Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Bradypodion transvaalense



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0.
Załączony obraz: 2.jpg
1.
Załączony obraz: 3.jpg
2.
Załączony obraz: 4.jpg
3.
Załączony obraz: 5.jpg
4.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Bradypodion transvaalense (Fitz Simons, 1930)
Nazwa angielska Wolkberg Dwarf Chameleon
Długość życia 3-8 lat
Występowanie Republika Południowej Afryki, Suazi


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 45x45x60 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Bradypodion transvaalense osiąga około 15 cm, ogon jest równy długości ciała. Kask delikatnie powiększony. Przebarwienia i wzory są bardzo zróżnicowane w zależności od populacji. Zazwyczaj większość osobników występuje w zielonym ubarwieniu. Inne osobniki są bardziej brązowe z pomarańczowymi przebarwieniami.
Po Bradypodion setaroi drugi (wraz z Bradypodion thamnobates) w kolejności najprostszy w utrzymaniu i rozmnożeniu z dostępnych w handlu Bradypodionów.
Odmiany Niektóre badania wskazują, że gatunek ten może zawierać aż 9 różnych podgatunków. Taksonomia Bradypodion transvaalense jest niejasna, badania molekularne są obecnie w toku.
Wygląd samca Głowa biało-żółtego koloru. U samców o wiele częściej występują pomarańczowe lub białe pasma na bokach ciała. Występują one na przemian z przebarwieniami czarnymi lub zielonymi. Niektóre osobniki mają bladoniebieski kolor.
Wygląd samicy Samice zdecydowanie mniej kolorowe.
Cechy szczególne
  • Popularność: bardzo niska
  • Temperament: wielu hodowców zauważa niską agresywność i spokojny temperament tego gatunku.
  • Szybkość ruchu: średnia
  • Oswajalność: niska,
  • Hodowla grupowa: jest możliwa w parach w jednym terrarium haremy również (wręcz rekomendowana - osobista komunikacja z Axelem Rimmele)
Biotop Gatunek ten występuje w okolicach Gór Smoczych (ang. Drakensberg, afr. Drakensberge) w prowincji Mpumalanga ( miejscowości wokół których można spotkać te kameleony to Wolksberg, Woodbush, Haenertsburg, Graskop, Mount Sheba, Barberton, The Downs, Rest Pilgrams, Mariepskop i Sabie) aż do rzeki Limpopo oraz gór Soutpansberg (Tolley i Burger 2007).

Gatunek ten ma szacunkowy zasięg występowania 42.000 km², jednakże ze względu iż duże obszary mają nieodpowiedni biotop dla tego tego gatunku kameleona bardziej prawdopodobna powierzchnia to 5.000 km², (K. Tolley 2010).

Gatunek ten zamieszkuje wilgotny las, często można go spotkać na porośniętych roślinnością skarpach wąwozów (Branch 1998).
Temperatura Lato: dzień 25-28°C, noc 15-18°C. Zima: dzień 21-24°C noc 11-14°C
Wilgotność Dzień 60-70%, noc 80-100%
Terrarium Terrarium siatkowe z niewielkim miejscem do wygrzewania. Trzymamy pojedynczo. Koniecznym elementem wystroju terrarium są cienkie gałązki, umieszczone w ten sposób, aby zapewnić zwierzętom jak najwięcej miejsc do wspinania, których obecność odzwierciedla im naturalne warunki życia. Spadek nocnych temperatur w terrarium jest niezbędny dla tych kameleonów. Minimalne zraszanie 2 razy w ciągu doby.
Wielkość terrarium w opisie podana jako minimalna dla jednego osobnika, dla pary optimum to 40x40x80 cm (wysokość)
Żywienie 2-3 razy w tygodniu, samice i młode częściej. Wszelkie witaminy powinny być podawane sporadycznie 2-3 razy w miesiącu. Wapń młodym i ciężarnym samicom podajemy co drugie karmienie.
Rozmnażanie W celu rozmnażania przy trzymaniu pojedynczo, wprowadza się samicę do klatki samca. Samiec który chce kopulować zbliża się do samicy intensywnie kołysząc głową, samica która jest receptywna pozwala na kopulacje. Jeśli nie jest atakuje samca przybierając ciemne kolory. Zwierzęta w tym przypadku powinny być ponownie rozdzielone.

Jednakże hodowcy którzy odnoszą sukcesy w rozmnażaniu kameleonów z tego rodzaju sugerują trzymanie w parach oraz posiadanie dwóch samców. Po 3-4 tygodniach od zakończenia pseudo zimowania wpuszczamy drugiego samca do zbiornika hodowlanego. Widok drugiego samca-rywala będzie czynnikiem stymulującym.
Przy trzymaniu razem należy zwracać baczniejszą uwagę na natarczywość samca względem samicy, w takim przypadku para powinna być rozdzielona.

Kopulacja trwa kilka minut. Po zakończeniu kopulacji należy oddzielić samice od samców. Gatunek ten rodzi od 7 do 19 młodych.

Gatunek jajożyworodny.

Zimowanie Pseudozimowanie jest niezbędne do rozmnażania. Stopniowo obniżamy temperaturę oraz skracamy dzień do 6-7 godzin. W okresie zimy całkowicie rezygnujemy z ogrzewania zapewniając zwierzętom tylko dostęp do światła.
Uwagi Dzisiejsza dostępność w handlu jest ścisłe połączona z faktem iż kameleony z Republiki Południowej Afryki do niedawna były niemal nieosiągalne. Rząd RPA zezwala na wywóz zwierząt tylko w celach naukowych, zwykle nie więcej niż kilka osobników co kilka lat. Od niedawna rozmnażany przez kilku hodowców głównie w Europie, w USA nadal jest bardzo rzadko spotykany.
Główną trudnością w hodowli tych kameleonów jest zapewnienie niskich temperatur w czasie zimy.
Źródła informacji Opracował Marcin Nawrot na postawie:

Informacje

Dodano przez: Rasta_Gecko
Pomogli: Nook, Rasta_Gecko, kurimu,
Dodano: mar 22 2013 15:00
Aktualizowano: maj 24 2014 01:13
Wyświetlenia: 2335
Komentarzy: 1


1 Komentarze

ok







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.