zniesieniem jaj. W terrarium powinny być stale obecny duży pojemnik z lekko wilgotnym i ciepłym (28-30°C) piaskiem, mieszanką piasku i torfu lub vermiculitem, w którym samica kopie norę i do którego samica składa 10 do 23 jaj (najczęściej 10-15). Ich waga w dniu zniesienia wynosi średnio 2,7g, u starszych samic średnio 4,4 g. Składanie jaj trwa zwykle 0,5 do 2 godzin.

Uwagi Część hodowców preferuje trzymanie agam kołnierzastych pojedynczo i łączenia pary tylko na kilka miesięcy w czasie sezonu rozrodczego. Inni uważają, że najlepszy jest chów w parach, a jeszcze inni dopuszczają nawet trzymanie razem dwóch samców i kilku samic. To ostatnie rozwiązanie bywa najbardziej krytykowane, do jego stosowania potrzeba szczególnie dużych terrariów. Ważna jest ciągła obserwacja zwierząt i rozdzielenie ich w przypadku aktów agresji.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/chlamydosaurus-kingii-agama-kolnierzasta-231.html

Informacje

Dodano przez: RobertM
Pomogli: Nook,
Dodano: mar 12 2013 00:58
Aktualizowano: wrz 06 2014 05:27
Wyświetlenia: 7890
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.