Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Cepaea nemoralis - wstężyk gajowy



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek łatwo dostępny
Siła jadu: Brak danych

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Wstężyk gajowy (Linneusz, 1758)
Nazwa polska Wstężyk gajowy
Nazwa angielska Grove Snail, Banded Snail
Długość życia 7-8lat
Występowanie Polska


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy w stadzie
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium umiarkowane
Wielkość terrarium dla dorosłego 10x10x15 cm
Wielkość terrarium dla pary 15x15x25 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm niewidoczny
Informacje wstępne Jeden z najpospolitszych w obserwacji gatunków na obszarze Europy. Występuje od strefy śródziemnomorskiej do Skandynawii.
Wstężyk gajowy posiada zaokrągloną, prawoskrętną muszlę o przeciętnej średnicy do 2,5 cm. Kolor muszli waha się od bladożółtego przez odcienie różu i czerwieni do ciemnobrązowego. Muszla posiada otwór otoczony ciemną wargą, co stanowi cechę charakterystyczną gatunku. Polską nazwę, wstężyk zawdzięcza posiadaniu zmiennej ilości pasów biegnących wzdłuż skrętów muszli. Liczba pasów waha się od 0 do 5, możliwe jest występowanie pasów dwubarwnych (najczęściej czarnych z białym deseniem) oraz pasów zlanych-widoczne na zdjęciu prezentującym parę ślimaków. Stopień zlania pasów może być różny. Ciało ślimaka ma barwę od jasnoszarego, przez odcienie beżu do ciemnoszarego. U większości osobników występuje środkowy ciemniejszy pas, biegnący od głowy. U starszych osobników ciało może przybierać żółtawy odcień.
Cechy szczególne Wstężyki występują w koloniach; w hodowli najlepiej jest trzymać je w grupie. Ślimaki bardzo łatwo adaptują się do warunków chowu domowego, są niewymagające jeśli chodzi o pożywienie, łatwo dają się rozmnożyć.
Biotop Łąki, zarośla, parki, zagajniki, żywopłoty, sady, ogrody, często w sąsiedztwie zabudowań lub zbiorników wodnych.
Temperatura 18-25°C
Wilgotność 80%
Terrarium Terrarium wilgotne. Koniecznie powinno zawierać pojemnik z wodą, pojemniki na pokarm oraz źródło wapnia. Na podstawie własnych doświadczeń mogę napisać, że podłoże w hodowli tego gatunku nie jest wymogiem koniecznym poza wypełnieniem pojemników lęgowych. Jeśli jednak chcemy mieć podłoże, do tego celu może służyć wilgotny czips kokosowy, torf kokosowy, torf kwaśny lub ziemia ogrodnicza bez dodatku nawozu. warstwa podłoża powinna mieć grubość ok 5 cm. Bardzo ważna jest sterylizacja podłoża przed wprowadzeniem do terrarium.
Gatunek ten lubi się wspinać, dlatego istotne jest zminimalizowanie ryzyka urazu w razie upadku. W terrarium nie powinny znajdować się kamienie, natomiast wszelkie twarde elementy wystroju (korzenie, kryjówki) oraz miseczkę z wodą należy ustawić w pewnej odległości od ścianek i rogów zbiornika. Jeśli terrarium jest szklane, wskazane jest stosowanie podłoża.
W terrarium można zasadzić rośliny, które stanowić będą pokarm i kryjówkę dla ślimaków. Należy unikać roślin potencjalnie trujących dla roślinożerców.
Żywienie Rośliny zielone, np. mniszek lekarski, babka zwyczajna, zielone części drzew i krzewów owocowych, np. malin, jeżyn, porzeczek.
Owoce, np. jabłka, gruszki, brzoskwinie, banany, arbuz, melon
Warzywa, np. pomidor, ogórek, cukinia, kukurydza, marchew, fasola, soja, groch
Ponadto: nasiona słonecznika, płatki owsiane i żytne, otręby, gotowany ryż, kasza, karma płatkowa dla ryb
W diecie ślimaków ważne jest zapewnienie źródła wapnia. Najlepiej w tej roli spełnia się sepia lub kreda pastewna.
Ślimaki należy karmić wieczorem, co współgra z ich nocną aktywnością i ogranicza psucie się pokarmu w terrarium.
Rozmnażanie Zachowania godowe stymuluje podwyższona wilgotność i wysokokaloryczny pokarm. Gody trwają od kilku do kilkunastu godzin. Rytuał godowy składa się z gonienia partnera, podgryzania, "tańca godowego" i wbicia tzw. strzałki miłosnej. Długość kopulacji waha się od kilkunastu minut do kilku godzin. Ślimak może jednorazowo kopulować z kilkoma partnerami.
Jaja składane są w pojedynczym pakiecie (30-170 szt.) do dołu w ziemi wygrzebywanego i następnie zamykanego przez ślimaka. Jeśli jaja nie zostały złożone w pojemniku lęgowym, należy je przenieść po złożeniu w celu zapobiegnięcia zniszczeniu przez rodziców. Inkubacja jaj trwa zwykle od 10 do 15 dni, zależnie do wilgotności i temperatury. Młode ślimaczki należy trzymać w osobnym pojemniku; najlepiej jest wyłożyć je wilgotnymi ręcznikami papierowymi. W odchowie ważna jest stała dostępność różnorodnego pokarmu oraz wapnia. Młode na wolności osiągają dojrzałość w wieku 2-3 lat; w hodowli jest to okres 4-6 mies.

Zimowanie nie jest wymagane
Uwagi Odłowione ślimaki mogą być nosicielami pasożytów i należy poddać je obserwacji szczególnie w kierunku występowania roztoczy pasożytniczych w okolicy otworu oddechowego.
Źródła informacji własne doświadczenia, Internet

Informacje

Dodano przez: czkot
Pomogli: Nook, kurimu, czkot,
Dodano: wrz 03 2013 19:43
Aktualizowano: paź 25 2014 21:38
Wyświetlenia: 10549
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.