Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Brookesia therezieni



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Brookesia therezieni

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Brookesia therezieni (Brygoo & Domergue, 1970)
Nazwa angielska Perinet Leaf Chameleon
Długość życia 2-3 lata
Występowanie Madagaskar


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 30x20x20 cm
Wielkość terrarium dla pary 45x45x30 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Informacje wstępne Kameleony z rodzaju Brookesia należą do najmniejszych kameleonów świata, o wielkości od zaledwie 30 mm do 110 mm. W przypadku Brookesia therezieni długość ciała wynosi do 100 mm.
Wszystkie Brookesie są prawie całkowicie jaszczurkami naziemnymi, spędzając większość czasu na dnie lasu. Tylko w nocy niektóre osobniki wspinają się na najniższe gałązki zarośli, gdzie śpią.
Ich wygląd odzwierciedla zajmowane siedlisko - są doskonale zamaskowane przebywając pośród liści.
Wygląd samca Wygląd bardzo podobny do Brookesia superciliaris. Ciało wydłużone i lekko spłaszczone, ogon krótki, nogi bardzo cienkie i krótkie. Odnóża zamykają się w charakterystyczny dla kameleonów kleszczowy sposób. Kask składa się z dwóch odrębnych zakrzywionych do przodu i lekko w bok trójkątnych wyrostków. Wyrostki te są odrobinę mniejsze i bardziej zaokrąglone niż u Brookesia superciliaris. Podstawa każdego kasku znajduje się bezpośrednio nad oczyma. Na gardle występuje kilka kolców. Kolce również bo bokach grzbietu, ukierunkowane ku dołowi zwierzęcia. Zmiana barwy dla obu płci mocno ograniczona, główny kolor to brąz, pojawiające się przebarwienia mają upodobnić kameleona do liścia.
Rozróżnienie płci jest trudne, możliwe tylko u dobrze nawodnionych samców w postaci niewielkiego zgrubienia u nasady ogona.
Wygląd samicy Wygląd za wyjątkiem zgrubienia u nasady ogona taki sam jak u samców.
Cechy szczególne Jest możliwość trzymania tych kameleonów w parach lub haremach.
Biotop Brookesia therezieni jest to kameleon zamieszkujący górskie lasy deszczowe w centralno-wschodnim wybrzeżu Madagaskaru. Gatunek ten można spotkać na wysokościach 900-1500 m n.p.m, m.in. w okolicach Andasibe-Mantadia National Park czy Ankeniheny-Zahamena Reserve. Region ten ma klimat tropikalny bez wyraźnego okresu suchego. Opady są bardzo obfite i występują przez cały rok. Lato jest dość ciepłe i bardzo wilgotne, okres suchy wyraźnie chłodniejszy z równie wysoką wilgotnością. Biorąc pod uwagę iż Brookesia therezieni jest gatunkiem zamieszkującym dno lasu, wilgotność przy ściółce prawie zawsze wynosi 90-99% a temperatury są niższe o parę stopni niż w koronach drzew.
Temperatura Lato: dzień 21-23°C, noc 18-20°C. Zima: dzień 15-20°C noc 10-15°C
Wilgotność Dzień 80-90%, noc 90-99%
Terrarium Terrarium częściowo siatkowe bez wyraźnego miejsca do wygrzewania. Nie stosujemy wysokich terrariów, te kameleony z tego nie korzystają. Wysokość zbiornika powinna wynosić do 40 cm. O wiele lepiej wydłużyć terrarium tak aby Brookesie w naturalny dla siebie sposób miały możliwość chodzenia po dnie terrarium.
Żywienie 2-3 razy w tygodniu, samice i młode częściej. Wszelkie witaminy powinny być podawane sporadycznie 2-3 razy w miesiącu. Wapń młodym i ciężarnym samicom podajemy co drugie karmienie. Są to niewielkie kameleony, dlatego też decydując się na Brookesie musimy mieć stały dostęp do małej karmówki np. podrośniętego wylęgu świerszczy, muszek owocowych, wylęgu karaczanów.
Rozmnażanie Brak danych o rozmnażaniu.

Zimowanie Pseudozimowanie jest prawdopodobnie niezbędne do rozmnażania. Stopniowo obniżamy temperaturę oraz skracamy dzień.
Okres pseudozimowania powinien wynosić minimum 2-3 miesiące.
Uwagi Jeden z kilku gatunków Brookesi dostępnych legalnie w handlu. Madagaskar zezwala na wywóz kilku setek zwierząt z tego gatunku rocznie. Jest to niewielka liczba, kameleony te jako WC w sprzedaży pojawiają się bardzo rzadko. Gatunek trudny w hodowli dla osobników WC, dla osobników CB, które niestety pojawiają się niezwykle rzadko, umiarkowanie trudny w hodowli.
Źródła informacji Opracował Marcin Nawrot na podstawie:
  • http://www.iucnredlist.org/details/176298/0
  • http://www.chameleonnews.com/02SepSmith.html
  • Lutzmann, N. & Flamme, A.: Field Observations, Captive Care, and Breeding of the Stump-Tailed Chameleon Brookesia thieli Núm.35: "Chameleons"
  • Necas, P. & Schmidt, W.: Mysterious Mini-Dragons - The Stump-Tailed Chameleons Brookesia and Rhampholeon Núm.35: "Chameleons"
  • C. J. Raxworthy, R. A. Nussba, Systematics, speciation and biogeography of the dwarf chameleons (Brookesia; Reptilia, Squamata, Chamaeleontidae) of northern Madagascar.
  • Nick Garbutt, Hilary Bradt, Derek Schuurman, "Madagascar Wildlife - A Visitor's Guide"

Informacje

Dodano przez: Rasta_Gecko
Pomogli: Nook, Rasta_Gecko, kurimu,
Dodano: kwi 05 2013 14:45
Aktualizowano: paź 10 2015 12:22
Wyświetlenia: 959
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.