Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Calotes calotes



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 1.jpg
0. Calotes calotes

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Calotes calotes (Linnaeus, 1758)
Nazwa angielska Common Green Forest Lizard
Nazwa niemiecka Sägerückenagame
Podgatunki Brak wyróżnionych podgatunków.
Długość życia Ok 10 lat.
Występowanie Indie, Sri Lanka


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 80x50x50 cm
Wielkość terrarium dla haremu 100x50x60 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Calotes calotes dorasta do 40 - 45 cm dł. ( niektóre samce nawet do 50 cm dł) z czego ponad połowa przypada na biczowaty ogon. Jest to lekko zbudowana, nadrzewna agama o dużej głowie i wydatnym grzebieniu na karku i przedniej części grzbietu utworzonym z ostrych, lancetowatych łusek.
Odmiany Brak
Wygląd samca Samiec jest nieco masywniejszy od samicy. Posiada potężniejsze szczęki, wydatniejszy grzebień na karku i grzbiecie i większy worek podgardzielowy. Zazwyczaj jest wyraźnie większy od samicy. W zachowaniu samca można zauważyć bardzo silny terytorializm.
Wygląd samicy Samica jest delikatniej zbudowana, ma niższy grzebień na karku i grzbiecie. Mimo zbliżonego ubarwienia, nigdy nie jest tak jaskrawa jak samiec.
Cechy szczególne Dobrze rozwinięta zdolność zmiany ubarwienia. Jaszczurki te komunikują się między sobą w grupie za pomocą szeregu sygnałów kolorystycznych oraz gestów.
Biotop Jest to jaszczurka preferujące obszary leśne lub przynajmniej zadrzewione (częsta w sadach owocowych i ogrodach) nie zrzucające liści w porze suchej. Najlepiej czuje się w lasach tropikalnych o dużej wilgotności lub w lasach nadbrzeżnych. Calotes calotes zasiedla stosunkowo ograniczony obszar Półwyspu Indyjskiego, Cejlon oraz okoliczne wyspy, a więc jest uzależniony od występowania monsunów. W głębi lądu zasiedla obszary wyżynne i górskie o wysokiej wilgotności oraz lasy rosnące w dolinach nie wysychających rzek.
Temperatura W dzień 24-26°C, pod promiennikiem do 30°C. W nocy nie mniej niż 20°C.
Wilgotność 70-80% w dzień, do 90% w nocy.
Terrarium Terrarium dla tych agam powinno mieć charakter tropikalny, z dużą ilością konarów do wspinaczki. W centralnej części zbiornika najlepiej ułożyć dobrze widoczny i odsłonięty konar, który będzie stanowił grzędę dla osobnika dominującego oraz centrum zachowań społecznych w przypadku hodowli stadka.
Żywienie Zjada wszelkiego rodzaju niewielkie bezkręgowce. W okresie kwitnienia i owocowania drzew zjadają także drobne słodkie owoce i płatki kwiatów.
Rozmnażanie W okresie godowym samce stają się bardzo terytorialne. Przybierają jaskrawe ubarwienie i starają się zainteresować samice poprzez zrytualizowane gesty głowy, łap i ogona oraz nadymanie podgardla. Po kopulacji samica schodzi na powierzchnię gruntu i składa w wilgotnej ściółce 10-15 jaj. Inkubacja trwa ok 6-7 tygodni. Dojrzałość płciową osiągają w wieku ok roku.

Zimowanie Brak danych.
Uwagi Niemal wszystkie osobniki dostępne w handlu pochodzą z odłowu, dlatego po ewentualnym zakupie konieczne jest przeprowadzenie kwarantanny i odrobaczenia. Często po transporcie są silnie zestresowane i odwodnione.
Po aklimatyzacji jaszczurki te stosunkowo łatwo przyzwyczajają się do opiekuna, zwłaszcza samce i tracą początkową płochliwość.
Źródła informacji Na podstawie własnych doświadczeń oraz:
1. Reptile-database.reptarium.cz
2. Smith, M A (1941) Fauna of British India. Reptilia and Amphibia.
3. Barts, M. & Wilms, T. 2003. Die Agamen der Welt. Draco

Informacje

Dodano przez: Jakub_Kowalski
Pomogli: Nook, Jakub_Kowalski, drakun,
Dodano: cze 16 2013 16:32
Aktualizowano: sty 27 2016 22:19
Wyświetlenia: 1189
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.