Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Brachylophus fasciatus - legwan fidżijski



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik I
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 2.jpg
0. Brachylophus fasciatus - legwan fidżijski
Załączony obraz: 1.jpg
1. Brachylophus fasciatus - legwan fidżijski
Załączony obraz: 3.jpg
2. Brachylophus fasciatus - legwan fidżijski

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Brachylophus fasciatus
Nazwa angielska Fiji Banded Iguana
Długość życia W hodowli dożywają do 10-15 lat, długość życia na wolności nieznana.
Hodowla grupowa Hodujemy w parach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 150x100x100 cm
Wielkość terrarium dla pary 150x100x150 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Wygląd samca Samiec posiada na ciele białe, bądź czasem lekko niebieskie plamy po obu bokach ciała. Jest również mocniej zbudowany oraz nieco większy od samicy.
Wygląd samicy Samica o drobniejszej budowie, mniejsza oraz cała zielona. Mogą jedynie wystąpić małe plami przy głowie.
Cechy szczególne Legwany te mają dużo bardziej pokojowe nastawienie i nie wykazują tak dużego terytorializmu jak popularne legwany zielone. Są to zwierzęta raczej mało mobline i potrafią całe dnie przesiedzieć na jednym korzeni, ruszając się jedynie by zjeść bądź napić się, przestraszone jednak potrafią gwałtownie ruszyć do ucieczi. Dzięki temu braku mobliności z łatwością można trzymać w terrariach tych jaszczurek żywe rośliny, gdyż są to gady raczej spokojne i nie skłonne do niszczenia wystroju terrarium, jednak w przypadku żywych roślin wpierw trzeba się upewnić czy są bezpieczne dla naszego gada w razie podgryzienia, gdyż jak legwany zielone są to prawie całkowici wegetarianie. Jaszczurki te zaleca się trzymać pojedyńczo bądź w dobranych parach(ale tylko samiec+samica, nie ma opcji trzymania np 2 samic). Gdyż w większej grupie może dochodzić do zaciekłych walk. Jeśli chodzi o oswajalność to gady te potrafią się oswoić równie dobrze co ich więksi kuzyni.
Temperatura W dzień temperatura powinna się utrzymywać na poziomie 26°C natomiast pod promiennikiem powinna wynosić 36-40°C. Temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 20°C, a optymalna wynosi 22°C.
Wilgotność Wilgotność utrzymujemy na stałym poziomie 70-80% oraz w czasie wylinki możemy podwyższyć nawet do 90%. Zalecane jest zainstalowanie automatycznego systemu zraszania bądź zamglania.
Terrarium Jako, że jaszczurki te do bardzo moblinych nie należą, nie potrzebują również olbrzymiego terrarium. Terrarium o wymiarach 150x80x160(dł, gł, wys) jest już odpowiednie dla pary. Jednak dla komfortu jaszczurek zaleca się by wysokość miała nawet 200 cm długości. Dla jednego osobnika terrarium od wymiarach 100x80x150 będzie wystarczające.
Żywienie Żywimy właściwe tak samo jak legwany zielone, czyli możemy korzystać z roślin jakie zawsze podajemy większym kuzynom. Dodatkowo można podawać liście drzew oraz krzewów owocowych. Ważnym jednak elementem w diecie są owady, których ilość zmienia się w zależności od wieku gada. Proporcje między owadami a zielonką u świeżo wyklutych jaszczurek wynosi 50% na 50%, natomiast dorosłe gady powinny mieć przynajmniej 15% owadów w swojej diecie.
Rozmnażanie Samica dojrzewa w wieku ok 3 lat, jednak sezon godowy nie jest dobrze znany. Są to jaszczurki o mało obfitych lęgach gdyż ilość jaj wynosi od 2 do 5 sztuk.

Uwagi Gatunek warty uwagi i bardzo liczny w hodowlach niemieckich oraz czeskich. Niestety bardzo wysoka cena tej jaszczurki sprawia, że w Polsce jest on niemalże niedostępny. Mimo wszystko zasługuje na większą popularność w Polsce gdyż trudność hodowli nie odbiega zbytnio od trudności legwana zielonego, dodatkową zaletą jest ich spokojny temperament oraz to, że nie wymagają tak dużych terrariów.

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, fortitera,
Dodano: mar 30 2013 19:39
Aktualizowano: wrz 01 2015 19:48
Wyświetlenia: 9657
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.